Faydaları
Nefes Kesilmesinin Nedenleri

Nefes Kesilmesinin Nedenleri

Nefes darlığı, yeterli nefes alamama, tıkanıklık hissiyatı, hemen yorulma, ani nefes durması, kondisyon yetersizliği gibi tanımlar nefes kesilmesi için kullanılır. Nefes kesilmesinin nedenlerinden bazıları astım ve koah gibi hava yolu hastalıklarıdır. Akciğer dokusunu tutan parankimal hastalıklar, göğüs duvarı hastalıkları, kas fonksiyonlarındaki solunum bozuklukları, kardiovasküler sorunlar, kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalıkları. Bazı nedenler durumunda ortaya çıkan […]

Nefes darlığı, yeterli nefes alamama, tıkanıklık hissiyatı, hemen yorulma, ani nefes durması, kondisyon yetersizliği gibi tanımlar nefes kesilmesi için kullanılır. Nefes kesilmesinin nedenlerinden bazıları astım ve koah gibi hava yolu hastalıklarıdır. Akciğer dokusunu tutan parankimal hastalıklar, göğüs duvarı hastalıkları, kas fonksiyonlarındaki solunum bozuklukları, kardiovasküler sorunlar, kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalıkları. Bazı nedenler durumunda ortaya çıkan psikolojik sorunlar, anemi, guatr ve kondisyon bozuklukları.

Nefes de kesilme ve öksürük gibi problemler varsa astım veya koah olabilirsiniz bu yüzden doktora görünmeniz gereklidir. Öksürürken balgamınız çıkıyorsa sık sıkta ateşleniyorsanız zatürre teşhisi ile hastaneye gitmelisiniz. Ani nefes kesilmelerinde acil yardım şarttır ve hemen sağlık kuruşuna haber verilmelidir. Nefes kesilmesinin tedavisi neden yönelik tedaviler olmalıdır. Eğer astım veya koah gibi solunumda obstrüksiyon, tıkanıklık, daralma hissine giden hastalıklarda hasta durumunun gidişatına bakılarak uzun sürebilecek bir bronş genişletici tedavi uygulanmalı ve tedavi uzman hekiminizin gözetiminde devam etmelidir. Eğer ani nefes kesilmeleri oluyorsa akla ilk olarak üst solunum yolları tıkanması gelir. Üst solunuma yabancı cisim kaçması ,yemek yerken nefes aldığınızda parçacıkların aniden kaçması gibi veya çocukların küçük oyuncaklarını bilmeden yutması gibi nedenler ile üst solunum yolları tıkanabilir. İlaç alerjisi varsa anafilaksiye yol açacağından dolayı hava yolları ödem nedeniyle de tıkanarak ani nefes kesilmelerine sebep olur. Yabancı cisim kaçmış ise nefesi açmak için uğraşılmalıdır. Ağız temizlendikten sonra dil ön tarafa doğru çekilerek heimlich manevrası yapılmalı. Bu ise şöyle uygulanır: Hastanın arkasında durularak elleri hastanın göğüs kafesi ortası altına ve göbek üstünün olduğu yere konulur, karın bölgesine güçlüce bastırılır. Bu sayede göğüs kafesinde hapsolmuş hava nefes borusuna şiddetle gidecektir ve sıkışan maddeyi dışarı atmada yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi