Faydaları
Konsantrasyon Kaybı Nasıl Aşılır

Konsantrasyon Kaybı Nasıl Aşılır

Konsantrasyon kişinin yaptığı işe kendini verebilmesi yani zihin olarak odaklanabilme gücünü kullanabilmesidir.  Yaşadığımız toplumda edindiğimiz başarıların temelinde konsantrasyon varlığı söz konusudur. İnsanlar arasındaki iletişimi güçlü kılan bu etken konuya odaklanarak güçlü bir bilgi deposu edinerek hayatımıza yön vermemize yardımcı olmaktadır. Özellikle eğitim alanında gerek duyulan bu güçlü öğe kişinin sağlıklı bir ruh haline de sahip […]

Konsantrasyon kişinin yaptığı işe kendini verebilmesi yani zihin olarak odaklanabilme gücünü kullanabilmesidir.  Yaşadığımız toplumda edindiğimiz başarıların temelinde konsantrasyon varlığı söz konusudur. İnsanlar arasındaki iletişimi güçlü kılan bu etken konuya odaklanarak güçlü bir bilgi deposu edinerek hayatımıza yön vermemize yardımcı olmaktadır. Özellikle eğitim alanında gerek duyulan bu güçlü öğe kişinin sağlıklı bir ruh haline de sahip olmasını sağlamaktadır. Konsantrasyon kaybı yaşayan kişi toplum içersin de elde etmesi gereken başarıyı sağlamakta güçlük çeker. Bu kaybı güçlü kılan ilk neden genetik olarak bilinmesine karşın ikinci etken olarak da zihin gelişimin sağlanılarak güçlü kılmak adına yapılmayan beyin zorlamalarıdır.

Konsantrasyon Kaybı

Konsantrasyon olabilmenin zihinle yakından bağlantısı vardır. Çünkü zihin yorgunlukları konsantrasyon olabilmede güçlük yaşanmasına neden olabilmektedir. Yaptığınız her hangi bir işte ki bu çokta önemsiz bir işte olsa kendinizi bu işe veremiyor ve zihin dağınıklı yaşıyorsanız konsantrasyonunuzda bir kayıp yaşıyorsunuz demektir.  Daha baskın nedenler gerekiyorsa o da yapmak zorunda olduğunuz işleri unutma gibi bir durumdan bahsetmek gerekmektedir.  Daha çok çocuklarda ve gençlerde görülen eğitimde başarısızlıkların büyük bir oranı konsantrasyon sorunları ile alakalıdır. Çünkü zihni odaklayamama, odaklansa da bunun süresinin kısalığı ve anlayamama sorunu yaşanmasına sebep olmaktadır. Basit gibi görünen ama ince bir detaya sahip olan en belirgin ayrıntısı ise yapılan işi tamamlayamama ve uykuya olan eğilimdir.

Konsantrasyon

 

Bütün bu olumsuz etkilerden kurtularak konsantre olabilme adına sorun yaşamamak için nasıl konsantre olunur araştırmalarını yaparak gerekli durumlarda doktor kapısını çalmak gerekmektedir. Oluşan bu kaybı önlemek için ilk önce yapmanız gereken şey yaşam tarzınızda gerekli değişimleri yapmanızdır. Kullanılan alkol gibi bağımlayıcı tatlardan uzak durmanız, dengeli bir beslenme alışkanlığını kazanarak uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise zihninizi yoran düşüncelerden uzak kalarak tek bir şeye odaklanmaya çalışmanız gerekmektedir. Zihni devamlı aktif halde tutmak oldukça etkili olacağından dolayı görsel farklı imgeler kullanmanın yanında hafızayı güçlendiren aritmetik bulmacalara yönelebilirsiniz. Bedeninizi dinlendirirken zihninizi de beslemeyi unutmamanız için klasik müzik ile tanışmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi Çekenler Ne Yapmalı ? başlıklı makalemizde uyku problemi, uyku problemi depresyon ve uyku sorunu cekiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/