Faydaları
Liposakşın Operasyonunu Kimler Yaptıramaz ?

Liposakşın Operasyonunu Kimler Yaptıramaz ?

Liposakşın operasyonu vücutta belli bölgelerde biriken yağların alındığı cerrahi bir operasyondur. Liposakşın operasyonunun hamile ve emzirme dönemi dışındaki herkes yaptırabilir. 20 yaşın üstünde liposakşın operasyonu yapılabilir. Hastalıkları olan kişilerde liposakşın operasyonunun yapılıp yapılamayacağı incelemeler sonucunda belirlenmektedir. Kalp damar hastalığı gibi hastalıkları olan kişilerde testler yapılarak liposakşın işleminin yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Hem kadın hem erkekler […]

Liposakşın operasyonu vücutta belli bölgelerde biriken yağların alındığı cerrahi bir operasyondur. Liposakşın operasyonunun hamile ve emzirme dönemi dışındaki herkes yaptırabilir. 20 yaşın üstünde liposakşın operasyonu yapılabilir. Hastalıkları olan kişilerde liposakşın operasyonunun yapılıp yapılamayacağı incelemeler sonucunda belirlenmektedir. Kalp damar hastalığı gibi hastalıkları olan kişilerde testler yapılarak liposakşın işleminin yapılıp yapılamayacağına karar verilir. Hem kadın hem erkekler liposakşın işlemini yaptırabilirler. Kadınlarda genelde göbek ve basen bölgelerinde, erkeklerde ise genellikler bel bölgesinde oluşan yağlanmalar için liposakşın işlemi yapılmaktadır. Erkeklerde meme büyümesi yağlanmadan kaynaklanıyorsa da liposakşın işlemi yapılmaktadır.

Liposakşın İşlemi Nasıl Uygulanır?

Liposakşın işlemi vücuda açılan 2-3mm’lik deliklerden kanül denilen ince metal borularla yağ dokularının çekilmesi ile uygulanmaktadır. Bu işlen vakumlama işlemidir. Yağlar vakumlanarak vücuttan çekilmektedir. Liposakşın işlemi uygulanırken lokal ya da genel anestezi uygulanabilir. Liposakşın yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre operasyonun şekli de değişir. Liposakşın işlemi uzman plastik cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Liposakşın işlemi uygulanmadan önce hastanın incelenmesi gerekir. Yapılacak testler sonucunda liposakşın işlemine uygun olup olunmadığı anlaşılır.

Liposakşın Yöntemleri

Liposakşın yöntemlerinin en çok bilinen ve uygulananı klasik yöntem yani vakumlama yöntemidir. Bu yöntemler vücuttaki yağlar konüller aracılığı ile vücuttan çekilmektedir. Bir diğer yöntem lazerle liposakşın yöntemi, yağ dokularının lazer ışınları ile parçalanması ve vücuttan yine kanüller aracılığı ile alınmasıdır. Güç yardımı ile liposakşın yönteminde ise hareketli konüller kullanılarak yağ dokuları daha hızlı parçalanır. Ultrason yardımı ile liposakşın yönteminde ise ultrason ile yağ dokuları parçalanarak yine kanüller aracılığı ile alınmaktadır. Tüm bu yöntemlerin temelinde yağ dokularını vücuttan çekmek yatmaktadır. Yöntemler arasındaki farklar yağ dokularının parçalanması noktasında doğmaktadır. Daha çok parçalanan ve sıvı hale gelen yağ dokuları daha hızlı alınır ve daha çok yağ alınması sağlanabilir.

Liposakşın Ameliyatı kararı verirken nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Liposakşın ameliyatı kararı verirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır;

 • Liposakşın ameliyatı uzman plastik cerrah tarafından uygulanmalıdır.
 • Liposakşın yaptıracak kişilerin testleri yapılarak uygun olup olmadıkları anlaşılmalıdır.
 • Liposakşın yaptırmanın zayıflama amaçlı olmadığı bilinmelidir.
 • Liposakşın ameliyatı tam teşekküllü klinik ve hastanelerde yaptırılmalıdır.
 • Liposakşın ameliyeti yaptırmaya karar verirken kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

Liposakşın Ameliyatı Sonrası nelere Dikkat Edilmelidir?

Liposakşın ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır;

 • Liposakşın ameliyatı sonrasında doktor önerileri uygulanmalıdır.
 • Liposakşın ameliyatı sonrasında gerektiği kadar korse takılmalıdır.
 • Liposakşın ameliyatı sonrasında beslenmeye dikkat edilmelidir.
 • Liposakşın ameliyatı sonrasında bir süre ağır, kaldırmak, koşmak gibi fiziki aktiviteler ertelenmelidir.
 • Liposakşın ameliyatı sonrasında doktor kontrollerine düzenli olarak gidilmelidir.

Liposakşın ameliyatı sonrası kişilerin yağ oluşumunu yeniden sağlayacak şekilde beslenmemeleri ve doktor kontrollerine düzenli gitmeleri gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizde iple kepçe kulak ameliyatı, kepçe kulak ameliyatı fiyatı 2016 ve kepçe kulak ameliyatı fiyatları 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/