Faydaları
Konvülsiyon Ne Demek Belirtileri ve Tedavisi

Konvülsiyon Ne Demek Belirtileri ve Tedavisi

Konvülsiyon tıp dilinde kullanılan bu terim,halk dilinde havale olarak bilinmektedir.  Havale yüksel ateş sonrası çıkan tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalığın seyrinde gözlemlenen olgu şiddetli nefes darlığı ve solunumda bazı sıkıntıların ortaya çıkmasıdır. Çeşitli bilinç kaybı,unutkanlık,göz kümesinde aşırı boş bakma ve cansızlıklar,soğuk ter atma,sayıklama ve ateşin  olduğundan fazla çıkması durumlarında konvülsiyon gelişebilir. Enfeksiyona bağlı bu durumlar […]

Konvülsiyon tıp dilinde kullanılan bu terim,halk dilinde havale olarak bilinmektedir.  Havale yüksel ateş sonrası çıkan tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalığın seyrinde gözlemlenen olgu şiddetli nefes darlığı ve solunumda bazı sıkıntıların ortaya çıkmasıdır. Çeşitli bilinç kaybı,unutkanlık,göz kümesinde aşırı boş bakma ve cansızlıklar,soğuk ter atma,sayıklama ve ateşin  olduğundan fazla çıkması durumlarında konvülsiyon gelişebilir. Enfeksiyona bağlı bu durumlar sonrası vücut doğal olarak direncini kaybedecektir. Konvülsiyon geliştiği zaman,30 saniye bir süreç içinde ataklar başlar ve bu ataklara 2 dakika kadar sürmeye devam eder. Ciddi anlamda hayat kalitesini düşüren bu olay,sadece çocuklarda değil bir de yetişkin kişilerde de ortaya çıkmaktadır. Hayatı risk aşaması oldukça fazladır. Havale çeşitli felç ve kalıcı hastalıklara da zemin hazırlar.Çeşitli belirtilere ve nedenlere dayanan ve altında yatan bulgulara göre, bu havale şekilleri kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. İlk belirtiler ateşin çok fazla çıkma şeklidir. Bağışıklık zayıf düşer ve enfeksiyondan etkilene vücut artık bunu dışa atarak ateşe dönüşür. Ateş olgusu kandaki mikropla devam edecektir. Kanın temizlenmesi ve bu mikrobu aması damar yolu açılarak sağlanır ve hastanın ateşi bu şekilde düşürülür. Yüksek ateş ihmale gelmez ve havale geçirme olasılığını arttırır.

 

Bazı kişiler alkol ve sigarayı çok fazla tüketmektedirler. Bunlar sağlığın bütün işlevini bozmak için yeterli bir sebeptir. Alkol alımı fazlalaştığında enfeksiyon artar ve ateş yükselir. Bilinç kaybı ve diğer etkenler,Konvülsiyon ataklarının ortaya çıkmasına neden olur. Havale başladığı an risk oluşmuş demektir. Hemen müdahale edilmezse ciddi kayıplar ortaya çıkabilir. Bazı tümörler beyin haznesine çok fazla zara verir. Beyin aldığın darbeden sonra havale geçirme olasılığı yükselir. Epilepsiye bağlı durumlarda ateşin yükselmesi ve kişinin  hasta olması takibe alınmadığında havale riskinin fazla olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca beyin hasarı, madde bağımlılığı,astım ve benzeri solunum yolu hastalıklarının olması,AIDS ,vücut içinde gelişen bazı maddelerden sonra zehirlenme olgusunun gelişmesi, Kan şekerinde yüksek şeklide düşmelerin gözlemlenmesi,tansiyonun inişli çıkışlı olması ve tansiyonda denge kaybının yaşanması,bazı ilaçların yan etkisi,böcek,aşere gibi zehirli küçük hayvanların vücuda zehir aşılaması  gibi durumlarda ortaya çıkan enfeksiyonlar ve iltihabi durumlar, Konvülsiyon hastalığının meydana gelmesine neden olur. Eğer bu belirtiler varsa ve vücut bağışıklığını kaybetmiş ise hemen müdahale edilmeli,doktora verilen bilgilerde bu belirtiler tek tek anlatılmalıdır. Tanı öncesi hasta doktor tarafından dinlenir ve gerekli tetkikleri sağlayarak tedavi işlemini başlatır.

Konvülsiyon geçiren birinde oluşan bu belirtiler hastalığın yeterli tanısı için gereklidir. Bunlar solunum yollarında meyana gelen tıkanıklıklardır. Solunum eğer zor ise ve hatta durmaya gelmiş ise bir havale sinyali söz konusu olabilir.Çene de kilitlenmeler meydana gelir. Dişler sıkılarak çenede oluşan kilitlenmeler  hareket zorluğu yaşar. Kalp sıkıntıları gelişir ve kalp sürekli çarpıntı içinde yer almaktadır. Duygularda yoğun şekilde değişiklikler meydana gelir. Göz hareketlerinde dalma fazlalaşır. Sanki bir yere sabit kilitlenmiş bir bakış belirir.Vücutta çok üşüyormuş gibi titremeler meydana gelebilir. Soğuk ter atılır. Ateş yükseldikçe yanaklarda ve burun kısmında kırmızı renkler oluşur. Ateş basıncı arttıkça gözler küçülerek ağırlaşmaya başlar. Artık kişi gözünü açamayacak kadar durumu ilerlemiştir. Boş bakmalar,tuhaf hareketler,kilitlenmeler havale geçiren birinde sıklıkla yaşanan durumlar arasında yerini alır.

 

Konvülsiyon Tedavisi Nasıl Yapılır

 

Bu hastalıklar ameliyat gerektirebilir. Bazı havale nöbetleri tedaviye olumlu cevap vermez ,bu soruna bağlı durumlar için kan ve idrar örnekleri alınır. Nöbetlerin seyri ağır ve ya hafif olarak nitelendirilebilir.Entikonvülzan ilaçların kullanımı olası nöbetlerin geçmesi için hastaya verilir.Beyinde bazı elektriksel dalgalar havale geçirmeye,konvülsiyon oluşumuna neden olur. Özellikle en çok epilepsi,sara hastalarında nöbet çıkabilir. Onlar bu hastalıkta daha fazla ön planda olurlar.  Bu tedavide hastaya iyi gelecek besinler verilmeli ve hastalığın daha iyi boyuta gelmesi sağlanmalıdır. Örneğin ceviz yiyen biri bu hastalıkta iyileşme sürecinde olumlu sinyaller alacaktır. Çünkü cevizin içinde güçlü enzimler ve omega3-6 ,E vitamini kalsiyum ve diğer vitaminler bulunur.Bu da beyin gelişimi hasarları için iyileştirici bir faktörün içinde yer alır.Diğer önerilen besinler arasında sarımsak yer alır. Sarımsak yiyen birinin beynine daha dolaylı kan gider. Kan sürekli yenilenir ve aynı şekilde sarımsak zararlı bakterileri de dışa atarak antioksidan görevini en iyi şekilde  üstlenir. Bağışıklık açısından kuvvetli bir gıdadır. balık zeka gelişimi için çok faydalı bir besindir. Haftada en iki kere balık yemek epilepsiye iyi gelir. Çeşitli beyin hastalıkların önlenmesine katkıda bulunur.

 

Konvülsiyon geçiren birinde ve beyindeki elektriksel aktivitedeki anormal  bir şekli alır. Daha sonra vücutta ciddi kasılmalara sebebiyet veren durumlar gözlemlenir. Hasta boş gözlerle bakar.Hiç beklenmedik kilitlenmeler yaşanabilir. Vücut içinde hareketsizlikler ve anormal davranışlar anne ve babayı korkutabilir. Bu durumda yapılması gereken hastayı sağ yan tarafa ,başının altına yastık koyarak,yatırmak ve sakinleşmesini beklemektir.Çok fazla tepki vermek yerine yardım almak ve birini çağırmak o an için daha sağlıklı,bilinçli hareketlerde bulunmanıza yardımcı olur. Eğer havale epilepsi tarzında bir nöbet ise hastaya soğan kolatılabilir. Ateşi çok yüksek ise heme bir sirkeli bez ile ateşin yoğun olduğu yere bez bastırılmalıdır. Acil durumlarda aramanız sağlık kuruluşu 112 olmalıdır. Havale  durumunun önlenmesi için bir de hastaya haşhaş tohumu süte ezilerek verilmelidir. Haşhaş tohumu beyin gelişimine iyi gelir ve beyin işlevini en iyi şekilde sağlar. Bu sayede vücut ısısı düzeltilerek,havale riski en aza iner. Doktora danıştıktan sonra haşhaş tohumunu sabahları aç karna süt ile tüketmekte fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Down Sendromu Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi