Faydaları
Mikroskopik Polianjitis Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Mikroskopik Polianjitis Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Dokuya bağlı iltihaplanmalar ile ortaya çıkan bu hastalıkta en önemli organlar tutulma yapabilir. Özellikle damar iltihaplarında böbrek iltihaplanmaları sıklıkla yaşanan bir durumdur.Hastalığın başlangıcında oluşan beslenme bozuklukları ve aniden kilo kaybetme durumları, hastalığın en sık yaşanan durumları arasında yer alır.Böbrek tutulması olduğu zaman idrardan  protein kaçağı oluşarak kanlı idrar gelmesine neden olur.Bu tür anormal idrar durumları […]

Dokuya bağlı iltihaplanmalar ile ortaya çıkan bu hastalıkta en önemli organlar tutulma yapabilir. Özellikle damar iltihaplarında böbrek iltihaplanmaları sıklıkla yaşanan bir durumdur.Hastalığın başlangıcında oluşan beslenme bozuklukları ve aniden kilo kaybetme durumları, hastalığın en sık yaşanan durumları arasında yer alır.Böbrek tutulması olduğu zaman idrardan  protein kaçağı oluşarak kanlı idrar gelmesine neden olur.Bu tür anormal idrar durumları direk olarak böbrek hastalıklarını akla getirir.Organlar  bu hasardan dolayı görevini aksatarak solunum merkezinde de tıkanmalara sebebiyet verecek. Akciğerlerde ağrılar oluşarak öksürüklü ve koyu balgamlı belirtiler iken hastalığın seyrini daha katlanılmaz bir hale dönüştürecektir.Akciğerde tutulma kalbin yetersiz çalışmasına da neden olur. Kalp yetmezliği akciğer ve böbreğin çalışmasındaki aksaklıklardan kaynaklanır. Bu faydalı organların sorun çıkartması kalp sağlığını genel anlamda bozar.Göğüs kafesinde ve göğüslerin yan kesesinde kasılmaya bağlı ağır ağrılar oluşur. Mikroskopik Polianjitis (MPA hastalığı) sıklıkla yaşanamaz ama aniden geliştiğinde bedene ciddi hasarlar verir. Beden bu yükü taşıyamayacak hale gelir.

 

Bu hastalıkta ilk tanı aşırı zayıflamadır. Aniden giden kilolar,eklemlerde oluşan zayıflamalar ve güçsüz iskelet yapısı bu hastalığın habercisidir. Bununla beraber ateşin yoğun bir şekilde olması ve öksürüğün buna eşlik etmesi damar iltihabında artmalara sebebiyet verir.Akciğerlerde sonra ortaya çıkan diğer tutulum sinir sistemlerinden gelir. Sinir tutulumu da hastalığın belirtileri arasında yer alır. depresyona bağlı durumlar,aniden sinir çıkışları,negatif düşünceler ve diğer sinir hastalıklarına bağlı durumların oluşması bu hastalıkla şiddetlenir.Dokuların biyopsisinde vaskülit görülmesi hastalığın kesin tanısını oluşturmaktadır.

 

Mikroskopik Polianjitis Belirtiler ve Bulgular Nelerdir?

 

Dokuya bağlı iltihaplar sağlıklı organlarında hasar görmesini tetikler. Hayati organlarımızın çalışmasını durduran bu hastalıklarla baş etmek için erken tanı ve doğru tedavi çok önemlidir. Uzman hekim seçimi,tam teşekküllü bir hastane sağlık için doğru bir seçimdir. Bu hastalıklarda en çok kas ve eklemler güçsüz kalır. İskelet dokusunda zedelenmeler oluştukça kişi halsiz ve yorgun düşmeye başlar.İdrardan gelen protein kaçağı böbreklerde ve akciğerlerde istenmeyen tutulumlara yol açar. Hatta kulakta tutulmanın nedeni de damar ve dokuya bağlı iltihaplardır.Vücutta her organ değişik yerlerde tutulma geçirebilir ve ödem aniden hızlı yayılabilir. Bu tedavilerde böbrek hastalarına uyguladıkları tedavi kortizon ilaçlarıdır. Damar yolundan verilir ve yumuşak doku tedavisi uygulanır . Hasta hastanede gözetim altında bir kaç gün tutulabilir. Akciğerlerde iltihaplanma ve tutulmalar kanamalara yol açar. Purpurik döküntüler En çok kol ve bacaklarda kendini belli eder.Hastalık ilerledikçe kalp yetmezliği,böbrek yetmezliği hatta akciğerlerde iflas etme durumları oluşur. Deride kızarmalar meydana gelir ve sedef türü yaralar ,saç diplerinde döküntü  ve yaralar,kalp kapakçığında yaralar ve iltihaplanmalar artar.Tedaviye geç kalınması ölümle sonuçlanabilir.Bu hastalıklar kemiklerde güçsüzlüğe yol açarak diğer organların işlevini bozduğu gibi yapısal olarak ta anormal durumların çıkmasına neden olur. Dikkat etmekte fayda vardır. 40 yaş grubunda risk fazladır.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi