Faydaları
Mide Spazmı Nedir? Belirtileri ve Tedavi İlaçları

Mide Spazmı Nedir? Belirtileri ve Tedavi İlaçları

Mide spazmı herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğu gibi yaşandığı anda kişiye oldukça ıstırap verir. Mide spazmı geçiren kişi, midesini tutarak ikiye bükülmüş bir vaziyette kalır. Bu spazmın sebebi mide kaslarının aşırı kasılmasından dolayıdır. Mide spazmı geçirenler ilk olarak ağrı hissederler ve bu ağrı belirli aralıklarla olabileceği gibi uzun süreli de olabilir. Mide spazmının belirtileri […]

Mide spazmı herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olduğu gibi yaşandığı anda kişiye oldukça ıstırap verir. Mide spazmı geçiren kişi, midesini tutarak ikiye bükülmüş bir vaziyette kalır. Bu spazmın sebebi mide kaslarının aşırı kasılmasından dolayıdır. Mide spazmı geçirenler ilk olarak ağrı hissederler ve bu ağrı belirli aralıklarla olabileceği gibi uzun süreli de olabilir. Mide spazmının belirtileri olarak: karın bölgesinde gerginlik, şişkinlik, midede bulantı, kusma, iştahsızlık, kusma esnasında görülen kan, dışkıda kandır. Mide spazmı geçiren kişilerin karın bölgesinde hassasiyet görülür ve bu bölgeye dokunulduğunda kızarıklık oluşabilir.

Mide spazmının oluşma sebepleri vardır. Bu sebepler arasında ilk sırayı herkes tarafından bilinir ki beslenme alır. Beslenme sağlık için çok önemlidir. Doğru ve düzenli beslenmek sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazdır. Eğer öğünler atlanıyorsa ve sağlıklı beslenilmiyorsa mide spazmı yaşanır. Öğünler atlanmamalı özellikle de öğün sayısı artırılmalıdır. Öğün sayısının artırılması demek daha çok yemek yemek manası taşımamalıdır. Sık sık ama az az yemek mide için daha faydalıdır. Mide hastalığı olan kişiler beslenmelerine daha çok dikkat etmelidir. Mide ağrıları ve rahatsızlıkları baş etmesi zor ağrılardır. Kişinin gündelik yaşamını oldukça olumsuz bir şekilde etkiler. Mide spazmının bir başka sebebi de enfeksiyonlardır. Sindirim sistemindeki enfeksiyonlar bunda çok etkilidir.

Mide dışarıdan vücuda giren tüm besinlerin buluşma noktasıdır. Bu yüzden yenilenler – içilenler çok önemlidir. Özellikle mideyi tahriş edecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Bunların başında elbette ki alkol ve sigara gelir. Bu iki zararlı madde tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi midenin de zarar görmesini hatta tahriş olmasına sebebiyet verir. Midedeki tahrişte mide spazmına sebep olur.

Mide vücudun hassas organlarından bir tanesidir. Günlük yaşamın sıkıntı ve stresinden hemen etkilenir. Bazı kişilerin canı sıkıldığında, üzüldüğünde hemen midelerinde rahatsızlık hissederler. Bu yüzden özellikle mide rahatsızlığı olanlar başta olmak üzere herkes şartlar elverdiğince sıkıntı ve stresten uzaklaşmaya çalışmalıdır. Sıkıntı ve stres, alkol ve sigara gibi vücut sağlığını çok ciddi şekilde etkileyen iki önemli unsurdur. Hatta hayati risk taşıyan hastalıkların temelinde de sıkıntı ve stres vardır.

Mideyi olumsuz etkileyen bir diğer faktörde kullanılan ilaçlardır. Farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlar mideyi olumsuz etkiler. Bu yüzden son yıllarda ilaçların mide üzerindeki yan etkilerini azaltmak için mide koruyucular oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Mideye alınan darbeler, mide ülseri, fiziksel zorlanmalar da mide spazmına sebep olabilir. Mide spazmının tedavisi mümkündür. Ama tedavi süreci her hastalıkta olduğu öncelikle mide spazmının sebebinin tespitiyle başlar. Sebep bulunduktan sonra bu sebebi ortadan kaldırıcı tedavi sürecine girilir.

Mide spazmının tedavisinde kullanılabilecek ilaçları elbette ki doktor verir. Genel olarak ağrı kesiciler, antibiyotikler, antasit ve kortikosteroidler ile tedavi sürecine girilir. Ama kişi kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle ve kendi kafasına göre ilaç almamalıdır. İlaçların alınması gereken bir dozajı vardır. Her ilacın yararı olduğu kadar yan etkileri olduğu da unutulmamalıdır. Mide spazmı geçiren kişiler evde geçici rahatlama sağlamak için alternatif bazı uygulamalar yapabilir. Bunların başında dinlenmek gelir. Karın bölgesine küçük hareketlerle masaj yapmak mutlaka yararlı olabilir. Bitki çayları ya da ılık bir duş almak da rahatlatıcı olur.

Mide spazmından korunmak için yemek yavaş yenmeli, sık sık ama az az yenmeli aynı zamanda mideyi tahriş edecek, yoracak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Özellikle çikolata, kafeinli, asitli, baharatlı yiyecek ve içeceklere karşı daha dikkatli olunmalıdır. Yemeklerde belli bir miktar tüketmek de midenin suyunu alması açısından önemli olmaktadır. Fakat yemekten önce ve yemekten hemen sonra veya da yemek sırasında aşırı bir şekilde su içilmesi iyi bir fikir değildir. Mideyi ve sindirim organlarını ıslatması açısından bir bardak suyun içilmesi son derece yeterli ve kafidir.

Bir önceki yazımız olan Kas Erimesi Nasıl Olur Belirtileri, İlacı Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi