Faydaları
Poliarteritis Nodoza Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Poliarteritis Nodoza Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Poliarteritis Nodoza hastalığı küçük ve orta çaplı olan atardamarların yangısal olmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Hastalık incelendiği zaman birçok sistemi etkileyebilme özelliğine sahip olan bir rahatsızlık olduğunu görebiliyoruz. Hastalığın en fazla etkileme potansiyeline sahip olduğu bölümler ise; çizgili kaslar, sinirler, bağırsaklar, böbrekler ve eklemler şeklindedir. Poliarteritis Nodoza incelendiği zaman hastalığın sık görülen bir rahatsızlık olmadığını […]

Poliarteritis Nodoza hastalığı küçük ve orta çaplı olan atardamarların yangısal olmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Hastalık incelendiği zaman birçok sistemi etkileyebilme özelliğine sahip olan bir rahatsızlık olduğunu görebiliyoruz. Hastalığın en fazla etkileme potansiyeline sahip olduğu bölümler ise; çizgili kaslar, sinirler, bağırsaklar, böbrekler ve eklemler şeklindedir. Poliarteritis Nodoza incelendiği zaman hastalığın sık görülen bir rahatsızlık olmadığını ve bütün ırklarda görülebilme ihtimali olduğunu görüyoruz. Hastalığın erkeklerde görülme oranı ise kadınlara göre 2 kat daha fazladır. En sık karşımıza çıktığı yaş grubu ise 40 ile 60 yaş arasıdır.

Poliarteritis Nodozanın bir alt grubuna baktığımız zaman ise hastalığı ağırlıklı olarak kronik Hepatit B enfeksiyonunun başlattığı düşünülmektedir. Damarlarda meydana gelen yangısal olaydan dolayı damar duvarları zayıflayarak anevrizmalar oluşmasına sebep olur. Vücut atardamarda meydana gelmiş olan bu yangısal olayı tedavi etmeye çalıştığı sırada ise; damarlarda tıkanıklık oluştuğu görülebilmektedir. Bütün vaskülit hastalarında meydana gelen kilo kaybı, ateş ve iştahsızlık gibi rahatsızlıklar Poliarteritis Nodoza hastalarında da meydana gelebilmektedir. Özellikle deri döküntüleri, renk değişimleri gibi deri lezyonlarının çok sık bir şekilde karşınıza çıktığını görebilirsiniz.

Poliarteritis Nodoza hastalarının %50’lik bölümünde eklem tutulumu meydana gelmektedir. Yalnız bu tutulum ana eklemde herhangi bir zarar oluşmasına izin vermemektedir. Çevresel damarları besleyen damarda oluşan vaskülütten dolayı o sinirin beslemiş olduğu alanda güçsüzlükle beraber duyu kusuru meydana gelebilmektedir. Bu duruma Poliarteritis Nodoza vakalarında çok sık bir şekilde rastlayabiliyoruz.

Poliarteritis Nodoza Neden Olur?

Arterler, dokularınıza ve organlarınıza oksijen içeriği bakımından zengin kan taşıyan damarlardır. Poliarteritis Nodoza’nın neden olduğu ise tam olarak bilinmemektedir. Hastalık bazı bağışıklık hücrelerinin arterlere saldırması sonucunda meydana çıkabilmektedir. Etkilenmiş olan arterler tarafından beslenen dokular görevlerini yerine getirebilmek için gerekli olan besin ve oksijeni alamıyorlar. Bunun sonucunda ise yangısal olay dediğimiz bazı hasarlar meydana gelebilmektedir. Görülme oranı çocuklara nazaran yetişkinlerde daha fazladır. Aktif Hepatit B ve Hepatit C olan kişilerin hastalığa daha fazla yakalandığı görülmektedir.

Poliarteritis Nodoza Belirtileri Nedir?

Poliarteritis Nodoza karşımıza birçok belirti ile çıkabilmektedir. Hastalığın belirtileri diğer birçok hastalığa benzediğinden dolayı ilk evrede teşhisi zor olabiliyor. Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkma sebebi; organların görmüş olduğu hasardan kaynaklanmaktadır. Kas, cilt, eklemler, hastrointestinal sistem, böbrekler, kalp v sinir sistemi bu durumdan sıklıkla etkilenebilmektedir. PAN belirtileri ağırlıklı olarak şu şekildedir:

-İştahta normale göre azalma görülür.

-Sık ve şiddetli karın ağrıları oluşur.

-Kişi kendini sürekli yorgun hisseder.

-Yüksek ateş görülebilir.

-Eklemde ağrılar oluşur.

-Kas ağrıları meydana gelir.

-İstenmeyen şekilde hızlı kilo kaybı oluşur.

Hastalıkla sinirlerin etkilenmesi sonucunda uyuşma, yanma, ağrı ve zayıflık meydana gelebilmektedir. Sinir sisteminin hasar görüyor olması kişinin nöbet geçirmesine sebep olabilmektedir. Hastalığa sahip olan kişilerin ortalama %70’inin sinin sisteminin etkilendiğini görüyoruz. Hastalığın tedavisi yapılmadığı takdirde 2 – 3 yıl içerisinde bilişsel işlev bozuklukları, uyanıklık gibi nöbetlerle beraber çeşitli nörolojik problemlere sebep olabilmektedir. Hastalıkta cilt lezyonlarının oluşması da çok yaygındır. Poliarteritis Nodoza ağırlıklı olarak bacak cildini etkilemektedir ve oluşan yaraların ağrılı olma ihtimali bulunmaktadır.

Poliarteritis Nodoza Teşhisi

Poliarteritis Nodoza genellikle belirtileri hisseden kişilerde damar cerrahisi muayenesinin yapılmasıyla beraber bazı tetkiklerde incelenerek teşhis edilmektedir. Tanı konulacağı sırada ağırlıklı olarak biyopsi yani doku örneği alınarak ve de vissera anjiyografi yöntemiyle konulmaktadır. PAN tanısı konulacağı sırada hastanın klinik muayenesi de çok büyük önem arz etmektedir. Bunlara ek olarak kişiye yapılan kan testlerinde anemi, sedim yüksekliği, hepatit B, hepatit c, lökositoz, HIV, ANCA, kriyoglobulinler gibi farklı kan değerlerinin de mutlaka incelemeye alınması gerekmektedir.

Poliarteritis Nodoza Tedavisi

Hastalığın teşhis edilmesinden sonra kısa süre içerisinde tedavi aşamasına geçilmesi gerekmektedir. Tedavi sırasında genellikle bağışıklık sistemini ve iltihabı baskı altına alan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlara prednizon gibi steroidler de dahildir. Metotreksat, Azotioprin ya da mikofenolat gibi steroid dozunu azaltmaya izin vermekte olan benzer ilaçlar da hastalık tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Cyclophosphamide ise genellikle ciddi vakalarda tercih edilmekte olan bir tedavi türüdür. Hepatit ile ilişkisi olan Poliarteritis Nodoza için ise antiviral ve plazmaferez ilaçlar tercih edilmektedir.

Kullanılmakta olan tedavi yöntemler ile kişinin yaşam süresi uzayabilir. Fakat hastalık çok ilerlemişse ve dokuların büyük bir bölümü zarar görmüşse tedavinin cevap vermediği durumlarda görülebilmektedir.

Poliarteritis Nodoza Hastalığında Görülebilecek Komplikasyonlar

Poliarteritis Nodoza’dan dolayı böbrekler etkilenebilmektedir. Bunun sonucunda ise böbrek yetmezliği ve şiddetli hipertansiyon gibi rahatsızlıkların görülme ihtimali vardır. Bazı durumlarda böbrek damarlarında yaşanan anevrizmalardan dolayı kanamalar görülebilmektedir. Yaygın ve şiddetli karın ağrısı ile bazı durumlarda makattan gelen kanamalar bağırsakları besleyen damarlarda vaskülit oluşmasından kaynaklanmaktadır. Poliarteritis Nodoza hastalığında görülebilecek diğer komplikasyonlar şu şekildedir:

-Bağırsaklarda perforasyon veya nekroz

-Kalp krizi

-Böbrek yetmezliği

-İnme

Özellikle hastalık tedavi edilmezse bu komplikasyonların görülme riski artış göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi