Faydaları
Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kolesterolü düşürecek  yiyecekler nelerdir, sorusu sorulduğunda kulaktan dolma birçok gıda söylenmektedir. Fakat bu hastalık son derece ciddi bir hastalıktır ve doğru besinler ile beslenmek gerekmektedir. Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Kuru baklagiller olarak bilinen besinler ciddi fayda sağlamaktadır. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Haftada üç kez bu besinlerle beslenmek kolesterolü düşürmede fayda […]

Kolesterolü düşürecek  yiyecekler nelerdir, sorusu sorulduğunda kulaktan dolma birçok gıda söylenmektedir. Fakat bu hastalık son derece ciddi bir hastalıktır ve doğru besinler ile beslenmek gerekmektedir.

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kuru baklagiller olarak bilinen besinler ciddi fayda sağlamaktadır. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinler kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Haftada üç kez bu besinlerle beslenmek kolesterolü düşürmede fayda sağlamaktadır. Kuruyemişler de kolesterolü düşürmekte fayda sağlamaktadır. Fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler kolesterolü düşürmektedir. İçerdikleri yağ asitleri de damar sağlığını korumaktadır. İçerisindeki fitat ve izoflavonlar sayesinde soya ürünleri de kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Avokado da iyi huylu olan kolesterolü yükseltmeye ve kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bitter çikolata da iyi huylu kolesterolü yükseltmeye ve kötü huylu kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerdiği antioksidanlar ile kalp sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır. Bitkisel steroller de oldukça etkili olmaktadır. Bitkilerde bulunan bu madde, vücuttan kolesterol emilimini azaltarak kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Günde birkaç gram tüketmek yeterli olmaktadır. Bu maddenin fazla tüketilmesi damar sertliği gibi hastalıklara neden olmaktadır. Ayrıca balık, fındık, yulaf da kolesterolü düşürmede etkili olmaktadır.

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir, sorusu kadar önemli bir soru da kolesterolü yükselten gıdaların hangileri olduğunun sorulmasıdır. Doymuş yağ içeren tereyağı, doymuş yağlı kuzu eti, sığır eti gibi gıdalar kolesterolü arttırdığı için uzak durmamız gereken gıdalar olarak bilinmektedir. Birçok hayvansal gıda da kolesterolü yükseltici etki yapmaktadır. Bu sebeple bu gıdaların kontrollü şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir, sorusu günlük yaşantımızı etkileyen bir soru olarak bilinmektedir. Kulaktan dolma bilgiler ile yanlış gıdaları tüketmek günlük yaşantımızı etkileyecek ciddi hastalıklara yol açmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kan Şekeri Düşmesi Nedir ? başlıklı makalemizde kan şekeri ani düşmesi, kan şekeri düşmesi değerleri ve kan şekeri düşmesi nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi