Faydaları
Obez Olabilirsiniz Ancak Kesinlikle Çaresiz Değilsiniz

Obez Olabilirsiniz Ancak Kesinlikle Çaresiz Değilsiniz

Aslında obezite genel olarak çağımızın en büyük sorunlarından birisi olup vücudun yağ ve kilo yönünden standartların çok üzerinde olması durumudur. Bu standartların üstünde olanlara obez diyebilmemiz için kadınların yağ oranının %30 ve üzeri olması, erkeklerin ise yağ oranının %25 üzerine geçmesi gerekmektedir. Obezite Nasıl Ölçülür? Bir insana obez diyebilmek için bu ölçümlerin Dünya Sağlık Örgütünün […]

Aslında obezite genel olarak çağımızın en büyük sorunlarından birisi olup vücudun yağ ve kilo yönünden standartların çok üzerinde olması durumudur. Bu standartların üstünde olanlara obez diyebilmemiz için kadınların yağ oranının %30 ve üzeri olması, erkeklerin ise yağ oranının %25 üzerine geçmesi gerekmektedir.

Obezite Nasıl Ölçülür?

Bir insana obez diyebilmek için bu ölçümlerin Dünya Sağlık Örgütünün vücut kitle indeksi adı verdiği yollar ile ölçme en mantıklı hareket olacaktır. Tek bir nedene bağlı olmadan obezite vücutta bulunan diğer organlara da etki ederek hayat fonksiyonlarını aşağıya doğru çekmeye başlıyor.

Obezite tedavisi yapılacağı zaman diğer dallar ile bir arada uyum içinde çalışılarak ortak bir tedavi yöntemi uygulanır. Bu diğer dallar ise öncelik olarak iç hastalıkları olmak üzere, beslenme uzmanı, fizik tedavi, psikiyatri ve genel cerrahi olarak birbirini takip ediyor. Tabi durum biraz daha ciddi olduğu zamanlarda kardiyoloji ve göğüs hastalıkları da bu işin içine dahil oluyorlar.

Bu ortaklığın sonucunda kişiye en uygun olacak olan tedavi programı çıkartılıyor ve hastalara şöyle bir obezite tedavisiprogramı uygulatılıyor:

– İlk olarak tabii ki bir diyet programıdır

– Kişinin hareketsiz kalmasını engelleyecek antrenman tedavisi

– Kişilik değişikliği tedavisi

– Cerrahi Tedavi

– İlaçlar ile tedavi.

Obezite Cerrahi Ameliyatları

Aslında bu durum direk olarak mide hacminin küçültülmesine ön ayak oluyor. Günümüzde bir çok tartışması geçmesine rağmen cerrahi tedavi ile kilo kaybının gözle görülür etkilere sebep olduğu kanıtlanmıştır. Mideye kelepçe takmak ve midenin belli bir kısmını pasif bırakmak ile yeme arzusunu yavaş yavaş bitiriyorsunuz ve kilo vermeye başlıyorsunuz. Ancak vücudun doğal dengesini bozmak ne derece doğrudur orası biraz muamma. Bu yüzden eğer doktorunuz sizde gerekli şartları görüyor ise cerrahi bir adım atılmasını ister. Ancak genel olarak temele bakıldığı zaman artık obez olabilirsiniz ama kesinlikle çaresiz değilsiniz. Çünkü birden fazla tedavi yöntemi mevcuttur. Sizin de istekli olmanız ile birlikte kilolarınızı vermeye başlayabilirsiniz. Çağımızın en yaygın hastalığı olsa bile cerrahi yöntemler ile mide ameliyatları ile bu durum tamamen ortadan kalkıyor.

Bir önceki yazımız olan Parazit Çayı Nedir? Herbal Tea İşe Yarar Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM