Faydaları
Paleo (Taş Devri) Diyeti İle Zayıflama

Paleo (Taş Devri) Diyeti İle Zayıflama

Taş devri diyeti listesi ile zayıflamak ve bunu beslenme alışkanlığı haline getirmiş olmak ile sağlıklı beslenmenin zemini atılmaktadır. Atalarımızın yaşama ve beslenme koşulları dikkate alınarak hazırlanan beslenme listeleri ile zayıflamak ve sağlıklı olmak mümkün hale gelmektedir. Yiyeceklerin atalarımızın zamanındaki gibi doğal ortamlarından elde edilmiş olması ve onlar gibi hareketli olmak öncelikli olarak dikkat edilmesi gerekenlerdir. […]

Taş devri diyeti listesi ile zayıflamak ve bunu beslenme alışkanlığı haline getirmiş olmak ile sağlıklı beslenmenin zemini atılmaktadır. Atalarımızın yaşama ve beslenme koşulları dikkate alınarak hazırlanan beslenme listeleri ile zayıflamak ve sağlıklı olmak mümkün hale gelmektedir.

Yiyeceklerin atalarımızın zamanındaki gibi doğal ortamlarından elde edilmiş olması ve onlar gibi hareketli olmak öncelikli olarak dikkat edilmesi gerekenlerdir. Taş devri diyeti yapanlar, teknolojinin getirmiş olduğu hareketsiz yaşamdan uzak durmaktadırlar.

Taş Devri Diyetinin Uygulanmasında Geçerli Olan Prensipler

Yiyeceklerin çok pişirilmemesi, mümkünse %60 oranında çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Sebzeler çiğ ya da buharda pişirilmiş olmalıdır. Tüm yiyecekler mevsiminde ve doğal olarak tüketilmelidir.

Şeker, un ve tuz, yani üç beyaz beslenme listenizde kesinlikle yer almamalıdır. Burada önemli olan işlenmiş ürünlerden uzak durmaktır. Tüm sebzelerin tüketilmesi gerekirken şeker oranı yüksek olan patates, havuç ve bezelyeden uzak durulmalıdır.

Ana kurallara uygun bir şekilde paleo diyeti yapanlar balık tüketirken kesinlikle çiftlik balıklarından uzak durmalıdırlar. Balık yapı ve balık tüketimi, doğal olması koşulu ile serbesttir.

Kahvenin her türü ve alkol bu diyette yasaktır. Ayrıca tahıl kökenli karbonhidrat kesinlikle tüketilmemelidir. Hazır yiyecekler gibi hazır içecekler, meyve suları, enerji içecekelri ve türevleri kesinlikle tüketilmemelidir.

Paleo Diyeti Kimler İçin Uygundur?

Diyet listelerinde her şeyin doğal olması ilk koşul olmakla birlikte, bazı kronik rahatsızlıklarda paleo diyeti zararları ortaya çıkabilmektedir. Bu diyeti uygulayabilmeniz için insülin direnciniz yüksek olmalıdır. Böbrek rahatsızlığı olanlar için de paleo diyeti önerilmemektedir.

Listenin hazırlanacağı kişinin yaşı, yaşam şekli, beslenme şekli ve koşulları ile kişinin genel sağlık durumu mutlaka göz önünde tutulmalıdır. Tüm diyetlerde olduğu gibi paleo diyetinde de sağlıklı ve dengeli beslenme koşullarının eksiksiz yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Detoks Diyet Listesi İle Zayıflama Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/