Faydaları
Krup Hastalığı Nedir, Kaç Gün Sürer, Nasıl Geçer ?

Krup Hastalığı Nedir, Kaç Gün Sürer, Nasıl Geçer ?

Pek fazla bilinmeyen krup hastalığı ile ilgili sizleri bilgilendireceğimiz bu yazımızdan faydalanarak çocuklarda krup hastalığı ile karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiği, krup hastalığı belirtileri ve krup hastalığı tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz. Krup Hastalığı Nedir? Krup hastalığı genellikle küçük yaşlardaki çocuklarda görülen ve gırtlak çevresini tutan viral bir hatalık olarak nitelendirilmektedir. Ses tellerinde şişme ile […]

Pek fazla bilinmeyen krup hastalığı ile ilgili sizleri bilgilendireceğimiz bu yazımızdan faydalanarak çocuklarda krup hastalığı ile karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiği, krup hastalığı belirtileri ve krup hastalığı tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Krup Hastalığı Nedir?

Krup hastalığı genellikle küçük yaşlardaki çocuklarda görülen ve gırtlak çevresini tutan viral bir hatalık olarak nitelendirilmektedir. Ses tellerinde şişme ile baş gösteren bu hastalık genellikle çok soğuk havalarda görülürken, bu ses telleri enfeksiyonu daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde baş gösteren bir hastalıktır.

Krup hastalığı ne kadar sürer

Belirttiğimiz gibi üst solunum yolu enfeksiyonu ve grip şeklinde tezahür eden bu hastalıkta çocuklarda genellikle huzursuzluk ve ateşlenme durumu söz konusudur. Genellikle ses kısılmasının da baş gösterdiği bu hastalıkta çocuklarda kuru ve adeta deyim yerindeyse havlar gibi bir öksürme görmek mümkündür. Çocuğunuz yatarken ve uyurken bu belirtiler daha fazla ön plana çıkarlar. Krup hastalığı genellikle çok korkulacak bir rahatsızlık değildir ve kendiliğinden yaklaşık bir hafta içerisinde geçebilir.

Krup hastalığı kaç günde geçer

Fakat bazı durumlarda nadiren de olsa ağır krup vakaları ile karşılaşmak mümkündür. Bu gibi durumlarda ciddi tıbbi müdahaleler gerekir. Hasta ateşlenme, huzursuzluk, çok sık boğulacak derecede öksürme, ağız ve tırnak çevrelerinde morarma belirtileri ile karşı karşıyadır. Bünyenin zayıf ya da dirençli olması ile de bağlantılı olabilen bu gibi durumlarda sizler de çocuğunuzun sürecini iyi takip ederek doktoru ile iletişim halinde olmalısınız.

Krup Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Çocuklarda daha sık görülen ses telleri rahatsızlığı olan krup, bulaşıcı bir rahatsızlıktır. İnsandan insana temas ile, öksürük ya da hapşırma neticesinde havaya çıkan damlalarla ve buna benzer diğer bulaşıcı hastalıkların bulaşma şekillerinde olduğu gibi insandan insana kolaylıkla geçebilen bir hastalıktır.

Özellikle solunum yollarında tahribata yol açan sigara dumanından muhakkak uzak tutulması gereken çocuklar, bu hastalıktan korunmak için sürekli öksüren ve normal olmayan insanlardan uzak tutulmaya çalışılarak krup hastalığından korunabilirler.

Bir önceki yazımız olan Alzheimer Hastalığı Belirtileri, Beslenme ve Uyku Sorunları başlıklı makalemizde alzheimer, bunama ve demans hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
krup hastalığı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi