Faydaları
Propolis Nedir ? Propolis Ne İşe Yarar ?

Propolis Nedir ? Propolis Ne İşe Yarar ?

Propolis son yıllarda özellikle kanser araştırmasında kullanılan ve binlerce üniversitede araştırılan bir arı ürünüdür. Arıların değişik bitki ve ağaç kabuklarını çiğneyerek elde ettikleri macuna bir takım enzimler ilave edilerek oluşur. Antibiyotik olmadığı halde yüksek dozda antibiyotik özelliği gösterir. Propolis, antiviral ve antibakteriyeldir. Propolis Nedir ? Propolis Ne İşe Yarar ? Propolisin sağlık açısından birçok hastalığa […]

Propolis son yıllarda özellikle kanser araştırmasında kullanılan ve binlerce üniversitede araştırılan bir arı ürünüdür. Arıların değişik bitki ve ağaç kabuklarını çiğneyerek elde ettikleri macuna bir takım enzimler ilave edilerek oluşur. Antibiyotik olmadığı halde yüksek dozda antibiyotik özelliği gösterir. Propolis, antiviral ve antibakteriyeldir.

Propolis Nedir ? Propolis Ne İşe Yarar ?

Propolisin sağlık açısından birçok hastalığa faydalı olduğu görülmüştür. Örneğin yaraların iyileşmesini 4 kat hızlandırır, 100 kata kadar etkili antibiyotik etkisi gösterir, çok güçlü bir antioksidandır, günde birkaç kez gargara için kullanıldığında plaka oluşumunu engeller, dişleri beyazlatır, dişte çürüme, diş eti apsesi ve ağız kokusunu gidermede kullanılır, sedef hastalığına iyi gelir, deri enfeksiyonlarına iyi gelir soğuk algınlıkları ve üst solunum rahatsızlıklarına iyi gelir, şampuana ilave edildiğinde hem saça iyi gelir hem de kepeği engeller, sindirim sistemi rahatsızlıklarına ve bağışıklık sistemine iyi gelir, mantar ve zor öldürülen bakteri çeşitlerini engeller, kulak enfeksiyonlarına birebirdir, iltihaplanmaların hepsi için kullanılır, ülserin tedavisinde etkilidir. Aynı zamanda kanser tedavisinde etkili olup olmadığı da araştırılmaktadır.

propolis

Binlerce yıldır kullanılan bir üründür ve son yıllarda sağlığa olan faydası hakkında bilinenler arttıkça kullanım alanı da artmaktadır. Propolis aslında toz bir maddedir. Bununla beraber bal ve suyla karıştırarak şurup haline getirebilirsiniz. Tıbbi araştırmalar devam ettikçe hem kullanım alanı hem de kullanım şekilleri değişiklik gösterebilir. Kullanılış amacına bağlı olarak harici ve dahili kullanım söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM