Faydaları
Okul Çağındaki Çocuğun Beslenmesi

Okul Çağındaki Çocuğun Beslenmesi

Çocuklar doğar ve büyürler. Tabi tüm bu süreçte beslenme, çocukların gelişimini etkileyen en önemli etkenlerdendir. Doğru beslenme, çocukların hem fiziksel, hem de zihinsel gelişimlerini etkilemektedir. Özellikle çocukların sürekli enerji harcayarak, koşarak vakit geçirdikleri okul çağında, mutlaka doğru şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Peki, doğru beslenmeden kasıt nedir? Öncelikle çocuklarınızın bol miktarda kalsiyum ihtiyacı olduğunu unutmayın, bu nedenle […]

Çocuklar doğar ve büyürler. Tabi tüm bu süreçte beslenme, çocukların gelişimini etkileyen en önemli etkenlerdendir. Doğru beslenme, çocukların hem fiziksel, hem de zihinsel gelişimlerini etkilemektedir. Özellikle çocukların sürekli enerji harcayarak, koşarak vakit geçirdikleri okul çağında, mutlaka doğru şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Peki, doğru beslenmeden kasıt nedir? Öncelikle çocuklarınızın bol miktarda kalsiyum ihtiyacı olduğunu unutmayın, bu nedenle mutlaka çocuğunuza her gün süt içirmelisiniz. Bu, hem kemiklerinin gelişmesine, hem de boylarının uzamasına ve daha sağlam bir iskelet yapısına sahip olmalarına yardımcı olur.

Okul çocuğu beslenmesi

Tüm insan hayatında olduğu gibi, çocukluk döneminde de protein oldukça değerli bir besin grubudur. Et, tavuk ve balık ürünleri, özellikle okul çağındaki çocuklar tarafından bol miktarda tüketilmelidir. Balığın diğer bir yararı da, fosfor kaynağı olmasıdır. Hangi balığı tercih etmeniz gerektiğini bilemiyorsanız, somonu tercih edebilirsiniz. Omega3 değeri en yüksek balık olan somon, okul çağındaki çocukların zihinsel gelişimine büyük ölçüde destek olmalıdır.

Okul çocuğu beslenme listesi

Protein ve kalsiyum gibi kaynakların yanı sıra, çocukların sebze ve meyvelerden alacakları vitaminler de oldukça değerlidir. Yeşil yapraklı bitkiler, bu dönemde sıkça tüketilmelidir. Bu nedenle, çocuğunuza sık sık ıspanak ve pırasa gibi besinler yedirmelisiniz. Onun yanı sıra, kış aylarında portakal ve mandalina gibi besinleri, çocuğunuzun beslenme çantasından eksik etmeyin. Bu tür gıda ürünleri çocuğunuzun, sonbahar-kış aylarında görülmeye oldukça müsait olan gribin oluşmasını engellemektedir. Tabi yaz aylarında da meyve tüketimi oldukça önemlidir.

En önemli öğün kahvaltıdır. Bu nedenle, çocuğunuz okula gitmeden önce, ona mutlaka sağlam bir kahvaltı hazırlamaya özen gösterin. Peynir, yumurta, tam tahıllı ekmek, domates, süt gibi gıda ürünlerinden oluşan bir kahvaltı, çocuğunuzun güne enerjik başlamasına ve okuldaki performansının artmasına yardımcı olur.

Okul çağındaki çocuğun beslenme menüsü

Okul çağındaki çocuğunuzun beslenmesini etkileyen dört temel besin grubuna mutlaka yer vermelisiniz. Bu besin gruplarının yeterli ve doğru şekilde tüketilmesine özen gösterin. Süt, yoğurt, peynir grubu, her gün mutlaka tüketilmelidir. Günde 2-3 bardak  oranında süt veya yoğurt tüketmek, çocuğunuzun hem kemik hem de zihin gelişimini olumlu etkilemektedir. Onun dışında günde 1 yumurta yemek, çocuğunuzun protein ihtiyacı açısından oldukça önemlidir. Haftada 1-2 gün, çocuğunuza mutlaka et, balık gibi gıda besinleri hazırlamaya özen gösterin.  Çocuğunuzun bu tür besinleri yemeyi alışkanlık haline getirmeleri gerekiyor, bu nedenle, sebze yemeklerini, çocuklarınızın sevdiği şekilde hazırlamaya özen gösterin. Bu tür beslenme grubunda beslenen çocuklar, fast-food yiyeceklere daha az meyilli oluyorlar.

Okul beslenmesine ne koyabilirim

Süt ve süt ürünleri tüketimi, çocuğunuzun kemik gelişiminin yanı sıra, diş sağlığına da önemli ölçüde destek sağlamaktadır. Daha sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmalarına yardımcı olan süt ürünlerinin yanı sıra, elma-armut gibi sert meyveler de, diş sağlığı için oldukça önemli bir etkendir. Beslenme düzeninin yanı sıra, çocuğun gelişimi sırasında, özellikle okul çağındaki çocukların yanında sigara tüketmemeye özen gösterin. Çünkü çocukların yanında sigara içilmesi, çocukların ciğerlerine büyük oranda zarar vermekte ve en az aktif içiciler kadar etkilenmelerine neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bebek Eşyaları ve İhtiyaçları başlıklı makalemizde bebek, bebek eşyaları ve bebek ihtiyaçları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi