Faydaları
Öfke Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Öfke Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Öfke, istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilen bastırılamamış duygulara denmektedir. Aslında son derece insani ve evrensel bir duygu olan öfke, sınırlandırılamadığı zaman karşı konulamaz hale gelebilmektedir. Her insanın kendine özgü duygu, düşünce ve mizacı bulunmaktadır. Bizlere yaradılışta gelen bu kişisel özellikler bazen istemediğimiz şeyleri yapmamıza neden olabilmektedir. Kimi insan hiçbir şekilde sinirlenmez, öfkelenmezken kimi insan da en […]

Öfke, istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilen bastırılamamış duygulara denmektedir. Aslında son derece insani ve evrensel bir duygu olan öfke, sınırlandırılamadığı zaman karşı konulamaz hale gelebilmektedir. Her insanın kendine özgü duygu, düşünce ve mizacı bulunmaktadır. Bizlere yaradılışta gelen bu kişisel özellikler bazen istemediğimiz şeyleri yapmamıza neden olabilmektedir. Kimi insan hiçbir şekilde sinirlenmez, öfkelenmezken kimi insan da en ufak bir şeye sinirlenip kızabilmektedir. Bu nedenle sonrasında üzülmemek için öfkeyi kontrol edip sınırlandırmak en sağlıklı çözüm yolları arasında yer almaktadır.

Öfke bir problem çözme yolu ya da öç alma yolu değildir. Aksine sinirlendiğimiz zaman karşımızdakinden çok kendimize zarar verebilmekteyiz. Bu sebeple yersiz yere aşırı sinirlenmek kişinin bastırılamamış duygularını yüz üstüne çıkartmaktadır. Öfke yönetimi ve kontrolü tam bu noktada karşımıza çıkmalıdır. Öfkenin yönetmek için ne yapmalısınız? Sorusuna gelecek olursak; kişiler öfkelendiği zamanlarda ilk olarak derin derin nefes almalı ve 5 saniye boyunca bu işlemi tekrarlamalılardır. Bu sayede ani sinirlenmeler öncesinde kişi kendini dinleyerek öfkesini biraz da olsa dindirebilmektedir. Bu teknik ile vücuttaki temel kas grupları rahatlamakta ve bu sayede kişi gevşemektedir. Bir diğer öfke yönetimi formülü ise yapıcı bir dille karşınızdakine ne hissettiğinizi anlatmaktır. Öfkelenen kişi saldırganlık içerisine girmektedir. Bu çözüm yolu ile kişi saldırganlık duymadan uygun ve münasip bir dille duygularını ifade edebilmekte ve böylece rahatlayabilmektedir. Bazı kişilerin öfkesini dizginleme biçimi ise; sözsüz olarak işaret dilleri ile anlatmaktır. Bu formülü de uygulayan kişiler sinirini dışa saldırganlık ve hırçınlık ile değil kendini ifade ederek sakinleşmektedirler.

Öfke sağlıklı bir insanın normal olarak yaşayabileceği bir duygu dizilimidir. Kimi insan çok kimi insan az öfkelenmektedir. Önemli olan bu duyguyu yönetebilmektir. Sizin kendinizin yönettiği duygu size zarar vermemektedir. Fakat eğer duygularınız ve öfkeniz sizi ele geçirirse o zaman son derece istenmeyen sorunlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu ufak ama doğru anekdotlar ile öfkenizi ellerinize alıp dizginleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/