Faydaları
Lupus Hastalığı

Lupus Hastalığı

Lupus hastalığını tek başına bir hastalık olarak tanımlamak yerine bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bazı rahatsızlıkların ardı ardına gelmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Bu hastalığın ne şekilde ortaya çıktığı yada nasıl tetiklendiği konusunda tam olarak bilgi bulunmasa bile istatistiksel olarak bilenen bir şey vardır ki o da bu hastalığın kadınlarda daha yoğun oranda göründüğüdür. Özellikle eklem rahatsızlıkları ile […]

Lupus hastalığını tek başına bir hastalık olarak tanımlamak yerine bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bazı rahatsızlıkların ardı ardına gelmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Bu hastalığın ne şekilde ortaya çıktığı yada nasıl tetiklendiği konusunda tam olarak bilgi bulunmasa bile istatistiksel olarak bilenen bir şey vardır ki o da bu hastalığın kadınlarda daha yoğun oranda göründüğüdür.

Özellikle eklem rahatsızlıkları ile kendini ortaya çıkaran bu hastalık yirmi ile kırk yaş arasında bulunan kadınlarda daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Ölümcül etkileri olduğu bulunan bu hastalığın kalpte ve böbrek bölgesinde iltihaplar oluşturduğu da bilinmektedir. Eğer ki bu rahatsızlığın tedavisi uygun şekilde yapılmaz ise ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Genellikle bu hastalık böbrekler üzerinde etki gösterdiği için tedavi edilmeye bu noktalardan başlanır fakat kaş yaparken göz çıkarmak istenmiyorsa kullanılan ilaçlara özen göstermek gerekmektedir. Çünkü bu ilaçlar tedavi esnasında bir takım yan etkileri de tetiklediği için doktor kontrolünde ciddi bir şekilde kullanılması da önemlidir.

Peki ama Lupus Hastalığını Ortaya Çıkaran Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle yazımızın başında da değindiğimiz gibi eklem ağrıları bu hastalığın önceliği olarak ortaya çıkar. Deride döküntüler ise ikinci öncelikli olan belirtiler arasında yer alır. Burun bölgesinde meydana gelen bu döküntüler hastalığın karakteristik özelliğidir desek yanlış olmayacaktır.

Bunun dışında halsizlik ve kilo kaybı bununla beraber iştahsızlık da belirtileri arasında yer alır. Hastalık esnasında burun bölgesinde kırmızı döküntüler ve izler ortaya çıkacaktır. Bünyenin sağlamlığına göre farklı noktalarda ortaya çıkmasının yanı sıra bazı bünyelerde ciddi bazılarında ise daha normal bir şekilde atlatılması söz konusu olmaktadır.

Bazı belirtileri ise saç dip kısmında ortaya çıkan pul pul dökülmelerdir.  Hastalık konusunda asıl can sıkıcı nokta ise özellikleri bakımından pek çok hastalığa benzerlik bulunmasıdır. Bunun yanı sıra doğrudan yada dolaylı olarak bütün bu rahatsızlıklar göründüğü zaman doktora görünmekte fayda vardır.

Sizde bu belirtilerden biri yada birkaçı bulunuyorsa doktora gitmeniz lupus hastalığı yada benzer diğer rahatsızlıkların erken tanısı ve tedaviye biran önce başlanması açısından oldukça hayati önem taşımaktadır. Gelelim tedavisine

Bu rahatsızlık vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıktığı için öncelikle hangi bölgede kendini gösterdiğine dikkat etmek gerekmektedir. Uygun tedavinin sağlanması açısından teşhis son derece önemlidir. Uzman hekimler tedavi uygularken kullandıkları ilaçların bazı hastalıkları tetiklemesine de dikkat ederler.

Bir önceki yazımız olan Eklem Romatizması Belirtileri Nelerdir ? başlıklı makalemizde akut eklem romatizması, eklem romatizması neden olur ve eklem romatizması tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/