Faydaları
Kulakta Basınç Hissi

Kulakta Basınç Hissi

  Kulakta Basınç Hissi En önemli duyu organlarımız içindeki organ kulaktır. Duyma konusunda en büyük yardımcımız ve yüz estetiğinde de çok önemli bir yere sahiptir. En ufak bir ağrı bile tüm günümüzü etkilemektedir. Bunun için ise yaşanan küçük sorunlarda bile bir uzmana başvurmak yapılması gereken en uygun davranış olarak benimsenmelidir. Yaşanan sorunların içinde en rahatsız edici olan […]

 

Kulakta Basınç Hissi En önemli duyu organlarımız içindeki organ kulaktır. Duyma konusunda en büyük yardımcımız ve yüz estetiğinde de çok önemli bir yere sahiptir. En ufak bir ağrı bile tüm günümüzü etkilemektedir. Bunun için ise yaşanan küçük sorunlarda bile bir uzmana başvurmak yapılması gereken en uygun davranış olarak benimsenmelidir. Yaşanan sorunların içinde en rahatsız edici olan faktör ise kulak basıncı olarak nitelendirilmektedir.

Neden Kulak Basıncı Meydana Gelir?

İlk sebep olarak kulak travmasından bahsedebiliriz. Östaki borusunda bulunan engeller sebebi ile bu alanın bloke edilmesi sonucu kulakta bir basınç oluşmaktadır. Bu şekilde bir hava dengesizliği de oluşmaktadır. Hem de rakım değiştiği zamanlarda bu durumun çok sık oluştuğu bilinmektedir. Bu sebeple dağlara çıkıldığı zaman ya da yüksek alanlarda araba kullanıldığı zaman veya uçağa binildiğinde kulak basıncının yükseldiğini fark edebiliriz.

Doğum öncesi süreçte de bu duruma çok sık rastlandığını bilmekteyiz. Bunun yanında hastalık zamanlarında boğazın şişmesi de basıncı yükseltecektir. Kulaklarda da tıkanmalar gerçekleşirse kulağa giden basıncın miktarı yükselmektedir. Çok yüksek derecede sese maruz kalmak da diğer sebepler içinde sayılabilir. Sinüslerde enfeksiyon oluşması ya da östaki borusunda fonksiyon bozukluğunun saptanması da diğer sebeplerden birkaçıdır.

Tedavi Yolları Nelerdir?

İlk başta bol bol nefes egzersizi yapılması önerilmektedir. Hem nefes alışverişi düzene sokacak hem de kulağa giden basıncı dengeleyecektir. Bunun yanında sakız çiğnemek ve şeker emmek de ayrı bir tedavi olarak sunulmaktadır. Ek olarak kulak bölgesine sıcak bir havlu ile destek olmak da faydalı olacaktır. İlaçlardan destek alınmak istediğinde ise tedavi için kulak spreyi uygulanabilmektedir. Gerekli olduğu kadar ilaç alınması uygundur. Bunun yanında kendi sağlığımıza dikkat edebilmek için yüksek sesten de uzak durmak önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Depresyon - Depresyondan korunma Yolları başlıklı makalemizde bebek sonrası hüznü, bebek sonrası hüznü nasıl geçer ve doğum sonrası depresyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi