Faydaları
Kürtaj Nedir Ve Nasıl Yapılır

Kürtaj Nedir Ve Nasıl Yapılır

Kürtaj Nedir Ve Nasıl Yapılır Kürtaj, hamilelelikte ilk 12 haftalık dönemde rahmin içerisini tahliye etmenin en etkili yöntemidir. Rahmin kan kaybı aza indirmek tehlikeli hale sokmamak için vakumlu kürtaj önerilir. Hasta için de bir problem yoksa tüm hastalara uygulanabilmektedir. Türkiyede kürtaj reşit olunduğunda, evli ise eşinin izni ile ve tıbben bi sakıncalı durum olmadığında hamileliğin […]

Kürtaj Nedir Ve Nasıl Yapılır

Kürtaj, hamilelelikte ilk 12 haftalık dönemde rahmin içerisini tahliye etmenin en etkili yöntemidir. Rahmin kan kaybı aza indirmek tehlikeli hale sokmamak için vakumlu kürtaj önerilir. Hasta için de bir problem yoksa tüm hastalara uygulanabilmektedir.

Türkiyede kürtaj reşit olunduğunda, evli ise eşinin izni ile ve tıbben bi sakıncalı durum olmadığında hamileliğin ilk 10 haftasında yaptırılması yasaldır.

Kürtaj Hazırlık ?

  • Rahmin ağız kısmının uyuşturulması: İşlem öncesi ağır olmayan yiyeceklerin yemesi önerilir.
  • Hastayı Uyutarak: İşlem öncesi 6 saate kadar hiçbirşey yenmemiş ve hiçbirşey içilmemiş (sigara bile) olunması gerekmektedir.

kurtaj-nasil-yapilirSedyeye yatırıldıktan sonra görseldeki pozisyonu almanız için doktor size yardımcı olacak. Doktorun öncelikle rahmi  agız kısmını genişletmesi gerekmektedir. Öncesinde bunun için size tavsiyelerde bulunacaktır ilaçla destekleyecektir. Gerisi Doktora kalmıştır.Kürtaj sonrası gözlem odasında 1 -2 saat hemşireler sizi gözlemliyor olacaktır. Kanama vb. seyler olmadığı anlaşıldığında taburcu edilebilirsiniz.

Kürtaj dan sonra 1 2 hafta kadar genel agrılar,  midede ağrılar oluşabilir ve vajinal kanamalar oluşabilmektedir.

kürtajdan 2 hafta sonra muayene olmanız gerekmektedir. Doktorunuz size sorular soracak şikayetlerinizi soracaktır.Ayrıca size korunmanız hakkında tavsiyeler verecek ve seceneklerle size ifade edecektir.

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Kürtaj

Bir önceki yazımız olan Kan Şekeri Düşmesi Nedir ? başlıklı makalemizde kan şekeri ani düşmesi, kan şekeri düşmesi değerleri ve kan şekeri düşmesi nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/