Faydaları
Kulak Tıkanıklığı Neden Olur ? Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer ? 

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur ? Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer ? 

Kulak tıkanıklıkları her yaştaki kişiler tarafından ve sık sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Tıkanmaların kulakları hassaslaştırdığı ve ağrıya sebep oldukları da sık sık görülür. Kulak tıkanmaları basit bir nedenden meydana gelebileceği gibi işitme kaybına neden olabilecek bir durumun habercisi de olabilmektedir. Yabancı cisimler, enfeksiyonlar, alerjiler ve kulak kirleri seslerin iç kulağa ulaşmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra gürültü ya da yaştan kaynaklanan etmenler de işitme kayıplarına neden olabilmektedir. Her ne sebepten […]

Kulak tıkanıklıkları her yaştaki kişiler tarafından ve sık sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Tıkanmaların kulakları hassaslaştırdığı ve ağrıya sebep oldukları da sık sık görülür. Kulak tıkanmaları basit bir nedenden meydana gelebileceği gibi işitme kaybına neden olabilecek bir durumun habercisi de olabilmektedir.

Yabancı cisimler, enfeksiyonlar, alerjiler ve kulak kirleri seslerin iç kulağa ulaşmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra gürültü ya da yaştan kaynaklanan etmenler de işitme kayıplarına neden olabilmektedir. Her ne sebepten meydana gelirse gelsin kulak tıkanıklıklarının uygun bir tedavi yöntemi belirlenerek tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Kulak Tıkanıklarının Sebepleri

 • Kulak tıkanıklığı yaşanmasının en yaygın görülen nedeni kulakta biriken ve atılamayan kirdir. Kulak kirleri, kulak çubuğu gibi cisimlerin temizlik için kullanılması ile birlikte daha da geriye doğru itilir ve bu sebeple kulakta tıkanıklık oluşur.
 • Kulakta meydana gelen enfeksiyonlar tedavi edilmediği sürece kulaklarda tıkanıklık yaşanmasına, bu da işitme kayıplarına neden olabilmektedir. Enfeksiyonun giderilmesi ile birlikte tıkanıklık ve tıkanıklığa bağlı işitme kayıpları da giderilmiş olur.
 • Orta kulakta sıvı birikmesi kulak tıkanıklığının yaygın nedenleri arasındadır. Orta kulakta biriken sıvının boşaltılması ile kulak tıkanıklığı da giderilmiş olur.
 • İnsanlarda bulunan sinüsler kulaklar ile bağlantılıdır. Sinüslerin dolması ise kulaktaki basınç dengesini etkilediği için kulaklarda tıkanıklık meydana getirir. Sinüzitin tedavi edilmesi ile kulak tıkanıklığı da engellenmiş olur.
 • Bir anda duyulan çok yüksek oranda ses ya da patlama iç kulakta yer alan sinirlerin hasar görmesine, bu da ani bir tıkanıklığa neden olabilmektedir.
 • Uçuş sırasında meydana gelen yükseklik ve basınç değişimleri nedeni ile kulakların iki yanında bulunan basınç dengesi bozulur. Bu da kulakların tıkanmasına neden olur.
 • Özellikle küçük çocukların kulaklarına fark edilmeden soktukları minik oyuncaklar ya da kişilerin kulaklarının içine kaçan kulak çubuğu parçaları kulak tıkanıklıkları sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.
 • Orta kulakta oluşmuş tümörler kişilerde kulak tıkanıklıklarına, kanamaya ya da kulak çınlamalarına neden olabilmektedir.

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

Kulak tıkanıklarının acil olarak tedavi edilmesi gerektiğini gösteren belirtiler; ateş, işitme kaybı, kulak ağrısı, kulak çınlaması, kusma, ishal, baş dönmesi ya da kulaktan gelen sarı veya yeşil renkteki akıntıdır. Kulak tıkanıklıklarında eğer bu belirtiler görülüyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Kulak kiri gibi basit bir sebepten kulak tıkanıklığı yaşanıyor ise yapılacak şeyler:

 • Eczanede satılmakta olan kulak kirini yumuşatan damlalardan kullanılabilir.
 • 15-20 dakika civarı süren sıcak duşlar buhar sayesinde kulaklardaki tıkanıklıkların giderilmesini sağlamaktadır.
 • Burun parmaklar ile sıkıştırılarak kapatıldıktan sonra yanaklar hava ile şişirilir ve arkasından birkaç kez yutkunarak kulak tıkanıkları giderilmiş olur.
 • Tıkanıklığın sebebi uçak yolculuğu ise sakız çiğnemek, sık sık esnemek ya da şeker emmek de kulaklardaki basıncı dengeleyip tıkanıklığın açılmasına faydalı olur.

 

Bir önceki yazımız olan Anestezi Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi