Faydaları
Körlük Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Körlük Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde nadiren de olsa görülebilen göz hastalıklarından biri de körlük rahatsızlığıdır. Bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen körlük rahatsızlığının ne yazık ki doğuştan kaynaklı olması durumunda tedavisi kesin olarak bulunamamaktadır. Fakat sonradan meydana gelmesi durumunda tedavi edilebilmektedir. Bazı belirtilerinin bulunduğu körlük rahatsızlığının başarılı bir tedavi sürecinden geçebilmesi açısından henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen tedavi […]

Günümüzde nadiren de olsa görülebilen göz hastalıklarından biri de körlük rahatsızlığıdır. Bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen körlük rahatsızlığının ne yazık ki doğuştan kaynaklı olması durumunda tedavisi kesin olarak bulunamamaktadır. Fakat sonradan meydana gelmesi durumunda tedavi edilebilmektedir. Bazı belirtilerinin bulunduğu körlük rahatsızlığının başarılı bir tedavi sürecinden geçebilmesi açısından henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen tedavi altına alınması gerekmektedir. Birçok olumsuz nitelikleri bakımından diğer göz hastalıklarından farklı olan körlük rahatsızlığı ilk belirtilerini gösterdikten sonra bireyin günlük yapması gereken iş ve sosyal aktivitelerinin ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de hastalıklar listesinde yer alan körlük rahatsızlığı hakkında yapılan bir araştırma sonucunda dünya genelinde körlük rahatsızlığına yaklaşık olarak 10 milyon birey çoğunlukla engellenebilir sebepler nedeniyle görme yeteneğini kaybetmiştir. Dolaysıyla körlük rahatsızlığı bu sebeple erken müdahale edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Peki körlük rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını göz doktorlarımızdan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak körlük rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Körlük Rahatsızlığı Nedir?

Körlük rahatsızlığı; beyinde yer alan görme mekanizmasının veya görme sinirlerinin bazı olumsuz faktörlere bağlı olarak ciddi anlamda zarar görmesi durumu sonucunda ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Körlük hastalığı aynı zamanda doğrudan doğruya gözlerden de kaynaklanarak meydana gelebilmektedir.

Körlük Rahatsızlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Körlük rahatsızlığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de körlük rahatsızlığının başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Körlük rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Bebeklerde körlük rahatsızlığının oluşması durumunda bebeklerin örneğin evebeyn parmağına odaklanamaması
 • Gözlerin kendiliğinden veya istem dışı olarak hareket etmesi
 • Görüş mekanizmasının tamamen kapanması
 • Gözlerin açık olduğu halde tepki verememesi gibi belirtiler körlük rahatsızlığının başlıca belirtileridir.

Körlük Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Körlük rahatsızlığının en temel nedeni yukarıda da belirttiğimiz üzere beyinde bulunan görme sinirlerinin ve görme mekanizmalarının doğrudan doğruya ciddi anlamda tahrip olmasıdır. Bu ana nedene ek olarak şu gibi olumsuz faktörler de körlük rahatsızlığının meydana gelmesine neden olabilmektedir;

 • Diyabet hastalığı
 • Hiper tansiyon hastalığı
 • Aşırı alkol ve sigara kullanımı
 • Katarakt hastalığı
 • Beyin tümörleri
 • Önceki dönemlerde geçirilen göz içi cerrahi işlemler
 • Gece körlüğü hastalığı
 • Genetik faktörler
 • Kazalara maruz kalınması gibi birçok olumsuz faktörler körlük rahatsızlığının önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Körlük Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Doğuştan körlük rahatsızlığının kesin olarak tedavisi bulunamamaktadır. Fakat örneğin beyin tümörlerine bağlı olarak meydana gelen körlük rahatsızlıklarının tedavisinde cerrahi müdahale uygulamasına başvurularak bu gibi nedenlere bağlı olarak oluşan körlük rahatsızlıkları tedavi edilebilmektedir.

Körlük rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra körlük rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Kış Aylarında Görülen Hastalıklar Nelerdir Nasıl Tedavi Edilirler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Japon Takvimi