Faydaları
Lösemi Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir

Lösemi Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir

Günümüzün en tehlikeli kanser türü hastalıklarından biri de lösemi hastalığıdır. Toplumda kan kanseri hastalığı olarak da bilinen lösemi hastalığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen tedavi altına alınması gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelen lösemi hastalığı Dünya Sağlık Örgütü kuruluşunun da çağımızın en ciddi sağlık sorunları […]

Günümüzün en tehlikeli kanser türü hastalıklarından biri de lösemi hastalığıdır. Toplumda kan kanseri hastalığı olarak da bilinen lösemi hastalığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen tedavi altına alınması gereken ciddi bir sağlık sorunudur. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelen lösemi hastalığı Dünya Sağlık Örgütü kuruluşunun da çağımızın en ciddi sağlık sorunları listelerinde yer almaktadır. Erken teşhis edildiği takdirde kolaylıkla tedavi edilebilen lösemi hastalığı belirtilerini göstermesi ile birlikte genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebildiği gibi ayrıca iş ve sosyal aktiviteler gibi yapılması zorunlu olan önemli aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Peki çağımızın en riskli kanser türlerinden biri olan lösemi hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak lösemi hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Lösemi Hastalığı Nedir?

Lösemi hastalığı; kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinin ve kanın olumsuz yönde etkilenmesine neden olan ciddi bir kanser hastalığı türüdür. Kemik hücrelerinde üretilen kan hücreleri kontrolsüz bir şekilde büyüme sağladığı zaman bu olumsuz durumun sonucunda lösemi hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Lösemi Hastalığı Daha Çok Kimlerde Ortaya Çıkmaktadır?

Lösemi hastalığı her yaş grubundaki bireylerde görülebilmektedir. Fakat özellikle de şu yaş grubundaki bireylerde daha fazla görülebildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

 • Çocuklarda
 • 50 yaş üzerindeki bireylerde lösemi hastalığının görülme oranı daha yüksektir.

Lösemi Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Lösemi hastalığının genel tanımlaması ve daha çok kimlerde görülebildiği hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu ciddi kanser türü hastalığının başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. Lösemi hastalığının birçok belirtileri bulunmaktadır. Bazı belirtileri kısa süreler içerisinde ortaya çıkarken bazıları bir müddet sonrasında ortaya çıkmaktadır. Lösemi hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Ateş ve gece terlemeleri
 • Baş ağrısı ve kolay yaralanma
 • Kanama ve halsizlik
 • Kemik ve eklem ağrıları
 • Karında şişme ve kilo kaybı
 • İştahsızlık ve baş dönmesi
 • Nefes almada güçlük ve tenin solması
 • Kalp çarpıntısı ve testislerin şişmesi
 • Gözlerde ağrı ve görme problemleri gibi belirtiler lösemi hastalığının başlıca belirtileridir.

Lösemi Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Lösemi hastalığının kesin olarak nedeni bilinememektedir. Fakat bazı faktörlerin lösemi hastalığının meydana gelmesinde önemli rol oynayabildikleri uzmanlarca belirtilmektedir. Lösemi hastalığının meydana gelmesinde önemli rol alabilen olumsuz faktörler şunlardır;

 • Radyasyona maruz kalınması
 • Bazı kimyasal maddelere maruz kalınması
 • Uzun süreli olarak kemoterapi tedavisi görülmesi
 • Down sendromu
 • Genetik sorunlar
 • Sigara
 • Kan sorunları gibi birçok olumsuz faktörler lösemi hastalığının ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadırlar.

Lösemi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Lösemi hastalığı bir kanser hastalığı türü olduğundan dolayı tedavisinde diğer kanser türü hastalıklarında olduğu gibi hemen hemen aynı tedavi uygulamalarına başvurulmaktadır. Lösemi hastalığının tedavisinde başvurulan tedavi yöntemleri ise şunlardır;

 • Kemoterapi uygulaması: Hemen tüm kanser hastalıkları türlerinin tedavisinde uygulanan kemoterapi uygulaması lösemi hastalığının tedavisinde de başvurulan ilk tedavi seçeneğidir. Bu yöntem sayesinde kanser hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaları durdurulmaktadır.
 • Radyoterapi uygulaması: Lösemi hastalığının tedavisinde uygulanan diğer bir tedavi yöntemi ise radyoterapi tedavisidir. Kemoterapi tedavisi ile benzerlik teşkil eden radyoterapi uygulaması sayesinde ise hastalığın yavaşlatılması ve tedavi edilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir.
 • Kan nakli: Lösemi hastalığının tedavisinde başvurulan diğer bir tedavi uygulaması da kan nakli yöntemidir. Kan nakli tedavi uygulaması ile hastaya kan nakli sağlanarak lösemi hastalığı tamamen tedavi edilmektedir. Hastane ortamında ve doktor kontrolü dahilinde gerçekleştirilen tüm bu tedavi yöntemleri başarılı sonucun elde edilmesi ile birlikte sonlandırılarak hasta eski sağlığına kavuşturularak evine taburcu edilmektedir.

Lösemi hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra lösemi hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Lösemi hastalığının çok ciddi bir kanser türü hastalığı olduğunu belirterek geç müdahale edildiği takdirde ölümle dahi sonuçlanabilen bir sağlık sorunu olduğunu belirtmekte faydalar görmekteyiz. Dolaysıyla lösemi hastalığının henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini belirtmekte faydalar görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Lösemi hastalığının ilk belirtilerinde hemen doktora başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Şeker Hastalığı Baş Ağrısı Yapar Mı başlıklı makalemizde şeker hastalığı belirtileri, şeker hastalığı nedir kısaca ve şeker hastalığına hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM