Faydaları
Lif Açısından Zengin Olan Gıdalar

Lif Açısından Zengin Olan Gıdalar

Lifli gıdalar sağlık açısından saplamış olduğu birçok avantaj ili gündemdeki yerini korumakta ve birçok uzman tarafından sıkça önerilmektedir. Lif içeren gıdalar için en çok faydası olduğu sağlık alanları, kandaki şeker miktarının düşmesi, kolesterolün engellenmesi, kolon kanserinin engellenmesi ve hemoroitlerin oluşumu gibi alanlar olmaktadır. Lifler, insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayacak miktarlarda bazı gıdalar içerisinde yer almaktadır. Bu […]

Lifli gıdalar sağlık açısından saplamış olduğu birçok avantaj ili gündemdeki yerini korumakta ve birçok uzman tarafından sıkça önerilmektedir. Lif içeren gıdalar için en çok faydası olduğu sağlık alanları, kandaki şeker miktarının düşmesi, kolesterolün engellenmesi, kolon kanserinin engellenmesi ve hemoroitlerin oluşumu gibi alanlar olmaktadır.

Lifler, insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayacak miktarlarda bazı gıdalar içerisinde yer almaktadır. Bu gıdaların tüketimi sağlıklı ve kaliteli bir yaşam uğruna önemli olmaktadır. İnsanların günlük olarak ihtiyaç duydukları lifli gıda seçeneklerini tüketmeleri önemli olmaktadır. Genel olarak bir kadın günlük olarak 25 gram lif alması gerekirken bir erkeğin ise yine günlük olarak 15 gram lif alması önemli olmaktadır. Genel olarak lif bakımından zengin olan ve tüketilmesi gereken gıdaların bir listesi yer almaktadır.

Mısır:

Ortalama olarak bir mısırda 2 gram lif bulunmaktadır. Patlamış mısırda aynı miktarda iyi bir lif kaynağı olmaktadır ve bir servis tabağındaki patlamış mısırda 1,2 gram lif vardır.

Siyah Fasulye:

Genel olarak bir tabak olan siyah fasulyede tam olarak 15 gram lif ve protein eşit miktarda bulunmaktadır.

Fasulye:

Zengin bir demir, potasyum ve protein kaynağı olan fasulye aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olmakta ve günlük olarak lif ihtiyacını bir porsiyonu neredeyse karşılamaktadır.

Nohut:

Lif kapasitesi olarak yine önemli besinler arasında nohutta görülmekte ve günlük lif ihtiyacıkarşılanması için önemli bir yere sahip olmaktadır.

Bulgur:

Mutfağımızda sıkça kullanmakta olduğumuz bulgurun yaklaşık tek porsiyonunda iç buçuk gram lif bulunmaktadır.

Kepekli Ekmek:

Diğer ekmek çeşitlerine oranla daha fazla lif kapasitesine sahip olmaktadır.

Armut:

Bir armut yaklaşık olarak beş buçuk gram lif içermekte ve bu amaçla önemli bir yere sahip olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM