Faydaları
Otizm Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Otizm Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir?

Otizm hastalığı özellikle yeni doğan çocukları bekleyen bir tehlike olduğu için anne ve babaların otizm konusunda ciddi bir bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bizler de bugünkü yazımızda çocukları tehdit eden otizm hastalığı ile ilgili anne ve babaların bilmesi gerekenleri bir araya getirdik. Çocuk dediğimizde aklımıza yaramazlık yapan, etrafa neşe saçan, yerinde duramayan, çok soru soran, her nesneye ilgi […]

Otizm hastalığı özellikle yeni doğan çocukları bekleyen bir tehlike olduğu için anne ve babaların otizm konusunda ciddi bir bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bizler de bugünkü yazımızda çocukları tehdit eden otizm hastalığı ile ilgili anne ve babaların bilmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Çocuk dediğimizde aklımıza yaramazlık yapan, etrafa neşe saçan, yerinde duramayan, çok soru soran, her nesneye ilgi duyan bir yargı gelir. Genellikle de çevremizde bu tarz onlarca çocuk vardır. Hayal dünyası geniş olan çocuklar, oyun oynamayı seven çocuklar kimi zaman anne ve babasını bıktırsa da aslında en doğru çocukluğun yaşandığını söyleyebiliriz.

Otizm hastalığının tehdidi altında olan çocuklar ise etrafında olup bitenlere kayıtsız kalan, dış dünya ile bir bağlantısı bulunmayan ve kendisini kendi dünyasına hapseden çocuklardır. Sosyal ilişki konusunda zayıf olan bu çocuklar, toplum içerisinde hemen fark edilirler. Bu çocukları dünyaya geri döndürmek, diğer çocuklar ile aynı seviyeye ulaştırmak ise bir hayli zordur.

Yeni doğan bir bebek, yaşamının ilk günlerinde doğal bir otistik dönemi geçirirler. Yeni doğan bir bebek, çevresinde olup bitenlere, eşyalar ve anne babaların karşı tepkisiz kalırlar. Lakin ilerleyen dönemlerde bu durum tamamen değişmekte olup çocuğun büyümesi ile tamamen ortadan kalkar.

Otizm rahatsızlığı olan yeni doğan bebeklerde ise bu dönemi aşmak mümkün değildir. Öyle ki yeni doğan bebeğin karşısına annesi dahi gelse hiçbir şekilde tepki veremezler. Anne ve babalar tarafından fark edilmeme ihtimali olan bu durum dikkatli bir gözlemci sayesinde kolayca fark edilebilir.

Otizm Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Otizm belirtileri genellikle bebeklik döneminin ilk iki yılında kendisini göstermektedir. ancak bazen bu belirtiler daha da geç yaşlarda kendini gösterebilir. Bu nedenle otizm belirtileri yaş ve gelişim düzeyine bağlı olarak değişebilir.

Otizm belirtisi, çocuğun diğer çocuklara oranla daha az gülmesidir. Çocuklara yapılan gıdıklama, öpme ve kucaklama gibi hamleler diğer çocuklarda bir sevinmeye yol açarken, otizmli çocuklarda kendini çekme ve kasma olarak görülebilir.

Otizmli çocuklar sese ve görüntüye herhangi bir tepki vermezler. Öyle ki uzun süre bir odada yalnız kalsalar da anne ve babasının odaya girmesine dahi tepki vermezler.

Otizm hastalığına sahip çocuklar konuşma gecikmesi yaşarlar. Bu çocuklar bedensel gelişim düzeyine uygun olan diğer çocukların aksine daha geç konuşmaya başlarlar. Konuşmayı ise daha çok ihtiyaçlarını belirtmek için tercih ederler.

Otizm hastalığı belirtilerinden biri de otizmli çocuğun hareketleridir. Otizmli çocuklar genellikle kendileri etrafından dönme, tek ayak üzerinde zıplama ve odanın bir cundan diğer ucuna koşma hareketlerinde bulunurlar.

Bir önceki yazımız olan Makrosefali (Büyük Kafa) Hastalığı Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi