Faydaları
Omega 6 Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Omega 6 Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Sağlık açısından vazgeçilmez olan ve vücuttaki temel işleyişleri düzenleyen, çeşitli ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Omega 6 da vücudun ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçların başında gelmektedir. Omega 6 vücutta üretilmeyen, genellikle beyinde bulunan ve sağlık açısından çok önemli olan bir yağ asididir. Eksikliği birçok hastalığa neden olabilen omega 6 ancak besinler yoluyla vücuda alınmaktadır. Yeterli alınamaması vücut sağlığı açısından […]

Sağlık açısından vazgeçilmez olan ve vücuttaki temel işleyişleri düzenleyen, çeşitli ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Omega 6 da vücudun ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçların başında gelmektedir. Omega 6 vücutta üretilmeyen, genellikle beyinde bulunan ve sağlık açısından çok önemli olan bir yağ asididir. Eksikliği birçok hastalığa neden olabilen omega 6 ancak besinler yoluyla vücuda alınmaktadır. Yeterli alınamaması vücut sağlığı açısından sorun oluşturan omega 6, fazla alındığında ise yan etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle vücuda alınırken belirli bir dozun aşılmaması önerilmektedir.

Genellikle kuruyemişlerde bulunan omega 6, yumurta, ayçiçek yağı, mısır yağı ve kabak tohumunda da vardır. Omega 3 ve omega 6 ortak enzimlerle çalışan yağ asitleridir. Buna karşın eksikliklerinde omega 3 takviyesi yapılırken, omega 6 takviyesi pek önerilmemektedir. Bunun temel nedeni ise; birbirlerine olan oranlarının çalışma sistemini etkilemesidir. İki yağ asidinin arasındaki oranın korunması gerekmektedir.

Omega 6’nın Yan Etkileri

Sağlık açısından ne kadar faydalı olursa olsun, omega 6 yağ asidinin yan etkileri de bulunmaktadır. Yan etkilerin temel nedeni bilinçsiz tüketimden kaynaklanmaktadır. İnsanların omega 6 tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Çünkü omega 3 ile omega 6 arasında 4/1 oranında bir dengenin bulunması sağlık açısından daha uygun görülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar omega 6’nın daha yüksek tüketildiği yönündedir.

Omega 6 aşırı tüketildiğinde omega 3 yağ asidinin sağladığı fayda üzerinde azaltıcı etki göstermektedir. Bu durum sonucunda proinflamatuar hastalığının görülme riski ortaya çıkmaktadır. Yoğun miktarda vücuda alınması artrit, kanser ve iltihaplanmalara neden olmaktadır. Bu nedenlere bağlı olarak bilinçli şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Omega 6 Yağ Asidinin Faydaları

Vücut sağlığı açısından çok kıymetli olan yağ asitleri içerisinde omega 6’nın ayrı bir önemi bulunmaktadır. Kalp damar sağlığından, cilt güzelliğine kadar pek çok etkisi bulunur. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olması omega 6 yağ asidinin en önemli özelliğini oluşturmaktadır. Olası kaza ve yaralanmalarda kan kaybının önlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra damarlara esneklik kazandırarak, kan dolaşımının daha sağlıklı şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımını rahatlatan omega 6 aynı zamanda oksijen iletimini güçlendirmektedir.

Kalp ve damar sağlığını desteklemesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Hücre sağlığını da destekleyerek, retinayı güçlendirmektedir. Gözlerin daha iyi görmesini sağlamasının yanında cilt ve saçları beslemektedir. Kan şekerini dengeleyen omega 6, kalp ritminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Özellikle kadınlarda adet ve menopoz süreçlerinden hormonların dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Kadınların hamilelik döneminde uygun dozları aşmadan mutlaka tüketmesi gereken bir yağ asididir. Anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir gelişimini desteklemektedir.

Omega 6’nın fizyolojik niteliklerinin yanı sıra psikolojik etkileri de bulunmaktadır. Kişinin kendini zinde ve sağlıklı hissetmesine yardımcı olurken, ruhsal sağlığı dengelemektedir. Stres azaltıcı etkisi ile enerji vermektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Çıkar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/