Faydaları
Prebiyotik Nedir ? Prebiyotik Ürünler Nelerdir ?

Prebiyotik Nedir ? Prebiyotik Ürünler Nelerdir ?

En genel tanımı ile prebiyotikleri insan sağlığı açısından zararı olmayan bakterilerdir şeklinde tanımlamak mümkündür. Burada dikkat edimesi gereken konu ise zararı olmamasının yanı sıra fayda sağlamasıdır. Çünkü sadece zarar vermeyen bakterileri prebiyotikler sınıfına almak doğru olmayacaktır. Prebiyotiklerin bir diğer özelliği ise sindirilemiyor olmalarıdır. Sindirimi olmadığından dolayı devamlı olarak faaliyet gösterirler bu da konakta devamlı bir […]

En genel tanımı ile prebiyotikleri insan sağlığı açısından zararı olmayan bakterilerdir şeklinde tanımlamak mümkündür. Burada dikkat edimesi gereken konu ise zararı olmamasının yanı sıra fayda sağlamasıdır. Çünkü sadece zarar vermeyen bakterileri prebiyotikler sınıfına almak doğru olmayacaktır.

Prebiyotiklerin bir diğer özelliği ise sindirilemiyor olmalarıdır. Sindirimi olmadığından dolayı devamlı olarak faaliyet gösterirler bu da konakta devamlı bir kalım sağlar. Pek çok artısı olmasının yanı sıra ağır hastalıklara paralel olarak insan sağlığı açısından kullanılan bazı antibiyotiklerin prebiyotikler üzerinde olumsuz etkileri gözlemlenmiştir. Bu etkiler başlıca bağırsak bozuklukları ve ph dengesizliği şeklinde tanımlansa bile bazı araştırmacılar uzun vadede insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini gözler önüne sermiştir.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucu prebiyotiklerin bağırsak kanseri riskini azalttığını da ortaya çıkarmıştır. Bir anlamda vücudun savunmasına olumlu etkiler katarken aynı zamanda uzun vadeli hastalıkların oluşmasını maskelediği için prebiyotik ihtiva eden gıdaların tüketilmesi tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir artı olarak karşımıza çıkar.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar prebiyotiklerin vücudun savunma sistemi üzerinde oldukça önemli artıları olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu sayede ilaç kullanmaksızın savunma sistemini olumlu olarak etkileyeceğinden dolayı rahatlıkla bu sistemden yararlanmak mümkün olmaktadır. Sizler de uygun antibiyotiklerin kullanımı yerine bu prebiyotikleri kullanarak vücudunuzun savunma sistemini doğal yollardan destekleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/