Faydaları
Muzun Faydaları Nelerdir ?

Muzun Faydaları Nelerdir ?

Muzun dünyadan en çok tüketilen meyve olmasının elbette ki bir nedeni var Faydaları çok fazla. Lezzetli tadının yanı sıra, sağlığımız açısından da aklımızın ucundan geçmeyecek yararları bulunan muz, bugün dünyada en az 107 ülke tarafından üretiliyor. Muzun faydaları ve muzun besin değerlerine bakacak olursak.Bir adet muz da; 30 gram karbonhidrat ve 1 gram protein bulunmasının […]

Muzun dünyadan en çok tüketilen meyve olmasının elbette ki bir nedeni var Faydaları çok fazla. Lezzetli tadının yanı sıra, sağlığımız açısından da aklımızın ucundan geçmeyecek yararları bulunan muz, bugün dünyada en az 107 ülke tarafından üretiliyor. Muzun faydaları ve muzun besin değerlerine bakacak olursak.Bir adet muz da; 30 gram karbonhidrat ve 1 gram protein bulunmasının yanı sıra; yağ, kolesterol ve sodyum içermeyen bir besin kaynağı olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda yüksek bir potasyum kaynağı olarak bilinen bu meyve de; yaklaşık 450 miligram potasyum bulunmaktadır.

Muzun Faydaları

Tansiyon/Kan Basıncı: Sodyum oranı düşün yiyecekler tüketmek, kan basıncını ve dolayısıyla tansiyonu düşürmek de önemli bir rol oynar. Ancak, tam tersi sodyum yüksek besinler yemek de, damar genişlemesine olanak tanır. Muz bu açıdan yeterli sodyumu almanız da size yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, muz gibi yüksek potasyum sahibi gıdalar, sizi her türlü hastalık dahilinde %20 oranında ölüm riskinden korur.

Astım: Araştırmalara göre, her gün bir adet muz tüketen çocuk, diğerlerine göre %34 daha az astım riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Kanser: Yaşamının ilk iki yılında, muz, portakal suyu ve portakal tüketen çocukların; çocukluk çağı lösemisi riskini minimuma indirdikleri ispatlanmıştır. C vitamini açısından da oldukça zengin olan muz, serbest radikallerin üretimini engelleyerek kanser karşı da savaş açar. Tüm bunların yanı sıra, yüksek lif içeriği sayesinde kolon kanserinin de başlıca düşmanı olarak bilinir.

Kalp Sağlığı: Muz, içerdiği B6 ve C vitaminleri, lifler ve potasyum sizi her türlü kalp hastalığına karşı korumakta vücudunuzun en büyük yardımcısı olacaktır. Araştırmalara göre, sodyum tüketiminin azaltılarak potasyum tüketiminin artması beslenme programınızda yapacağınız en önemli değişlikliklerden biri olacaktır; çünkü, böylelikle kalp-damar hastalıkları riskinizi minimuma indirme şansını yakalayacaksınız. Başka bir araştırmaya göre ise; potasyum bakımından zengin besinler tüketen insanların, diğerlerine göre %49 daha az iskemik kalp hastalığı geçirdikleri kanıtlanmıştır. Yüksek miktarda potasyum almak aynı zamanda sizi; felç, kemik erimesi ve böbrek taşı gibi hastalıklardan da koruyacaktır.

muzun faydaları body

Muzun Faydaları Nelerdir ?

Diyabet: 1.tip diyabet hastalığına sahip olanların, kandaki glikoz seviyelerini düşürmeleri gerektiğinden; lif bakımından zengin gıdaları tüketmeleri gerekir. 2.tip diyabet hastalığı olanlar ise; vücuttaki insülin seviyelerini yükseltmek için uğraşırlar. Bir adet orta bo muz da ise; 3 gram lif oranı bulunmaktadır. Uzmanlar, bayanlar için günde 21-25 gram, erkek için ise; günde 30-38 gram muz tüketiminin ideal olduğunu söylüyorlar.

İshal Tedavisi: İshal sırasında, potasyum gibi elektrolitler vücuttan dışarı atıldığından; kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bu dönemde muz tüketimi, ishalinizin geçmesine yardımcı olacağı gibi, aynı zamanda kaybettiğiniz potasyum miktarını da geri almanızı sağlayacaktır.

Hafızanızı güçlendirir ve Modunuzu Yükseltir: Muz aynı zamanda, hafızayı güçlendiren ve günlük modunuzu/enerji seviyenizi yükselten bir amino asit olan triptofan da içerdiğinden; bu konularda size oldukça yardımcı olacaktır.

Sağlığımız açısından oldukça yararlı olduğu bilinen bu meyveyi, herhangi bir alerjiniz ya da tüketmenize engel olacak bir sağlık durumunuz olmadığı sürece; en az günde bir kere yemenizi öneririz.Muzun faydaları konumuzu burada noktalıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/