Faydaları
Protein Nedir ? Protein İçeren Yiyecekler Nelerdir ?

Protein Nedir ? Protein İçeren Yiyecekler Nelerdir ?

Protein içeren yiyecekler ; Vücudumuzdaki kas dokusunun temelini oluşturan gerekli en önemli ögelerden biri proteindir.  Günlük yaşantımızda almamız gereken besinlerin birçoğu proteine endekslidir. Aldığımız düzenli proteinler karşısında vücut bağışıklık sisteminin güçlü kılmasını sağlayarak olası rahatsızların önüne set çekmektedir. Aynı zamanda gerekli olan büyüme hormonlarını harekete geçirerek gelişimin sağlıklı bir şekilde sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde […]

Protein içeren yiyecekler ; Vücudumuzdaki kas dokusunun temelini oluşturan gerekli en önemli ögelerden biri proteindir.  Günlük yaşantımızda almamız gereken besinlerin birçoğu proteine endekslidir. Aldığımız düzenli proteinler karşısında vücut bağışıklık sisteminin güçlü kılmasını sağlayarak olası rahatsızların önüne set çekmektedir. Aynı zamanda gerekli olan büyüme hormonlarını harekete geçirerek gelişimin sağlıklı bir şekilde sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde kullandığımızın enerji deposunu proteinler oluşturmaktadır. Her besinin içerdiği vitamin farklıdır. Tükettiğimiz besinler hayvansal ve bitkisel olarak sınıflandırılmaktadır. Protein içeren yiyecekler ise hayvansal olarak kırmızı ette yüksek oranda bulunmaktadır. Beyaz et ikinci sırayı almaktadır. Devamında bunu takip eden yiyecekler süt, peynir ve yumurtadır. Kırmızı ette dana etini tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü 100 gr bir dana eti 36 gr protein içermektedir. Balık olarak somon, sardalya ve tonbalığı tüketimi içerdiği protein açısından öncelik olarak önerilmektedir.

protein içeren yiyecekler

Protein içeren yiyecekler

Bitkisel protein olarak ilk sırayı soya fasulyesi temsil ederken daha sonra sırasıyla badem, fındık, kuru fasulye,  kabak çekirdeği, mercimek almaktadır. Protein olarak patatesi göz ardı etmemek gerekmektedir. Ispanak ve bürüksel lahanası, kuşkonmaz, enginar, bezelye de protein açısından zengin yiyeceklerden arasında yer edinirken mısır da çiğ süt mısırı olarak tüketildiğinde protein içerenler listesinde yer almaktadır. Proteinler tükettiğimiz meyvelerde de bulunmaktadır. Bu meyveler arasında proteini zengin olanlar kavun, avokado, kuru incir, karpuz, elma, greyfurt ta çokça bulunmaktadır. Günlük beslenme ihtiyaçlarımızı karşılarken oluşturduğumuz menü içerisinde düzenli oranda protein içeren her türlü sebze meyve ve etten tüketmek gerekmektedir. Protein olarak A, B1, magnezyum, gibi birçok proteini içerisinde barındıran kırmızı et sıkça sofralarınızda yer edinmelidir.

Protein ne işe yarar bilgisine olmazsa sonucunda neler olur varsayımı ile yola çıkarak hücrelerin yapısal durumu sendelemeye başlar ve yıkım oluşturarak sağlığın bozulmasına neden olarak büyüme bozuklukları başta olmak üzere ölüme neden olabilir, sonucuna ulaşabiliriz. Protein yaşamımızı yüksek sağlık kalitesinde devamlılığını sağlamaktadır. Proteinleri vücut kendisi üretimini gerçekleştirse de bir kısmının dışarıdan yiyeceklerle alınması gerekmektedir. Bu taşıdığımız organizmanın güçlü olmasına ve sağlıklı olmamıza neden olmaktadır. Protein içeren yiyecekler spor yapan ve vücut geliştirme yapan kişiler için oldukça önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi