Faydaları
L-Karnitin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

L-Karnitin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

L-Karnitin Hakkında Bilmeniz Gerekenler L-Karnitin, vücut itibariyle doğal olarak vücut tarafından üretilmekte olan ve yağ oksidasyonu olarak isimlendirilen süreç ile yağın enerjiye dönüşmesini kolaylaştırmakta olan ikincil bir amino asit olmaktadır. L-Karnitin aynı zamanda çeşitli hastalıkların önünü açmış olan oksidatif stresi azaltmak için vücuda yardımcı olan bir bileşende aynı zamanda olmaktadır. Vücudumuz L- Karnitini böbreklerde ve […]

L-Karnitin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

L-Karnitin, vücut itibariyle doğal olarak vücut tarafından üretilmekte olan ve yağ oksidasyonu olarak isimlendirilen süreç ile yağın enerjiye dönüşmesini kolaylaştırmakta olan ikincil bir amino asit olmaktadır. L-Karnitin aynı zamanda çeşitli hastalıkların önünü açmış olan oksidatif stresi azaltmak için vücuda yardımcı olan bir bileşende aynı zamanda olmaktadır.

Vücudumuz L- Karnitini böbreklerde ve karaciğerde üretmektedir. Yine L-Karnitin kas, beyin, kalp ve spermlerde depolamaktadır. Genel olarak bir bireyde üretilmekte olan bu bileşen miktarı yeterli olmaktadır. Ancak bazı kişilerde görülen bazı olumsuz durumlardan dolayı Karnitin üretimi yeterli olamamakta ya da dokulara taşınmasında yeterli etki sağlanamamaktadır.

L-Karnitinden Kaynaklanan Sağlık Koşulları

Adeta bir antioksidan görevi üstlenmekte olan L-Karnitin, çeşitli hastalıklarda oluşma ve ilerleme süreçlerini hızlandırmakta olan serbest radikallere karşı vücudu koruyan bir özellik görülmektedir. Bu özelliği ile bu bileşen kalp ve damar hastalıkları öncelikli olmak üzere beslenmede görülen bozulmalar, diyabetten kaynaklanan komplikasyonların tedavisi ve bu hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesi adına önemli etkiler sağlamaktadır.

Yine Alzheimer hastalığına karşı da bir koruyucu kalkan görevini yine L-Karnitin görmektedir. Alzheimer ilerleyişini yavaşlatmakta olan bu bileşen aynı zamanda bunamaya karşıda etkili bir direnişçi olduğu araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Yine böbrek hastalıkları ve diyaliz durumunda da bu maddenin yararı gerçekten çok geniş olmaktadır. Karnitin böbreklerde üretildiğinden dolayı eğer herhangi bir düşüş söz konusu olmakta ise burada doktor tarafından ek bir L-Karnitin takviyesi kişilere sunulur.

L-Karnitin Zayıflatmıyor!

L-Karnitin günümüzde kilo verdirmekte olan bir bileşen olarak pazarlanması söz konusu olmakta ve birçok insan yoğun talep göstermektedir. Oysaki L-Karnitin yapılan araştırmalar sonucu zayıflamaya hiçbir etkisi olmadığı öne sürülmüş olup yine zayıflama sürecini de hızlandırmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kol Sarkmaları Nasıl Giderilir ? başlıklı makalemizde kol sarkmaları için dambıl hareketleri, kol sarkmaları için egzersiz hareketleri ve kol sarkmaları nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/