Faydaları
Multipl Miyelom Nedir? Multipl Miyelom Nasıl Tedavi Edilir?

Multipl Miyelom Nedir? Multipl Miyelom Nasıl Tedavi Edilir?

Multipl Miyelom, genellikle yaşlılarda görülen ( 65 yaş üstü kişilerde ) bir kan kanseridir. Bildiğiniz üzere kan kanserlerinin bazıları tedavi gerektirmemektedir ve ya farklı farklı yöntemlerle ve farklı alt hastalıklarıyla çözülür. İşte bunların araınsa Multipl Miyelom’da girmektedir. Belirti verme aşamasında olan miyelomların 3/4 oranında zarar vermediği ve sağlığı tehlikeye atmadığı görülmektedir. Kemiklerde hasar ve bu […]

Multipl Miyelom, genellikle yaşlılarda görülen ( 65 yaş üstü kişilerde ) bir kan kanseridir. Bildiğiniz üzere kan kanserlerinin bazıları tedavi gerektirmemektedir ve ya farklı farklı yöntemlerle ve farklı alt hastalıklarıyla çözülür. İşte bunların araınsa Multipl Miyelom’da girmektedir. Belirti verme aşamasında olan miyelomların 3/4 oranında zarar vermediği ve sağlığı tehlikeye atmadığı görülmektedir.

Kemiklerde hasar ve bu hasarlara bağlı olarak gelişen ağrılı kemikler, doktora gitmenizle birlikte anlaşılmaktadır. Yine bel ve romantizma ağrıları yüzünden de gidilen doktorlarda bu hastalıkla karşılaşılma ve tanı konulma olasılığı yüksektir. Başta belirtildiği üzere özellikle yaşlılarda görülmektedir. Her kemik ağrısı direk olarak miyelop diye tanılanmaz. Öncelikle doktor kemik ağrılarının eklemden olmadığına kanaat getirir ve daha sonra birçok teste tabii tutup tahliller yapmaktadır. Birkaç kez yapılabilmektedir. Çünkü bazen miyelop kendini göstermeyen nedenlerle ortaya çıkar.

Bir miyelop hastasının geçmişinde mutlaka ve mutlaka protein artışı görülmektedir. Tipik bulgulardan olan plazma sayısının miyelopta, plazma hücre sayısıyla denk olması şarttır. Her yıl belirlenemeyen miyelopların belirlendiği tespit edilmektedir.

multipl_miyelom

Multipl Miyelom Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Öncelikle bilinmesi gereken şey tüm miyelomların tedavi gerektirmediğidir. Tedaviye başlanması için istenilen en önemli şey bulgudur. Bu hastalıkta bulgu oldukça önemli yere sahiptir. Belirlenen bir türde mutlak tedavi gerekse, birkaç yöntemle tedavi yapılabilir. Bunlardan ilki ilaçla tedavidir. Diğeri idame ve sonuncusu radyasyon tedavisidir.

İlaç Tedavisi: Miyeloma hücrelerini öldüren bir tedavi yöntemidir. İlaçlar sağladığı etkiyle birlikte zararlı hücreleri öldürmektedir.

İdame Tedavisi : Günümüzdeki şartlar bu tedavi için yetersizdir. Birçok şekliyle yenilenen ve devamlı denenen yöntemde, miyeloma öldürülmektedir.

Radyasyon Tedavisi: Yine bu tedavi yönteminde amaç aynıdır: Miyolamayı öldürmek. Bu yöntemde miyolama hücrelerine yüksek teknolojili vücuda zararsız ışınlar tutulmakta ve o bölgede bulunan miyolamalar temizlenmektedir.

Acil Şifalar dileriz.

Bir önceki yazımız olan Kronik Lenfositik Lösemi Nedir? Kronik Lenfositik Lösemi Tedavisi Var Mı? başlıklı makalemizde Kronik Lenfositik Lösemi nasıl tedavi edilir, Kronik Lenfositik Lösemi nedenleri nelerdir ve Kronik Lenfositik Lösemi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi