Faydaları
Osteoporoz (kemik erimesi) Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Osteoporoz (kemik erimesi) Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Kemik zayıflığı hastalığı olan kişilerin birçoğunda kemik erimesine bağlı durumlar gelişir. Kemik erimesine tıp dilinde ”Osteoporoz ” denir. Bu hastalık kişinin bütün sağlıklı organlarına kadar hasar almasına neden olur.Hayat kalitesinde düşmelere ve sürekli yorgunluk halinin artmasına sebebiyet verir.Kemikler hassas bir yapıya sahiptir. Kemiklerde sağlıksızlık ve zayıflık durumumu ciddi sorundur. Kalsiyumun yetersiz alınması,güneş ihtiyacının az karşılanması,D […]

Kemik zayıflığı hastalığı olan kişilerin birçoğunda kemik erimesine bağlı durumlar gelişir. Kemik erimesine tıp dilinde ”Osteoporoz ” denir. Bu hastalık kişinin bütün sağlıklı organlarına kadar hasar almasına neden olur.Hayat kalitesinde düşmelere ve sürekli yorgunluk halinin artmasına sebebiyet verir.Kemikler hassas bir yapıya sahiptir. Kemiklerde sağlıksızlık ve zayıflık durumumu ciddi sorundur. Kalsiyumun yetersiz alınması,güneş ihtiyacının az karşılanması,D vitamini eksikliğinde artışların yaşanması birer kemik hastalığı için ön zemindir. Bunların eksikliği arttıkça kemikler güçsüzleşir,zayıflar ve erimeye başlar. Kemiklerde erime olgusu geliştikçe artık ayakta duramama,vücutta şekil değişiklikleri ve görüntüde anormal durumlar meydana gelir.Bu hastalığa yakalanmamak için besinlerin hayatımızda önemi oldukça büyüktür. Kemik erimesi belirtileri değişkendir.

 

 

Bazı kişilerde boyunda düzleşmeler ve kasılmalar oluşur.Bu nedenle boyun ağrısı kemik erimesi olarak kabul edilmemektedir. Bu sadece belirtiler arasında en sık yaşanan durumlardan bir tanesidir.Sırt ağrısı sürekliliğini koruyor ise kemik erimesi söz konusu olabilir. Vücut artık sırtı taşıyamaz hatta ağrısına katlanamaz hale gelir. Paralel olarak düşündüğümüzde bel ağrısı kemiğin zayıflığından meydana gelir. Güçsüz kemik ağrısını artık bele yansıtır.Bunun nedeni yetersiz D vitamini eksikliği kemik sağlığını tehlikeye atan kalsiyum azalmasıdır. Kalsiyumun ve D vitaminin yeterli olmaması durumunda iskelet hasar görmeye ,kemikler zayıf düşerek erimeye başlar.Hatta kemiklerde kırılma,hassasiyet daha fazla artmış olur.Kemiklerin her gün güneş ışığında en az 20 dakika ihtiyacı var. Özellikle yaşın geçmesi durumunda her gün D vitamini önce güneş daha sonra organik besinler ile sağlanması gerekir. Vücutta alına bu iki eksiklik ilerde kemik erimesine yol açar,hayati risk taşır.

 

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir ?

 

Zamanla herkeste kemik erimesi ortaya çıkabilir. Fakat,kendine bakan ve sağlığına özen gösteren kişilerde bu risk her zaman azdır. Dikkatli yaşadıktan sonra kemikler sizden aldığı güç ve vitaminler sayesinde dinç kalır.Bazı faktörlerde risk çoğalır. Örneğin,beslenme bozukluklarında kemik zayıf düşer. Sürekli kullanılan sigara ve alkol durumlarında kemikler gerçek vitamini vücuda depolayamaz.Kalsiyumun yeterli alınmaması durumunda kemikler gelişimini sağlıklı yapamaz hatta gelişimde bozukluklar gözlemlenir. kemik erimesi nasıl önlenir derseniz yapmanız gereken ilk kural,kemiklere  hangi besinlerin iyi geldiğini bilmektir.Her gün günlük spor yapılmalı,süt içilmeli ve D vitamini içeren zengin meyve ve sebzeler tüketilmelidir.Sigaradan uzak durulmalı ,vücuda asitli içecekler,alkol kesinlikle alınmamalıdır. Güneş ihtiyacı 20-25 dakika kadar her gün düzenli alınmalıdır. Kemik erimesine neden olan belirtiler arasında,boyun düzleşmesi,eklemlerde ağrı,belde şiddetli ağrı,ayakta durmada güçsüzlük varsa hemen bir doktora görünmenizde fayda vardır. Bu kemik erimesi belirtileri olabilir.

 

Kemik Erimesi En Çok Kimlerde Görülür ?

 

-35-60 yaş gruplarında belirtiler hızla yaygınlaşır.

-Vücutta yoğu miktarda kalsiyum eksikliği olan kişilerde ve kan hücrelerinde azalmalar olan kişilerde kemik erimesi ortaya çıkabilir.

-D Vitamini ciddi anlamda fazla ise ve vücut hareketsiz kalmış ise kemiklerde zayıflama hatta erime gözlemlenebilir.

-Güneş eksikliği yetersiz ise kemik gelişimini engelleyen durumlar fazla ise,kemik erimesi ortaya çıkabilir.

-Sağlıksız beslenme,spor eksikliği,ve genetik durumlar,yaşa bağlı durumlarda görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi