Faydaları
Oligüri Anüri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Oligüri Anüri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Vücudumuzda önem arz eden başkaca bir organımızda elbette ki böbreklerimizdir, işlevleri bakımından çeşitli hastalıkları da barındırabildikleri ve boşaltım sisteminde görev aldıklarından dolayı kolayca hasar görüp yıpranabilmeleri söz konusudur. Böbrek ile bağlantılı olarak oligüri anüri nedir? Hangi şikâyetler için kullanılır yakından bakalım. Akut olarak seyreden böbrek hasarlarının tanısının konulabilmesi aşamasında karşımıza çıkan bir terimdir, kısaca böbrek hastalıklarının belirlenmesinde […]

Vücudumuzda önem arz eden başkaca bir organımızda elbette ki böbreklerimizdir, işlevleri bakımından çeşitli hastalıkları da barındırabildikleri ve boşaltım sisteminde görev aldıklarından dolayı kolayca hasar görüp yıpranabilmeleri söz konusudur. Böbrek ile bağlantılı olarak oligüri anüri nedir? Hangi şikâyetler için kullanılır yakından bakalım. Akut olarak seyreden böbrek hasarlarının tanısının konulabilmesi aşamasında karşımıza çıkan bir terimdir, kısaca böbrek hastalıklarının belirlenmesinde kullanılır diyebiliriz. Başka bir açıdan da idrar yapamama veya idrara çıkamama durumu olarak da değerlendirilmesi mümkündür, işte terimler tamda bu durumda karşımıza çıkar günlük olarak 500 ml litrenin altında idrar yapılıyorsa oligüri, 50 ml daha az veya hiç yapılmayacak şekildeyse anüri adı verilir. Nedenleri konusunda ise karşımıza geniş yanıklar, şok, kolera, darbe almak suretiyle böbreklerin parçalanması, güneş yanıkları, zatürre, dizanteri, yanlış uygulanan kan nakilleri, sıtma, böbrek damarlarının tıkanması, böbrek taşı ve kisti ve çeşitli etkenlere bağlı olarak zehirlenerek böbreklerin tıkanmasını sayabiliriz.

Oligüri anüri belirtileri konusunda ilk karşımıza çıkan ve en yaygın olarak bilinen yetişkinlerde idrar çıkışının 25 ml çocuklarda ise 1 ml atına düşmesidir. Ayrıca idrarda kanlanma, yüksek ateş, mide bunaltısı ve kusma, ishal ve kan basınca düşme veya şişlik hissi gibi durumlardan da şikâyet edilebilmesi mümkündür. Bir böbrek rahatsızlığından bahsedildiği için karşımıza farklı etkenler çıkabilir daha önce mevcut bir böbrek rahatsızlığınız varsa ya da nedenleri durumundan herhangi birini yaşadıysanız ve gerekli tedavi olmadığı takdirde durum ehemmiyetini koruyarak böbrek yetmezliği aşamasına ya da şanslıysanız organ nakli aşamasına kadar gidebilmektedir. Görüldüğü üzere oldukça ciddiye alınması gereken ve hayati açıdan önem taşıyan bir rahatsızlık olup devamındaki komplikasyonlara maruz kalamamak adına öncelikle altında yatan nedenlerin tespiti ve tedavisi gereken bir durumdur. Boşaltım sisteminin düzgün olarak çalışmaması durumunda asit ve toksin madde içeren idrar damar yolu ile kana karışır buda diyalize bağlı bir hayat sürülmesi anlamına gelir.

Oligüri anüri tedavisi uzman hekiminiz tarafından karar verilen ve seçilen tedavi metotları ile mümkün kılınabilir. Hafif derece böbrek hasarların tedavilerinde iyi derecede sıvı ve elektrolit dengesini nefrotoksik antibiyotikler yardımı ile yapılabilir. Ayrıca iyileşmeyi hızlandıran ve daha fazla hasarı önleyebilen dopamin ya da furosemid gibi ilaçların da kullanılabileceği bilinmelidir. Elbette tedavi aşamasında bu duruma sebep olan etkenlerin net bir şekilde birbirleri ile karıştırılmadan bilinmesi önemlidir ve uzmanlarda bu konuda oldukça başarılı bir ayrışım yaparak rahatlıkla tanı ve tedavi aşamasını tamamlayabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/