Faydaları
Paronişi (dolama) nedir?

Paronişi (dolama) nedir?

Halk arasında dolama olarak da bilinen paronişi, tırnak kenarının ya da yatağının enfeksiyon kapması sonucu oluşur. Tırnak yeme, hijyenik olmayan manikür malzemeleri kullanma veya herhangi bir travma sebebiyle meydana gelebilir. Ağrıya ve acıya neden olur.   Dolama kendini; enfeksiyon bölgesinde şişlik, ciltteki renk değişiklikleri, tırnak şeklinde veya renginde bozukluk ve tırnağın etinden ayrılmasıyla gösterir. Hemen […]

Halk arasında dolama olarak da bilinen paronişi, tırnak kenarının ya da yatağının enfeksiyon kapması sonucu oluşur. Tırnak yeme, hijyenik olmayan manikür malzemeleri kullanma veya herhangi bir travma sebebiyle meydana gelebilir. Ağrıya ve acıya neden olur.

 

Dolama kendini; enfeksiyon bölgesinde şişlik, ciltteki renk değişiklikleri, tırnak şeklinde veya renginde bozukluk ve tırnağın etinden ayrılmasıyla gösterir. Hemen hemen herkeste ve her yaştan bireyde görülebilen dolamayı, akut ve kronik olarak ikiye ayırmak mümkündür.

 

Akut paronişi, tırnak yiyen kişilerde ve parmak emme alışkanlığına sahip çocuklarda; ayrıca çeşitli kuaförlerde manikür yaptıran veya bazı travmatik sorunlar yaşayan kişilerde görülebilir. Kronik paronişi ise, sürekli elleriyle iş yapan kişilerde yaşanan bir durumdur. Balıkçılar, çiftçiler, temizlik görevlileri veya sürekli ev işi yapan kadınlar, bu gruba dahil edilebilir.

 

Akut paronişi bakteriyeldir ve genellikle stofilokok nedeniyle oluşur, ancak bazı durumlarda, herpes simpleks de sebep olabilir. Kronik paronişinin tam nedeni ise henüz belirlenmemiştir. Sürekli aynı bölgeye, aynı faktörlerin maruziyeti nedeniyle meydana geldiği düşünülmektedir.

 

Dolama için tanı kolaydır. Hasta doktora şikayetlerini anlatır ve dermatolog yaradan bir kültür örneği alır. Bu örnek, laboratuvarda test edilir ve dolama teşhisi konur. Tedavi için ise, sorunun akut ya da kronik olup olmaması esastır. Akut paronişi varsa, düzenli pansuman gerekebilir. Bölgenin steril tutulması hastalığın azalmasına yardım eder ve bakterinin çoğalmasını önler. Ayrıca apse varsa, mutlaka bölgede irin akışı sağlanmalıdır.

 

Apse ve bakteri için ilaç kullanımı fayda etmezse, bazı durumlarda tırnak çekilebilir. Ayrıca dolamanın evde tedavisi mümkün değildir, sadece bazı önlemlerle durumun ilerleyişini ve sızısını giderebilirsiniz, ancak iyileşme ve sorunun ortadan kalkması için mutlaka, dermatolog doktor tedavisi gerekir.

 

İlaç tedavisinde genellikle selülit flukloksasilin ya da eritromisin gibi oral antibiyotikler kullanılır. Doktorun inisiyatifine göre, ilaç kullanımını takiben muayene gerekir. Eğer ilaç etki etmiyorsa ya da irinin akıtılması gerekiyorsa, bölgeye mupirosin uygulanır. Eğer dolama tırnağın altında oluştuysa, tırnağın çekilmesi gerekir. Hiçbir komplikasyon yaşanmazsa, oral antibiyotik kullanımıyla, 10 gün ila 2 hafta arasında, hastalık iyileşmelidir.

 

Eğer sık sık tekrarlıyorsa, düzenli staphylococcus varlığı şüphesiyle, hastanın taranması gerekir. Durum bu yöndeyse, antibiyotik kullanımı yanında farklı tedavi yöntemleri de denenmelidir.

 

Kaynaklar:

 

https://www.healthline.com/health/paronychia

http://ahucilercikim.com.tr/paronisi-dolama-nedir-nasil-tedavi-edilir

Bir önceki yazımız olan Kist Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi