Faydaları
Kulunç Neden Olur Nasıl Geçer?

Kulunç Neden Olur Nasıl Geçer?

Kulunç halk arasında sık kullanılan bir terimdir. Kulunç ağrısı ise neredeyse her insanın çektiği bir sıkıntıdır. Şiddetli kas ağrılarını ifade eden bir terimdir. Genellikle tıbbi müdahaleye gerek kalmadan kişisel uygulamalarla geçmektedir.  Sırt ve boyun ağrısı olarak görülmektedir. Kulunç ağrısı genellikle iki kürek kemiğinin arasını ifade etmektedir. Yaşam kalitesi düşüren kulunç ağrıları, insan sağlığına zarar vermemektedir. […]

Kulunç halk arasında sık kullanılan bir terimdir. Kulunç ağrısı ise neredeyse her insanın çektiği bir sıkıntıdır. Şiddetli kas ağrılarını ifade eden bir terimdir. Genellikle tıbbi müdahaleye gerek kalmadan kişisel uygulamalarla geçmektedir.  Sırt ve boyun ağrısı olarak görülmektedir. Kulunç ağrısı genellikle iki kürek kemiğinin arasını ifade etmektedir. Yaşam kalitesi düşüren kulunç ağrıları, insan sağlığına zarar vermemektedir. Tek sorun kişiye verdiği rahatsız edici ağrı hissidir. Kulunç ağrılarında tetik noktaları bulunmaktadır. Söz konusu tetik noktalar ağrıların şiddetlenmesini ve yayılmasını göstermektedir.

Ağır ve ani hareketler ağrıların şiddetlenmesine neden olmaktadır. Yaz aylarında klima kullanımlarına bağlı olarak artış gösteren bir rahatsızlıktır. Klimanın direkt olarak vücuda çarpması kulunç ağrılarının başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. ağrıya karşılıklı camların açılması sonucunda hava akımına maruz kalan kişilerde rastlanmaktadır.

Her Yaşta Görülebilir

Kulunç ağrıları kas yapısında meydana gelmesinden dolayı her yaşta görülmektedir. Ancak genellikle ani hareketlerde bulunan, zor koşullarda çalışan ve direkt hava akımına maruz kalan insanlarda ortaya çıkmaktadır. Bunların yanı sıra bilgisayar başında uzun süre oturan insanlarda, yanlış duruş yapısına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Düzenli spor yapan insan genellikle bu ağrıları çekmekten korunmaktadır.

Kulunç ağrıları ile mücadele etmek zorunda kalan insanlar kaba tabirle vücudunu hor kullananlardır. Ani ve ağır hareketler vücudu yormakta ve kas sisteminde ağrılara neden olmaktadır. Spor yapılırken de bedeni çok fazla zorlamak kulunç ağrılarını kaçınılmaz kılmaktadır.

Kulunç Ağrılarının Nedenleri

Vücudun çok yorulmasına bağlı olarak ortaya çıkan kulunç ağrıları, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Dinlenme ve hafif masaj yöntemi ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Kas sisteminde şiddetli ağrılara neden olan ve genellikle boyun ile sırt bölgesindeki ağrıları ifade eden kulunç ağrılarını tetikleyen çeşitli etmenler bulunmaktadır.

Ağrılara neden olan faktörler;

 • Kasların aşırı zorlanması
 • Duruş bozuklukları
 • Klima çarpması
 • Direkt hava akımına maruz kalmak
 • Soğuk algınlığı
 • Boyun fıtığı
 • Uzun süre bilgisayar başında çalışmak
 • Ani ve vücudu zorlayan hareketler
 • Kasların aşırı kasılması
 • Bir takım psikolojik etkenler

Kulunç Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Kulunç ağrıları olarak ifade edilen kas ağrılarının tedavisi oldukça basit yöntemlerden oluşmaktadır. İlk olarak hastanın, ağrıya neden olan faktörleri tespit etmesi gerekmektedir. Ağrıyı tetikleyen unsurların ortadan kaldırılması ağrıların ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Kulunç ağrılarında da tetik noktalar bulunmaktadır. Tetik noktalarının tespit edilip rahatlatılması ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır.

Vücudu yormadan düzenli ve hafif egzersizler yapılması kulunç ağrıları ile mücadelenin birincil unsurunu oluşturmaktadır. Ağrıların uzun süreli ve şiddetli olması durumunda hekime başvurulması gerekmektedir. Hekim uygun gördüğü takdirde ilaç tedavisine başlanmaktadır. Genellikle kas gevşetici kremler kullanılmaktadır. Dinlenmek ve sıcak uygulama ağrının geçmesini sağlamaktadır. Vücut soğuktan korunmalı ve bunun yanı sıra ani hareketlerden de kaçınılmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yüzde Kaşıntı Neden Olur, Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi