Faydaları
Lifli Gıdalar İle Diyet Listesi Nasıl Yapılır

Lifli Gıdalar İle Diyet Listesi Nasıl Yapılır

Lifli gıdaları ve lifli gıdalarla diyet yapmayı anlatmaya geçmeden önce kısaca lifli gıda nedir? Bu sorunun cevabını bulalım. Lif besinlerin bağırsaklar tarafından sindirilemeyen kısmıdır. Lifli besinler suda çözünebilen life sahip olanlar ve suda çözünemeyen cinste lif içerenler açısından ikiye ayrılır. Meyve, sebze, yulaf ve arpa gibi besinlerdeki çözünürlüğü olan, buğday ve kepekteki lifler ile çözünürlüğü […]

Lifli gıdaları ve lifli gıdalarla diyet yapmayı anlatmaya geçmeden önce kısaca lifli gıda nedir? Bu sorunun cevabını bulalım. Lif besinlerin bağırsaklar tarafından sindirilemeyen kısmıdır. Lifli besinler suda çözünebilen life sahip olanlar ve suda çözünemeyen cinste lif içerenler açısından ikiye ayrılır. Meyve, sebze, yulaf ve arpa gibi besinlerdeki çözünürlüğü olan, buğday ve kepekteki lifler ile çözünürlüğü olmayan çeşittir.

Lif Çeşitleri ve Faydaları

Suda çözünebilen lifli besinler; kan şekerini sabit tutar ve kolesterolün düşülmesine yardım eder. Suda çözünemeyen lifli besinler ise; kabızlığı gidererek hemoroidi önlerken, sindirim sistemini de düzenlemeye yardımcı olur.

Lifli Gıdalar İle Diyet Listesi Nasıl Yapılır
Lifli Gıdalar İle Diyet Listesi Nasıl Yapılır

Bol Lifli Yiyecekler

Tüm tahıllar, erik, armut, narenciye dediğimiz portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler, baklagiller, brüksel lahanası, havuç, brokoli gibi sebzeler yüksek lifli yiyecekler listesi içindedir. Bunlar dışında piyasada bisküvi ve kahvaltılık gevrekler gibi birçok lifli zayıflama ürünleri bulabilirsiniz.

Lifli Gıdalarla Diyet Önerileri

Lifli gıdalarla diyet yapmaya başlamadan önce her gıdanın aşırı tüketiminin vücuda zararlı olduğunu bilmek gerekir. Bu durum lifli yiyecekler içinde geçerlidir. Eğer sizde lifli gıdalar ile bir diyet listesi oluşturmak istiyorsanız. Besinlerden alacağınız günlük lif oranını kademeli olarak arttırmalısınız.

Böylece lifli yiyeceklerle zayıflama diyetinizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız. Yetişkin bir insanın günlük alması gerek lif oranı 30 gramdır. Normal beslenme ile aldığımız lif miktarı yaklaşık 20 gramdır. Bu miktar zayıflamak için yetersizdir. Bu miktarı 30 grama tamamlamak için çeşitli lifli besinleri yavaş yavaş arttırarak bunu başarabiliriz. Lif içeren besinlerin tüketilmesi kabızlığı önler.

Lifli besinler aynı zamanda oldukça doyurucudur. Bu sayede kilo alımınıza neden olan kalorisi yüksek diğer yiyeceklerden uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan FAZLA KİLOLARDAN KURTULMA YOLLARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM