Faydaları
Kübital Tünel Sendromu Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Kübital Tünel Sendromu Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi

Kübital tünel sendromunun ne olduğu, nasıl belirti verdiği ve tedavisinin ne şekilde yapıldığı rahatsızlıkla ilgili problem yaşayan kişiler arasında oldukça merak uyandırmakla beraber, hastalıkla ilgili her belirti ve tedavi detayının da yakından takip edildiği belirtilmelidir. Kübital Tünel Sendromu Nedir? Kübital tünel sendromu halk arasında dirsekte meydana gelen sinir sıkışması olarak adlandırılan; daha ayrıntılı bir tanımlamayla […]

Kübital tünel sendromunun ne olduğu, nasıl belirti verdiği ve tedavisinin ne şekilde yapıldığı rahatsızlıkla ilgili problem yaşayan kişiler arasında oldukça merak uyandırmakla beraber, hastalıkla ilgili her belirti ve tedavi detayının da yakından takip edildiği belirtilmelidir.

Kübital Tünel Sendromu Nedir?

Kübital tünel sendromu halk arasında dirsekte meydana gelen sinir sıkışması olarak adlandırılan; daha ayrıntılı bir tanımlamayla elde bulunan üç ana sinirden biri olan ulnar sinirinin bir basınç veya sıkışma nedeniyle güç kaybı, uyuşukluk, şişlik ve ağrı gibi problemlere yer açmasına verilen isimdir. Ulnar sinir omurgadan çıkarak eldeki bazı kasların çalıştırıldığı; aynı zamanda yüzük parmağı ve küçük parmaktaki his duyusunun sağlandığı sinirdir. Bu esnada ulnar siniri kola inerken dirsekteki medial epikondil olarak adlandırılan kemik çıkıntılı yüzeye yakın bir bölgeden ön tarafa geçmektedir. Kubital sinir sendromu nedir sorusunun cevabında belirtilen ulnar siniri dirsekteki iki kemik çıkıntısının arasından geçerek el bileğinin bükülmesine neden olan iki başlangıç noktası arasından seyretmektedir. Bu bölgede çok yüzeyselleştiği görülen sinirin travma ve basıya oldukça elverişli olduğu da belirtilmelidir. Böylelikle travma ya da travmaya benzer nedenlerden dolayı hastalıkta gelişim gözlemlenmektedir.

Kübital Tünel Sendromu Neden Meydana Gelir?

Yapılan araştırmalar, Kübital tünel sendromu nedeni olarak hastaların dirseklerini kullanmamaları gereken şekillerde, yanlış kullanmalarının en büyük sebep olduğunu ortaya koymuştur. Dirsek büküldüğünde ulnar sinir gerilerek “medikal epikondil” denilen kemik çıkıntısına doğru itilmek suretiyle sıkışır. Bu yönde;

 • İlgili pozisyonda uzun zaman geçirildiğinde
 • Gece uyurken dirsek kıvrık olarak elin başın altında çok fazla süreyle tutulduğunda
 • Çalışırken sürekli dirseğini masaya dayayanlarda Kübital tünel sendromu daha çok görülür.

Tüm bu nedenlerden dolayı sinirin etrafını çevreleyen bağ dokusu kılıfı hiç durmadan ortaya çıkan travmaya reaksiyon göstererek kalınlaşırken, kalınlaşan bu bağ dokusu arasında bulanan bağ liflerinin iletim kalitesi zayıfladıkça Kübital tünel sendromunun belirtilerinin ortaya çıktığı görülmektedir.

Kübital Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kübital tünel sendromu belirtileri hastadan hastaya pek değişmeyen ve oldukça net olarak gözlemlenen belirtilerdir. Buna göre;

 • Dirsekte ve belirtilen kolda güçsüzlük ve ağrı
 • Özellikle elin dördüncü ve beşinci parmaklarında uyuşukluk
 • Ulnar sinirine dirsek seviyesinde oluşan küçük çarpmalar sonucunda dahi elektrik çarpması hissi oluşması
 • Hastalığın biraz daha ilerleyen safhalarında parmakların birbirine yaklaşmasında sorun çıkması
 • Elin düz tutmaya çalışıldığında dördüncü ve beşinci parmakların geriye doğru kıvrılması Kübital tünel sendromu belirtileri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu yönde hekimin fiziksel muayene ya da EMG adı verilen Elektromyografi ve sinir iletisi testi sayesinde hastalık tanısının koyulması mümkündür.

Kübital Tünel Sendromu Tedavisi

Kübital tünel sendromu tedavisinden önce problemin ortaya çıkmasındaki etkenlerin yok edilmesi hedeflenmektedir. Özellikle Kübital tünel sendromu erken dönemlerinde hastaya sinirin gerilmesi ve bu belirtilerin ortaya çıkmasındaki pozisyonlar tarif edilerek travmanın tamamen ortadan kaldırılması ya da hafifletilmesiyle ilgili bilgilendirme yapılır. Bazı farklı durumlarda ise Kübital tünel sendromu tedavisi için dirseğin daha düz tutulmasını sağlayan splintler sayesinde semptomların hafifletilmeye çalışılması sağlanır. Uzun süreli tedaviden sonuç alınamayan durumlarda ya da hastalığın çok ileri safhalarında ise ameliyat tek seçenektir.

 • Kübital tünel sendromu ameliyatı genellikle aksiller blok anestezisi adı verilen sadece kola uygulanan lokal anesteziyle yapılır.
 • Ameliyat esnasında dirsekteki iki çıkıntılı kemik arasında bulunan ulnar sinir çıkarılarak dirseğin ön kısmına taşınması sağlanır.
 • Ameliyat sonrasında elektriklenme ve uyuşukluk hislerinin tamamen ortadan kalması için hasta birkaç hafta süreye ihtiyaç duyabilir.
 • Bazı hastalar için ise ameliyattan sonra fizyoterapi seçeneği de gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Karpal Tünel Sendromu Nedir, Neden Olur, Ameliyatı Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/