Faydaları
Non Hodgkin (Hodgkin Olmayan) Lenfoma Nasıl Tedavi Edilir?

Non Hodgkin (Hodgkin Olmayan) Lenfoma Nasıl Tedavi Edilir?

Bir kanser türü olan Non Hodgkin yani Hodgkin olmayan lenfoma, enfeksiyonla mücadele sisteminde rol alan lenflerde başlamaktadır. Non Hodgkin’in birçok türü vardır. Vücut hücreleri eğer sağlıklı ise sorunsuz bir şekilde bölünürler, gelişirler ve yer değiştirebilirler. Ancak eğer hücreler kanserli olmuşsa artık eskisi gibi normal büyümez. Çok hızlı büyürler ve çok iyi gelişemezler. Bu şekilde büyüyen […]

Bir kanser türü olan Non Hodgkin yani Hodgkin olmayan lenfoma, enfeksiyonla mücadele sisteminde rol alan lenflerde başlamaktadır. Non Hodgkin’in birçok türü vardır. Vücut hücreleri eğer sağlıklı ise sorunsuz bir şekilde bölünürler, gelişirler ve yer değiştirebilirler. Ancak eğer hücreler kanserli olmuşsa artık eskisi gibi normal büyümez. Çok hızlı büyürler ve çok iyi gelişemezler. Bu şekilde büyüyen hücreler birleşip tümör adı verilen bir yumru şeklini almaktadırlar. İşte bizim bahsetmiş olduğumuz hodgkin olmayan lenfoma lenfosit denilen hücrelerde başlamaktadırlar. Vücutla mücadele için lenf düğmelerinde üretilmektedirler. Parmakla hissedilecek bir büyüklüğü yoktur ancak herhangi bir enfeksiyon kaptığınız zaman o bölge şişmektedir. Bir lenfosit çok hızlı şekilde çoğalıp bölünebilmektedir. Bir tümör şeklini alırsa lenf düğmeleri şişmeye maruz kalır.

Hodgkin-tedavisi

NON Hodgkin Nasıl Anlaşılır?

Boyun, koltuk altı ve testisler gibi bölgelerde yumru şeklinde bir parça görmeniz, bu hastalığın en büyük belirtisidir. Ancak kesin bir sonuç olarak gösterilmez. Gerekli testler yapılmadan kesin tanı konulmaz. Bu yumruların bazıları çok hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Diğer bir çeşiti ise oldukça yavaş büyür. Bu yumrular kimi zaman gider kimi zaman tekrar gelir.

Bu belirtilerden farklı olarak aşırı bir yorgunluk hali, aşırı bir terleme hali görülebilmektedir. Tümörün yer olarak nerede bulunacağı sebebine bağlıdır. Mesela bazen bir tümör bağırsağı engellerken, bir tümör ise bağırsak boyu büyüyebilmektedir. Akciğerde olan bir tümör sizin nefes almanıza engeldir.

NON HODGKİN Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu kanserdeki en önemli tedavi yöntemi kemoterapidir. Ancak bazı durumlarda kemoterapinin dışında radyoterapide yapılmaktadır. Bu tedavileri açacak olursak:

Kemoterapi Neden Yapılır?: Tedavideki amaç kanserli olan hücreleri tamamen yok etmektir. Tedavi ve istirahat şeklinde 2 grupta temel tedavi yapılır.

Radyoterapi Neden Yapılır?: Amaç aynı ancak yapılan tedavi yöntemi farklıdır. Tedavide yüksek etkili X ışını kullanılmaktadır.

Acil şifalar dileriz.

 

Bir önceki yazımız olan Multipl Miyelom Nedir? Multipl Miyelom Nasıl Tedavi Edilir? başlıklı makalemizde Multipl Miyelom nasıl tedavi edilir, Multipl Miyelom nedir ve Multipl Miyelom ölümcül mü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/