Faydaları
Penis Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

Penis Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

Penis kanseri erkek bireylerin dış genital organında oluşan bir kanser çeşididir. Penis kanserine yakalanan bireylerin vücutlarında gördükleri ve hissettikleri bazı belirti ve bulgular bulunmaktadır. Ancak bazı penis kanserine yakalanan bireylerde de hiçbir belirti ve bulgu gözlemlenmeyebilmektedir. Veyahut da bireyde meydana gelen belirti ve bulgular başka bir hastalığın habercisi olabilir. Penis kanserinde bilinen en büyük belirti […]

Penis kanseri erkek bireylerin dış genital organında oluşan bir kanser çeşididir. Penis kanserine yakalanan bireylerin vücutlarında gördükleri ve hissettikleri bazı belirti ve bulgular bulunmaktadır. Ancak bazı penis kanserine yakalanan bireylerde de hiçbir belirti ve bulgu gözlemlenmeyebilmektedir. Veyahut da bireyde meydana gelen belirti ve bulgular başka bir hastalığın habercisi olabilir. Penis kanserinde bilinen en büyük belirti penis kanserine yakalanan erkek bireylerin penis ucu veya da penis derisinde meydana gelen büyüme veya yara oluşumudur. Yaşanan büyüme ve oluşan yaralar kendini penis gövdesinde de gösterebilir. Penis kanserine yakalanmış bireylerde görülmekte olan diğer belirti ve bulgular şöyle sıralanabilir:

 • Peniste meydana gelen renk değişikliği
 • Penis derisinde yaşanan kalınlaşma
 • Sünnet derisi olarak bilinen derinin altında kökü koku oluşumu ve kalıcı akıntı yaşanması
 • Penisin ucundan veya sünnet derisinden gelen kan
 • Açıklanamayacak şekilde penis ucu ve gövdesinde ağrı oluşumu
 • Penis üzerinde büyüme kabiliyeti olan leke oluşumu
 • Sünnet derisinde meydana gelmekte olan döküntü ve yine sünnet derisinde meydana gelen kabarıklar
 • Penisin son kısmında düzensiz seyreden şişkinlik

Sizlerde mutlaka bu belirtilerden bir veya birkaçını görmeniz ya da hissetmeniz durumunda en kısa zamanda sağlık danışmanınıza başvurmalısınız. Çünkü diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi penis kanserinde de erken teşhisin çok büyük bir önemi vardır.

Peki, penis kanseri nasıl tedavi edilir? Öncelikle penis kanseri tedavi aşamalarında hastalar cinsel işlev ve doğurganlıklarını kaybedip kaybetmeyeceği konusunda endişe duyabilirler. Bu sebeple bu durum doktorunuz ile mutlaka konuşulmalıdır. Unutulmamalıdır ki penis kanseri tedavisi için birden fazla seçenek bulunmaktadır.

Penis kanseri tedavisi için bilinen üç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar; radyoterapi, kemoterapi ve ameliyattır. Bu tedavi yöntemlerine değinecek olursak radyoterapi kanser hücrelerine yok etmek amacıyla yüksek enerjili x ışınlarının ve diğer ışınların kullanılarak yapıldığı tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde en sık kullanılan radyoloji türü eksternal beam radyoterapisi türüdür. Bazı hastalarda radyoloji tedavisine bağlı olarak bazı yan etkiler meydana gelmektedir. Bu yan etkilerinden bazıları yorgunluk, yaşanan karın ağrıları, bazı deri rahatsızlıkların oluşumudur. Ayrıca bu tedavi ileriki zamanlarda başka rahatsızlıklara da sebebiyet oluşturabilir.

Bir diğer tedavi türü kemoterapidir. Bu tedavi yöntemi genellikle kanserli hücreleri durdurarak yok etmeye çalışır. Bu işlem içinde bazı ilaçlardan yararlanılır. Penis kanserine yakalanan bireylere topikal kemoterapi ve sistemik kemoterapi olmak üzere iki çeşit kemoterapi uygulanır.

Son tedavi yöntemi ise ameliyattır. Hastanın razı olmasına balı olarak bu tedavi yöntemi uygulanır. Ayrıca bu tedavi uzman doktorlar tarafından, iyi eğitilmiş olmaları şartı ile yapılır. Penis kanseri için yapılacak olan ameliyata hastanın durumuna göre kendi içerisinde bazı alt tedavi yöntemlerine ayrılır. Yapılan tetkik ve testlerin ardından hasta için en uygunu seçilir ve uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Enteropatik Artrit Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi