Faydaları
Orak Hücre Anemisi Nedir? Orak Hücre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Orak Hücre Anemisi Nedir? Orak Hücre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tıp dilinde “Orak Hücre Anemisi” olarak isimlendirilen hastalık genetik olmakla beraber Adana, Mersin ve Hatay gibi şehirlerde sıkça görülmektedir. Terminoloji bazen doktorlar tarafından bile karıştırılabilmektedir. Bilindiği üzere 3 farklı kanda hücre vardır. Bu hücreler Kırmızı hücre, beyaz hücre ve plateletlerdir. Kırmızı hücrenin görevi dokulara oksijen taşımak ve bulunan karbondioksiti akciğere taşımaktır.  Bu görevi yapmak çok […]

Tıp dilinde “Orak Hücre Anemisi” olarak isimlendirilen hastalık genetik olmakla beraber Adana, Mersin ve Hatay gibi şehirlerde sıkça görülmektedir. Terminoloji bazen doktorlar tarafından bile karıştırılabilmektedir. Bilindiği üzere 3 farklı kanda hücre vardır. Bu hücreler Kırmızı hücre, beyaz hücre ve plateletlerdir.

Kırmızı hücrenin görevi dokulara oksijen taşımak ve bulunan karbondioksiti akciğere taşımaktır.  Bu görevi yapmak çok kolay bir iş olmadığı için bunu yapan hücreler erişkindir. Erişkin bir kişide 3 farklı tipten oluşan Hemoglobin türü vardır. Anne karnında ise bundan fazla tipte vardır. Bazı zamanlarda Hemoglobin türleri değişebilmektedir. Protein yapısında ki bu değişmelere yani bozulmalara ise Hemoglobinopati” adı verilmektedir.

Bu hastalığın nedeni ise hemoglobin beta zincirinde yer alan mutasyonların sırasında glutamin yerine başka aminoasit çeşiti olan valin geçmektedir. Anlatılanlara göre basit bir değişim gibi görünen ancak sonucunda anormal şekilde S şekli alan hemoglobin buna neden olmaktadır.

orakhucreanemisi

 

Genelde bu hastalığa yakalanan kişilerde aylar sonrasında belirlenir. Bu süre ise 5.5 – 6 ay kadar bir zamandır. Bu zaman diliminden sonra Hemoglobin F değeri normale göre yüksekte seyretmektedir.

Orak Hücre Anemisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Maalesef bu hastalığın garanti ve kesin bir tedavisi yoktur. Semptomatik olarak tedavi uygulanır. Bazıları ağırlamasını engellemek bazıları ise koruyucu tedavilerdir.

Tedavileri şu şekilde inceleyebiliriz:

–      Ağır Kriz Tedavisi – Koruyucu Tedavi

–      Bacak Ülserleri Tedavisi – Koruyucu Tedavi

–      Retinal Bozukluklar Tedavisi – Koruyucu Tedavi

–      Splenik Krizi Tedavisi – Koruyucu Tedavi

–      Hücre içi hemoglobin azaltma tedavisi – Engelleme Tedavi

–      Kemik İliği Tedavisi – Engelleme Tedavi

 

Şeklinde incelenebilmektedir. Acil Şifalar Dileriz. 

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/