Faydaları
Psödogut (Yalancı Gut) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Psödogut (Yalancı Gut) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde sık yaşanan sorunlardan birisi eklem ve kas ağrılarıdır. Eklem hastalığı türüne ve çeşidine göre değişim gösterir. Hatta bazı belirtiler eklem ağrılarının belirtisi sayılmaz. Genelde yalancı gut hastalığı,diğer eklem hastalıklarına oranla çok sık karşı karşıya gelmediğimiz bölgelerde ağrı yapar.Eğer ,bütün belirtiler eklem iltihabını ortaya seriyor ise  yalancı gut hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu nasıldır ve nasıl anlaşılır? Eklemlerde […]

Günümüzde sık yaşanan sorunlardan birisi eklem ve kas ağrılarıdır. Eklem hastalığı türüne ve çeşidine göre değişim gösterir. Hatta bazı belirtiler eklem ağrılarının belirtisi sayılmaz. Genelde yalancı gut hastalığı,diğer eklem hastalıklarına oranla çok sık karşı karşıya gelmediğimiz bölgelerde ağrı yapar.Eğer ,bütün belirtiler eklem iltihabını ortaya seriyor ise  yalancı gut hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu nasıldır ve nasıl anlaşılır? Eklemlerde kalsiyum tuzu kristallerin birikmesi sonucunda iltihabi bulgular ortaya çıkmasını sağlayan hastalıktır. Çoğu zaman gutla karıştırıldığı ve onu taklit ettiği için psödogut diğer bir değişle yalancı gut ad verilir. Psödogut eklem iltihabı türüdür. Bir ve ya birden çok eklemde ağrılara ve şişmelere yol açabilir. Psödogut hastalığı çoğunlukla el bileğinde görülür. Çok sık karşılaşmadığı fakat tanı konulduğu diğer noktalar ise; omuzlar, bilekler ve diğer eklem noktalarıdır.

Psödogut (Yalancı Gut) Belirtileri Nelerdir?

 

Psödogut genel olarak medikal test sonuçları ile tespit edilir. Bu yüzden belirtilerden çok şüphelendiğiniz durumlarda doktorunuza danışmanız fayda olduğunu söylemek zorundayız. Yalancı gutun en önemli iki belirtisi vardır. Bunlardan ilki romatizmalarda, eklem yerlerine görülebilir şekilde şişmeler, ikincisi ise yine aynı bölgelerde oluşan sancı ve ağrılar. Bu belirtileri hissettiğiniz anda doktorunuza danışıp tedavi sürecini başlatmanızda fayda var.

 

Psödogut (Yalancı Gut) Tedavisi

 

Doktorunuz ilk önce ilaç tedavisine başlayabilir. Burada size verecek olduğu ilaçlar sırasıyla indometazin, naproksen, diklofenak gibi. Ancak eğer sizde aynı zamanda karaciğer fonksiyon bozukluğu, mide ülseri gibi sorunlar var ise NSAID grubuna giren ilaçlardan kullanamıyorsunuz. Bu aşamada doktor ikinci tedavi yöntemi olan eklem bölgelerinden sıvı alımına başlıyor ve bu noktalara kortikostreoid enjekte ederek yalancı gut hastalığının tedavi sürecine başlanmış oluyor.Daha ciddi vakalarda eklemi onarmaya ve değiştirmeye yönelik cerrahi müdahalelerde hastalık tarihi boyunca görülmüştür.

 

Yalancı Gut Nasıl Gelişir ?

 

Eklem kıkırdağında var olan  kalsiyum pirofosfat belli bir süre (CPP) denilen maddenin birikmesi şeklinde ortaya çıkar ve bu şekilde gelişir Kıkırdakta biriken bu madde, CPP kanalına yeni,eklem boşluğuna döküldüğü an itibari ile istenmeyen iltihaplanmaya sebeiyet verir.Bu nedenle bu riskin oluşmaması enfeksiyonun fark edildiği an doktora gidilmesi gerekir. Diğer belirtileri ise en yaygın olarak,eklemde ağrı, şişlik, kızarıklıktır. Aynı zamanda bu rahatsızlıkların büyümesi sırasında ortaya çıkan karakterize psödut atağı risk içerir. CPP eklemde ağrılara yol açar. Hatta cerrahi operasyona neden olabilir. Akut ağrı oluşmuş ise durum tehlikeye kadar gidebilir.Eklem ve kas ağrılarının nedenlerinde biri hareketsizliktir. Vücutta bazı bölgelerde eklemler kireçlenmeye başlar ve  eklem kıkırdağında biriken tuz ve CPP maddeler iltihabın oluşumunu artırır. Değişik ve faklı tanılarla aynı belirtileri yaşıyor olabilirsiniz. Bunu daha  iyi anlayabilmenin tek yolu uzman hekiminizdir. Eğer belirli testlerde sonra doğru tanı değil ise bu bir çeşit yanıltmaca hastalık olabilir.Birebir aynı belirtiler sayesinde  tanı netlik kazanmayabilir. Bu sebeple bütün testlerin ve incelemelerin sonucu çıkmadan bu hastalığın adını koymak doğru değildir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/