Faydaları
Paget Hastalığı Nedir ? Tedavisi Var Mı ?

Paget Hastalığı Nedir ? Tedavisi Var Mı ?

Osteoporozun tam aksi olan durum aslında 19. Yüzyılda yaşamış bir İngiliz cerrahının sayesinde bu adı almıştır.   Paget hastalığı kemik dokularının parçalara ayrılmasından sonra vücut, onarıma geçer ve yerine kemikler oluşturarak eksikleri gidermeye çalışır. Elbette bu sonradan oluşan oluşum kemiklerin düzensiz bir şekil ile yerleşmesine ve normal olarak var olan kemiklerden daha güçsüz bir şekilde yer […]

Osteoporozun tam aksi olan durum aslında 19. Yüzyılda yaşamış bir İngiliz cerrahının sayesinde bu adı almıştır.   Paget hastalığı kemik dokularının parçalara ayrılmasından sonra vücut, onarıma geçer ve yerine kemikler oluşturarak eksikleri gidermeye çalışır. Elbette bu sonradan oluşan oluşum kemiklerin düzensiz bir şekil ile yerleşmesine ve normal olarak var olan kemiklerden daha güçsüz bir şekilde yer almasını sağlar.

Osteoporozun ile  ters olan bu hastalığın aslında sonu yine aynı yerde biter yani kireçlenmede. Çünkü gelişemeyen ve yerleşemeyen kemikler deforme olur incelir ve hatta kırılır. Bu bölgeler daha çok leğen kemiği, kafatası, uzun kol kemiği gibi alanlarda daha fazla görünür. Tam olarak nedeninin bulunmadığı bu hastalığın maalesef herhangi bir tedavisi de yoktur.

Paget hastalığının tedavisi

Genel anlamda tam olarak bir tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Paket tedavisi için ancak kişiyi rahatlatacak ve acı çekmemesini sağlayacak ilaçlar ve terapiler kullanılabilir. Paget nerelerde görünür diye baktığımızda ise birçok noktada görülebilir. Memede, vulvada çok sık görülebilir. Hepsi için farklı tedavi şekilleri ve önlemleri vardır.

Özellikle memede çok sık görülen Paget hastalığı bir süre sonra kişide kansere yol açan bir hastalık olabilir. 50 yaş üzerinde ki kadınlarda ortaya çıkan bu hastalık erken teşhis ile kanserin yenilmesine yardımcı olabilir. Aynı şekilde burada da neden olduğu bilinmemekte ve ağrı ile görüntünün anormalleşmesi ile ortaya çıkabilir. Özellikle meme kontrolü yaparken sadece meme ce çevresini değil, meme ucu başınızda özellikle kontrol etmelisiniz.

Paget , kanser hastalığına doğru ilerleme kaydettiyse hemen hasta kontrol atlına alınır ve ilerleyen vakalarda meme tamamen alınabilir. Bu gibi durumları yaşamak adına mutlaka ayda bir hem kendinizi muayene ediniz hem de yılda bir kez doktora kontrol olunuz.

Bir önceki yazımız olan Herpes Zoster (Zona) Teşhisi ve Tedavi Yolları başlıklı makalemizde genital bölge zona, herpes zoster ve yüzde zona hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi