Faydaları
Osteomalazi Nedenleri ve Tedavi Süreci

Osteomalazi Nedenleri ve Tedavi Süreci

Osteomalazi, osteoporozda kemiklerin kolaylıkla kırılmasına yol açan bir kemik hastalığıdır. Ancak genel olarak osteomalazide kemik içine kalsiyum, fosfor minerallerinin birikmesi ile yani kemik yapımı konusunda bir sorun varken osteoporozda kemik kaybının kemik oluşumuna oranla daha hızlı olması ve olan kemik yapısının erimesi ile ilgili sorunlar vardır. Kas zayıflığı ve kemiklerde oluşan ağrı da osteomalazinin en […]

Osteomalazi, osteoporozda kemiklerin kolaylıkla kırılmasına yol açan bir kemik hastalığıdır. Ancak genel olarak osteomalazide kemik içine kalsiyum, fosfor minerallerinin birikmesi ile yani kemik yapımı konusunda bir sorun varken osteoporozda kemik kaybının kemik oluşumuna oranla daha hızlı olması ve olan kemik yapısının erimesi ile ilgili sorunlar vardır. Kas zayıflığı ve kemiklerde oluşan ağrı da osteomalazinin en belirgin tanımları arasındadır. Kalsiyum ve fosfat gibi mineraller kemiğin yapımı için gerekli mineraller olup kemik yapımına katılırlar. Hastalık ise mineralleri içeren besinlerin bağırsakta emilememesinden ve kemik yapısına katılamamasından dolayı, dokunun yumuşamasıyla oluşur. Hastalığın sebeplerinden biri d vitamini eksikliğidir. Bu vitamin vücut tarafından kalsiyumun emilmesini sağlar ve kemik yapımında rol oynar.

Hastalığın tedavisinde de sorun bu ise önerilen kadar d vitamini kullanılmalıdır. Bazı cerrahi operasyonlar sonucunda da mide ya da bağırsaktan bir parça alınmış ise vitaminlerin emilimi bu yüzden azalır bu da hastalığa yol açar. Çölyak hastalarının glüten içeren besinleri kullanması yasaktır kullanıldığı takdirde ince bağırsak iç çeperi hasar görür ve emilim azalır. Hastalar genellikle d vitamini, kalsiyum içeren besinler tüketseler de glüten içeren besinleri tükettikleri takdir de emilim azalacağı için osteomalazi görülür. Bazı kasılma önleyici ilaçların kullanılması sonucunda da hastalığa yol açabilir.

Hastalık eğer yetersiz d vitamini kullanımı veya güneş ışınlarının eksikliğinden dolayıysa d vitamini takviyeleriyle tedavisi yapılabilir. Ağızdan alınan d vitaminlerinin yanı sıra çok acil müdahale gereken durumlarda damardan alınan d vitamini çeşitleri de bulunmaktadır. Vücutta bulunan kalsiyum ve fosfor minerallerinin seviyesi düşükse bunları içeren ek besinler kullanılabilir. Ama eğer hastalık bu sebeplerden değil de böbrek veya safra kesesi bozukluklarından kaynaklanıyorsa bunların hekimler tarafından tedavisi sonucunda osteomalazi de iyileşme görülür.

Bir önceki yazımız olan Kalpde Ritim Bozukluğu ; Aritmi nedir tedavisi nasıl yapılır ? başlıklı makalemizde kalp ritim bozukluğu ameliyatı, kalp ritim bozukluğu sebepleri ve kalpte ritim bozukluğu nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM