Faydaları
Neden Kilo Alamıyorum

Neden Kilo Alamıyorum

Kilo alamamanın fiziksel ya da kalıtsal nedenleri olabildiği gibi sindirim sistemindeki bir rahatsızlık sebebiyle de kilo alınamıyor olabilir. Kilo alamamak da kilo verememek gibi bir rahatsızlık olup, durumun uzman doktorlar eşliğinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Kilo alamayan insanlarda genellikle fiziksel görünümünü beğenmemekten kaynaklı psikolojik sorunlar görülebilmektedir. Kişiler bunu öncelikle bir rahatsızlık olarak görmeli ve kilo alamıyorum tedavi […]

Kilo alamamanın fiziksel ya da kalıtsal nedenleri olabildiği gibi sindirim sistemindeki bir rahatsızlık sebebiyle de kilo alınamıyor olabilir. Kilo alamamak da kilo verememek gibi bir rahatsızlık olup, durumun uzman doktorlar eşliğinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kilo alamayan insanlarda genellikle fiziksel görünümünü beğenmemekten kaynaklı psikolojik sorunlar görülebilmektedir. Kişiler bunu öncelikle bir rahatsızlık olarak görmeli ve kilo alamıyorum tedavi olmak istiyorum diyerek bir uzmana başvurmalıdırlar.

Kilo Almayı Engelleyen Faktörler

Kontrolsüz kilo almak gibi kilo alamamak da kişinin beden ve ruh sağlığında sorunlara yol açabilecek önemli bir sorundur. Kişinin genetik hikayesi başta olmak üzere tüm etmenler incelenmeli ve doğru neden bulunduktan sonra doğru tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

İnsan neden kilo alamaz diye bakıldığında önceliği genetik faktörler almaktadır. Her insanın metabolizmasının çalışma hızı farklıdır. Bazı insanlarda bu hız oldukça fazladır. Hormonlarınızdaki genel bir sorun kilo almanıza engel olabilir.

Sigara kullanan kişiler yiyeceklerin gerçek tatlarını daha az algılayabildikleri için lezzetli yiyecek tüketmediklerinden daha az yemektedirler. Bu durum da kilo almayı engelleyen faktörler arasında yer almaktadır.

Neden Kilo Alamıyorum
Neden Kilo Alamıyorum

Kilo Almayı Engelleyen Psikolojik ve Fizyolojik Nedenler

Yaşanılan bir travma, aşırı stres ve baskı altında olma, yoğun üzüntü ve bu psikolojik sıkıntıların sürekli devam ediyor olması, iştahın kapanmasına sebebiyet vermiş olabilir. Psikolojik olarak iştah kapanınca kilo alamıyor olabilirsiniz.

Fizyolojik nedenlerin başında ise bağırsak parazitleri gelmektedir. Hastalar genellikle kilo alamıyorum kurt mu var sorusu ile uzmanlara başvurmaktadırlar. Bu sorunun cevabı basit bir gaita (dışkı) testi ile belirlenebilir.

Bağırsak parazitleri kısa süreli ilaç tedavisi ile sonlandırılabilen bir rahatsızlık olup, tedavi sonrasında, farklı bir nedeni daha yok ise, kişi normal beslenerek normal bir şekilde kilo alabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kas ve Kütle Kazanımı İçin Suplementler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi