Faydaları
Kist Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kist Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kist, çoğu insanda rastlanılabilen ve duyunca korku uyandıran bir kelimedir. Çok fazla türü vardır ve genelde iyi huylu olarak gözlenir. Kanserle birlikte anılması kötü huylu bir kistin varlığına işaret edebilir çünkü normal olarak gözlenen iyi huylu kistler kanser gibi yayılım göstermez. Tıpta ki kistin anlamı ise; içeriğinde sıvı, gaz veya katı şeklinde madde barındıran kapalı […]

Kist, çoğu insanda rastlanılabilen ve duyunca korku uyandıran bir kelimedir. Çok fazla türü vardır ve genelde iyi huylu olarak gözlenir. Kanserle birlikte anılması kötü huylu bir kistin varlığına işaret edebilir çünkü normal olarak gözlenen iyi huylu kistler kanser gibi yayılım göstermez. Tıpta ki kistin anlamı ise; içeriğinde sıvı, gaz veya katı şeklinde madde barındıran kapalı bir kesedir. Kistin çeşidine göre içeriğinde bulunan maddeler de değişkenlik gösterir. Her dokuda oluşabilen bu kistler, çok küçük boyutta olabileceği gibi kimi zaman da organları yerinden oynatacak bir büyüklüğe sahip olabilir. Erken tanı koymak için bazen geç kalınabilir çünkü belirti vermeden de oluşabilme özelliği vardır. Yerleştiği dokunun bir parçası olmayan bu kistler, kendilerine ait bir alan oluştururlar ve birçok nedene bağlı olarak gözlenebilirler.

Vücutta bulunan kanalların birçok etkene bağlı olarak tıkanması sonucu

Hormonal dengesizlikler

Genetik bozukluklar

Gelişmekte olan embriyoya ait organlarda kusur gözlenmesi

Enfeksiyonlar

Geçirilmiş travmalar ve darbeler

Hücrelerde meydana gelen bozulmalar

Parazit ve mikrop gibi etkenlere bağlı olarak

Tümörlerle beraber büyüme göstererek (Tümör ve kist arasında ki fark; kist dokudan bağımsız olarak yerleşme gösterirken, tümör dokunun anormal bir şekilde büyümesi sonucu oluşan bir kitledir)

Genel olarak vücut kanallarının tıkanmasıyla gözlenen kistler iyi huylu, tümörlerle beraber büyüme gösteren kistler ise kötü huylu olma potansiyeline sahiptir. İyi huylu tümörler, sorun yaratmıyor ve büyüme göstermiyorsa kontrol altında tutulur. Kötü huylu tümörler ise büyüme gösterebileceğinden ve başka organlara zarar verebileceğinden dolayı cerrahi işlemle alınır. İki ana başlıkta ele alınan bu kistlerin birçok türü vardır. Bunların arasında;

-Deride gözlenen yağ kistleri

-Yumurtalıklarda oluşan çikolata kisti (Kadınlara özgü olan ve her yaş grubunda gözlenebilen bu kistin yaklaşık boyutu, 2-30 cm arasında değişmektedir)

-Başka bir yumurtalık kisti olan dermoid kist

-Meme kistleri

-Pankreas kistleri

-Karaciğer kistleri (Genel olarak parazit ve enfeksiyon kaynaklı oluşurlar)

-Akciğer kisti (Sigara ve hava kirliliği bu kistin oluşumunu tetikleyen en büyük sebeplerdir)

-Beyin kistleri

-Şalazyon kisti (Göz kapağında bulunan bezlerin tıkanması sonucu oluşur)

-Diz arkasında gelişen baker kisti

-Beyin veya omurilikte gelişen araknoid kisti

-Genel olarak el bileğinin dış yüzünde gözlenen gangliyon kisti

-Tiroit kistleri, yer alır.

Genel Kist Belirtileri

İç organlara yerleşen kistler genelde belirti vermezken, cilt üzerinde meydana gelen kistler ele gelen bir yumru eşliğinde fark edilirler ve genelde ağrısızdırlar. Yerleştiği yere göre de kist belirtilerinde değişkenlik olabilir. Mesela beyin bölgesinde oluşan bir kistin, beklenen belirtileri arasında; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yer alır. Karaciğer bölgesinde yerleşme gösteren kist ise karın şişliğine ve ağrıya neden olur. Özellikle kadınlar, kendi kendine göğüs muayenesi yaparak kist olup olmadığını anlayabilirler. Göğüslerde oluşan kist, çoğunlukla ağrılıdır ve ele gelecek bir yumru şeklindedir.

Kist Tedavisi

Kistte uygulanan tedavi şekli; kistin yerleştiği yere, boyutuna, hastanın yaşına, hastanın sağlık durumuna ve kistin çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Kadınlarda gözlenen yumurtalık kistlerinde tedavi olarak ilk doğum kontrol ilaçları kullanılır, etki etmediği takdirde cerrahi müdahaleye başvurulur. Diş köklerinde oluşan kistler için kanal tedavisi uygulanır. Erkeklerin testis bölgesine yerleşen ve gelişen kistlere, operasyon ile müdahale edilir. Tek bir bölgede, birden çok kist oluşumu gözlendiğinde uygulanacak tedavi de buna göre şekillendirilir. Operasyon ile alınan kistlerin tekrarlama olasılığı düşüktür. Yine de tedbir olması yönünden, tedaviden sonra yaklaşık 9-10 ay boyunca da düzenli olarak kontrollere gidilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sürtünme İle Hamile Kalınır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi