Faydaları
Norlevo Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Norlevo Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Norlevo Türkiye de satışa çıkan ve genellikle korumasız cinsel ilişki sonrasında olabilecek bir gebeliği daha ilk adımda önleme amacı ile üretilmiştir. İlaç genellikle ; Korunmasız ilişki sonrası Prezervatif yırtılması gibi durumlarda Tecavüz vakalarında Diğer kullanılan gebelik önleyicilerin unutulması( doğum kontrol hapı ve iğne gibi) Bu gibi durumlarda hamile kalma korkusu hem kadın hem de erkeklerde […]

Norlevo Türkiye de satışa çıkan ve genellikle korumasız cinsel ilişki sonrasında olabilecek bir gebeliği daha ilk adımda önleme amacı ile üretilmiştir. İlaç genellikle ;

 • Korunmasız ilişki sonrası
 • Prezervatif yırtılması gibi durumlarda
 • Tecavüz vakalarında
 • Diğer kullanılan gebelik önleyicilerin unutulması( doğum kontrol hapı ve iğne gibi)

Bu gibi durumlarda hamile kalma korkusu hem kadın hem de erkeklerde olabilir. İşte bu anlarda hemen önlem alınmalı ve Norlevo hapını sadece eczanelerden alınarak kullanımı yapılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Ne zaman Ve Nasıl Kullanılır?

72 saat içerisinde alındığında etki gösteren ve gebeliğin oluşmadan yok olmasını sağlayan bir haptır. Süresi her ne kadar 72 saat olsa da, alınmayan her saat başı etkisini giderek kaybetmeye başlar. Bu sebeple istenmeyen korunmasız bir birliktelik yaşadığınız gibi hemen birkaç saat içinde hapı almanız gerekir. İlacı  ne kadar erken alırsanız hamile kalma olasılığınız o kadar kaybolur.

Norlevo İlacından Kaç Tane İçmem Gerekir?

Bir paketin içinde sadece 2 adet vardır. Tek seferde iki adet ilacı da içmeniz gerekir. Eğer ilacı içtikten sonra kusma ortalama 5 saat içinde bir kusma meydana gelir ise tekrardan bir paket daha hap alıp kullanmalısınız.  Asla daha etkili olması amacı ile 2 ayrı paketi aynı anda alıp kullanmayınız. Böyle bir durumun olması neticesinde ise acilen doktora başvurmalı ve olanları anlatmalısınız.

 Oluşan Gebeliği Önler Mi?

Norlevo asla oluşmuş bir gebeliği önlemez. Asla bir kürtaj yöntemi ya da var olan çocuğun hayatını bitirmek için yaratılmış bir ilaç değildir. Sadece ilişki sonrası da hemen önlem almak ve gebelik oluşmadan yok edebilmek için yapılmıştır.  Bu ilaç ilişkinin hemen sonrasındaki 72 saat içinde etki eden ve gebeliğin oluşmasını engellemek için yapılır. Bu sebeple hızlı ve çabuk almanız önerilir.

Bebek Emziriyorum Norlevo Kullanabilir Miyim?

Bebek emzirme döneminde iseniz ve norlevo kullanmanız gerekir ise, hapı içmeden önce stok olarak biraz süt sağmanız iyi olacaktır. Mümkün ise hapı aldıktan sonra 24 saat boyunca bebeğinize süt vermeyiniz. Hapın süte geçme olasılığı bulunmaktadır.

Her ilişki Sonrası Kullanılır Mı?

Ertesi gün hapı  sadece ve sadece çok acil ve çok önemli noktalarda kullanılmalıdır. Bir yılda en fazla iki sefer önerilmektedir. Ertesi günü olarak da adlandırılan bu hap asla bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu sebeple mutlaka ama mutlaka ilişki öncesi önlemlerinizi almalı ve daha sonrasında oluşabilecek kötü sürprizler için bu ilacı alarak önleminizi alabilirsiniz.

Yan Etkileri

Norlevo hapı oldukça tehlikeli ve ağır bir haptır. Bu sebeple asla bunu kullanmayı alışkanlık haline getirmemelisiniz. Yan etkileri ise ;

 • Sinirlilik durumu
 • Bulantı
 • Karın ağrıları
 • Baş dönmeleri
 • Adet bozuklukları

Özellikle adet gecikmesi ve ağrıları görünebilir bir durum olabilir. Yine de her bu hapın yüzde yüz garantisi olmadığından çok fazla adet gecikme günlerinize dayanarak bir gebelik testi yaptırmanız önerilir. Sadece mecbur kaldığınız durumlarda kullanmaya özen gösteriniz.

Yüzde Yüz Hamileliği Engeller mi?

Norlevo asla yüzde yüz imkân sunmaz. Olabildiğince erken saate bu hapı almamanız daha fazla olumlu sonuç almanızı sağlar iken gittikçe geç saate almanız etkisini yitirmeye başlar. Gece yarışı bile böyle bir durumdan şüphelendiğinizde anında bir nöbetçi eczane bulmanız ve ertesi gün hapı olarak ta söylenilen Norlevo hapından alıp hemen bir bardak su ile kullanmanızdır. Genel olarak korunmasız ilişki sonrası bu hapı kullanınız ama asla tam olarak güvenip önlemlerinizi almayı ihmal etmeyiniz. Önce doğrum kontrol yöntemleri, olmadığı ya da kaza sonucu olan durumlarda mecburi olarak hap kullanımını yapmalısınız.

Norlevo Sonrası Kanama olur mu?

Yapılan kullanıcı yorumlarına göre kanama olabilmesi normaldir. Çok ağrılı ve rahatsızlık verici bir durum olmadıkça bir sorun olmayabilir. Aksi durumlarda hemen doktorunuza danışınız. Ağrılı ve sancılı durumlarda da doktorunuza danışabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapından Sonra Ne Zaman Adet Olurum

Ertesi gün hapından sonra yine aynı dönemlerde adet olabilirsiniz. Eğer adet gecikmesi olur ise yine de hemen panik olmayınız. İçinde ağır hormonlar sebebi ile adet kanamalarınız gecikebilir.  Birkaç gün bekleyiniz ve doktorunuza giderek bir gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Çok Önemli bilgiler

 • Norlevo yanı ertesi gün hapı asla bir doğum kontrol hapı değildir
 • Yılda 2 kereden fazla önerilmez. Aksi bir durumda ve mutlaka kullanmanızı gerekilen bir durumda eczacınız ya da doktorunuza danışınız
 • Hapı olabildiğince çok erken saate içmeye gayret ediniz. Nasıl olsa etki eder diye asla kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 • Fazla doz almayınız. Her pakette olan 2 tableti aynı anda almanız yeterlidir.
 • Ertesi gün hapı sonrası aşırı kanama olabilir.

Sizlerde önlem almak için bu ilacı kullanabilir ama yine de her türlü olasılığa karşı kendinizi hazırlamalısınız. Mutsuz olmamak için her zaman ilişki öncesi önlemlerinizi alınız ve bu gibi ağır hormon içeren ilaçları kullanmak zorunda kalmayınız.

Norlevo Ertesi gün hapı danışma hattı : 0 800 211 6444

Norlevo tablet yerine Elle ertesi gün hapı  ilacı piyasaya çıkmıştır.

İlaç işe yaramadıysa hamile kaldığımı nasıl anlarım ?

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1.092 yorum

 1. Çiftlerin korunmadan ilişkiye girmeleri halinde istenmeyen gebelikler ortaya çıkabilir. Bu tür hapları özellikle çocuk bakacak durumu olmayan ya da tecavüz gibi durumlarda kullanılması gereken bir hap.

 2. merhaba. reglimin 3.günü ilişkiye girdim. prezervatif kullandık ve herhangi bir boşalma söz konusu olmadı. yine de emin olamadığım için bir saat sonra ertesi gün hapı kullandım. normalde 6 gün süren reglim 8 gündür devam ediyor. ilacın ve ilişkinin böyle bir etki yapabileceğini okudum. yine de hamile kalma riskim var mı? lütfen yardım edin

 3. adetim bittikten sonraki 2.gün erkek arkadaşımla beraber oldum az da olsa akıntı içeri girmiş olabilir yıkadık temizledik ama ilk 48 saat içinde hap aldım bi sıkıntı olabilir mi

 4. nrinn hanım 72 saat içerisinde almanız lazım ilacı ki siz doğru kullanmışınız herhangi bir problem olmayacaktır.

 5. Merhaba,

  İlişkiden 2 gün sonra Norlevo kullandım. İlişki tarihinden 2 hafta sonra da, normal zamanımda regl oldum. Bu regl hamile olmadığımın kanıtı mıdır?

  Çok teşekkürler şimdiden.

 6. Merhaba, nnorlevo aldıktan sonra bir hafta içinde tekrar korunmasız bi ilişki yaşadım. 2. Kez ilaç alsam etkisi nasıl olur? Nnorlevo yerine ne kullanabilirim

  • Hormonal rahatsızlıklar ve kanama olabilir.Aile hekiminize danışarak aylık kullanılan ilaçlardan alabilirsiniz

 7. Adetimn bitiminn ertesi gunu ilskiye girdk ertesi gun hapini 24 saat icinde aldm tam yumurtlama donemnde kanamam oldu..3 gun adet oldum resmn tekrar sonra kanamann bittigi gun tekrr ilskye grdk biraz alkollydm icime bosaldimi hatrlamyrm ama bosaldysa hamile kalma ihtimalm nedr ??? Yapablcgm ne vr

  • Hilal hanım ilaç aldığınız da alkol kullanmışmıydınız ve ilacı kullandıktan 3 gün sonra tekrar mı ilişkiye girdiniz ?

 8. Yok yok alkollu degildm 15 nde adetm bitmsti ilskiye grdk 16 snda hapi aldm 21 i yumurtlama gunmdu yine kanamam oldu 3 gn kadar…snra dun alkollydm yine ilskiye grdk ..

 9. Yani hapi aldktan 8 gun snra oluyo…icime bosalmadgni soyledi ama alkollydm cok emin olamyrm ihtimal nedr hap yumurtlama gunu mu ileri mi atio ?

  • Norlevo kullanımı sonrasında adet bozuklukları,ara kanamalar olabilir.İçe boşalma olmadıysa bir sorun olmaz.

  • Ben korunmadan ilk cinsel ilişkimi yaşadım adet başlangıcımdan sonra 10. Günümdü, bakire olmama rağmen kanamam olmadı, partnerim boşalmaya yakın geri çekildi14 saat sonra yani bugün içinde norlevo kullandım. İkisini birden içtim hafif baş ağrısı dışında pek belirtisi yok, ancak bende panik atak var ve ister istemez çok tedirginim ne yapmamı önerirsiniz? Hamilelik riski var mı?

 10. Hocam kız arkadaşım ile birlikte olduk içine sperm yapmadm ama kız arkadaşımın vjnisanın kenarın sperm vardı hemen hapı aldım dört saat sonra yuttu risk var mi

   • Hocam 72 saat içerisinde 2 defa korunmasız ilişkiye girdik ikisinde de. İçe boşalma durumu oldu ama daha 72 saat dolmadi hemen ilaç alsam etki eder mi yada is işten geçmiş olur mu

   • Hocam bisey sormak istiyorum ben esimle korumasiz iliskiye girdik ben bagirsak sendurumu gecirdigim icin cocuk bana yasak ama bi anda ice bosaldi 32 saat sonra nolvero ertesi gun hapini aldim gebelik durumu olabilirmi acaba normalde adedim duzensizdi ama kac gun sonra adet olurum acaba bi bilgi verirseniz icim rahatliycak artik

 11. Dun iliskiye girdik ama icime bosalmadi zewk suyumu bosalmami oldgunu anlayamadik hemen girrik bu hapi aldik 5saat snra iki hapi birden aldim . Sorun warmi diger sitelerde yazilanlar bni korkuttu .

 12. merhaba ben kocamla korunmasız ilişki yaşadım ve bu ilacı aldık 2 gunde kulladım fakat regl gecıkmem oldu 30 agustosda regl olup 5 6 eylülde bitmişti. Adet zamanımda cok bel agrılarım oluyor o ağrılar arada oluyor fakat regl olmadım gebelık testi yapmıstım bundan 1 hafta once negatif cıkmıstı. Cok azıcık kanamam geldı gecen gun damla seklınde sızce ne yapmalıyım cok acıl cevap lutfen ?

  • İlacı zamanında kullandıysanız bir sorun olmaz.Adet düzensizliği ve ara kanamalar gibi yan etkileri görülebilir.Yazımızda da yan etkilerinden bahsetmiştik.

 13. Merhaba sinan bey,55 saat kadar sonra kullanılırsa etkisi nedir? zamanında adet olmazsa partnerim ne yapmamız gerek ?

 14. Merhaba hocam. Reglmin bittigi gunun ertesi gun iliskiye girdim. Girdigim gunun ertesi gun ilaci kullandim. Bir hafta sonra tekrar korunmasiz iliskiye girdik ve ben yine norlevo kullandim bir ayda iki kere kullanmam dogrumuydu. Bir ayda bir kere kullanmmam yeterlimi. Yani bu ilac bir ay boyunca etkilimi

  • İlaç hormonal düzeni bozduğu için sıklıkla kullanımı önerilmez.Başka türlü bir korunma yöntemi deneyiniz.

 15. Merhaba,erkek arkadaşımla 28ağustosta ilişkiye girmiştik fakat ikimizde içkili olduğumuz için 2 kere içime boşaldı.Ertesi sabah norlevo aldık ben ilk 13 saat içerisinde hapı içtim.Eczacı ve prospektüste ikisinin aynı anda alınması gerektiği yazıyordu.Norlevodan yaklaşık bi 1hafta sonra regl oldum.Normalde 19-20ağustosta normal regl dönemimi atlatmıştım.Bu ara adet dönemi haptan dolayı oldu anladığım kadarıyla.Ancak şuan ayın 1i ben hala regl olmadım,vücudumda gebeliğe dair hiçbir belirti yok sadece regl olamıyorum,hassas bi bünyem var stresten dolayı bile 5-8ay regl olmadığım oluyordu,kist problemlerimde oluyordu,sizce hamile olabilir miyim,aydınlatırsanız sevinirim.

  • Müge hanım öncelikle ilacı doğru kullanmışsınız. Regl dönemini ileri atması gayet normal tekrar düzene girmesi için adetinizi bekleyin.

 16. merhaba hocam ben ayın 20 de sürtünme yoluyla ilişkiye girdim. içime bosalma ve ya çevreye bosalma olmadı sadce zevk suyundan korkuyoruz 16 saat sonra norvela hapını içtim.suan kasıklarım ara ara ağrıyor ama adetimde 3 gunlük bir gecikme var.sizce hamilemiyimdir?

  • Aslı hanım ilacı düzgün ve zamanında kullanarak olası bir hamileliği önlemişsiniz. Yukarıda ki yazımızda norlevonun yan etkilerinden bahsettiğimiz deki gibi ağrılar ve gecikmeler yaşanabilir.İlk adetiniz ile birlikte regl döneminiz düzene girecektir.

 17. Hocam merhaba ben bir şey danışmak istiyorum bugün reglmin 1.günü doğum kontrol hapına başlamak istiyorum kaçıncı günü başlamam doğru ve hangisini önerirsiniz,ayrıca kullanmaya başladığımız anda etki etmeye başlıyor mu?
  Bir şey daha sormak istiyorum zevk suyundan hamile kalma olasılığı var mı?

  • Ayşe hanım 3. veya 4. günü başlayabilirsiniz.İlaç önerisi yapmıyoruz aile hekiminize başvurabilirsiniz.1 kutu bitmeden etki etmez maalesef.Zevk suyundan hamile kalma ihtimali olabilir.

 18. Sinan bey dün sevgilimle ters ilişkiye girdik prezervatif yoktu ve ilk kez içime boşaldı yürürken sıvı olduğunu fark ettim ve wc ye gidip yıkayıp sildim vajina önünde de sıvı olduğu için endişelendim ve bugün sabah norlevo ilacını eczaneden alıp iki tabletide aynı anda kullandım.. Artı eğer yanılmıyorsam ve o sıvı meni iseydi vajina içerisine sızacak şekilde bir pozisyonum olmadı yinede garanti olsun diye hap aldım hamile kalma gibi bir olasılığım yok değil mi ? Reçetede 3 saat içinde kusma yaşanırsa tekrar alınmasını söylüyordu ben baş ağrısı ve baş dönmesinden başka bir şey yaşamadım etkili olur mu? Lütfen cevap verin?

  • İlaç kullanmadan önce de hamile kalmanız düşük bir ihtimal siz ilacı kullanmışsınız zaten herhangi bir sorun olmaz.Baş ağrısı,baş dönmesi olabilir.Kusup ilacı çıkarmadığınız sürece sorun olmaz.

1 2 3 30

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM