Faydaları
Kemik İltihabı Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kemik İltihabı Rahatsızlığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde görülebilen rahatsızlıklardan biri de kemik iltihabı rahatsızlığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kemik iltihabı hastalığı taşıdığı bazı riskler nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda mutlak olarak tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olabilen kemik iltihabı hastalığı hakkında uzmanlar tarafından uyarılar yapılmakta ve bu ciddi hastalığın […]

Günümüzde görülebilen rahatsızlıklardan biri de kemik iltihabı rahatsızlığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kemik iltihabı hastalığı taşıdığı bazı riskler nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda mutlak olarak tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde çok daha ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olabilen kemik iltihabı hastalığı hakkında uzmanlar tarafından uyarılar yapılmakta ve bu ciddi hastalığın henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Etkilerini gösterdiği süreçlerden itibaren iş ve sosyal aktivitelerin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilen kemik iltihabı hastalığı nadiren de olsa bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Peki ciddi bir sağlık sorunu olan kemik iltihabı rahatsızlığı nedir belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak kemik iltihabı hastalığının tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Kemik İltihabı Hastalığı Nedir?

Kemik enfeksiyonu rahatsızlığı olarak da bilinen kemik iltihabı hastalığı kan yoluyla bulaşabilen ve kronik veya akut tarzında seyredebilen ciddi bir hastalıktır. Çoğu zaman kemik erimesi hastalığı ile karıştırılabilen kemik iltihabı hastalığı kemik içi en önemli sağlık sorunlarından olup erken müdahale edilmediği takdirde oldukça tehlikeli hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Kemik İltihabı Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Kemik iltihabı hastalığının belirtileri genellikle hemen ortaya çıkmamaktadır. Belirtiler hastalığın kendini iyice belli etmesi ile birlikte ortaya çıkabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Kemik iltihabı hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Yüksek ateş
 • Terleme
 • Kemiklerde ağrı ve aksama
 • Kemiklerde sıcaklık hissi
 • Halsizlik gibi faktörler kemik iltihabı hastalığının başlıca belirtileridir.

Kemik İltihabı Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kemik iltihabı hastalığının nedenleri ise şunlardır;

 • İltihaba neden olan bakterilerin kan yolu ile doğrudan kemik içerisine yerleşmesi
 • Geçirilmiş kazalar kemiklerde irili ufaklı kırıkların oluşması
 • Cerrahi müdahale sırasında kemiğin dış faktörler ile temas etmesi kemik iltihabı hastalığının başlıca nedenleridir.

Kemik İltihabı Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kemik iltihabı hastalığının tedavisi antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar ile gerçekleştirilmektedir. İlk olarak ağızdan sonrasında ise doğrudan damar yoluyla uygulanan antibiyotik ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar tedavisinden beklenen olumlu sonuçların elde edilmemesi durumunda son tedavi uygulaması olarak cerrahi müdahale tedavi uygulamasına başvurulmaktadır. Cerrahi müdahale yönteminde ise kemiklerde küçük çaplı deliklerin açılması sağlanarak buradan daha etkili antibiyotik ilaçlar uygulanmaktadır. Tedavisinin ortalama olarak 3 hafta kadar sürebildiği kemik iltihabı hastalığında genellikle hastane ortamında tedavi edilmektedir.

Kemik iltihabı hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra kemik iltihabı rahatsızlığı nedir belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Kemik iltihabı hastalığının ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve yukarıdaki belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Sedimantasyon (ESR) Nedir ? Testi Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/