Faydaları
Kaval Kemiği Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer ?

Kaval Kemiği Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer ?

Vücudumuzda baldırlar içerisinde yer alan kemiğe kaval kemiği denilmektedir, tüm iskelet yapısındaki en uzun ve en kalın kemiklerden birisidir. Vücudun kalan kısmının ağırlığını üstünde taşıyan ve kaval kemiği ağrısı olarak bilinen bacak ağrılarının en fazla etkilendiği kısımlardır. Genel olarak nedenlerinin ardında yoğun aktiviteler sonrasında zorlandığı için ortaya çıkan ağrılardır, ayrıca stres kırığı olarak bilinen kemik yoğunluğu seviyelerindeki […]

Vücudumuzda baldırlar içerisinde yer alan kemiğe kaval kemiği denilmektedir, tüm iskelet yapısındaki en uzun ve en kalın kemiklerden birisidir. Vücudun kalan kısmının ağırlığını üstünde taşıyan ve kaval kemiği ağrısı olarak bilinen bacak ağrılarının en fazla etkilendiği kısımlardır. Genel olarak nedenlerinin ardında yoğun aktiviteler sonrasında zorlandığı için ortaya çıkan ağrılardır, ayrıca stres kırığı olarak bilinen kemik yoğunluğu seviyelerindeki azalmalardan kaynaklı ağrılarda yaşanabilir. Bunların dışında çekilen ağrılar dinlenme, egzersiz ya da buz kompleksi uygulanarak önlenebilir. Kemik yoğunluğunun azalması aslında ciddiye alınması gereken bir durumdur ve aynı zamanda da kaçınılmaz bir durumdur çünkü ilerleyen yaşlara bağlı olarak gelişme gösterir ve erken dönemde gerekli uygulamalar yapılmazsa maalesef sadece kaval kemiği ile de sınırlı kalmamaktadır.

Genel olarak kaval kemiği ağrısı düzenli ve uzun süreli koşu yapanlarda ya da yeni başlayanlarda daha sık görülür, ayrıca orta yaş üstü bayanlarda stres kırığı kaynaklı ağrıların görünme olasılığı da oldukça artmaktadır. Ayrıca kopartman sendromu olarak bilinen kas şişmeleri de kaval kemiğinde ağrıya neden olan durumlar arasında değerlendirilebilir, bu sendrom durumu vücuttaki dar alanda kaslara yüksek basınç uygulanması nedeni ile şişmesinden oluşur. Dolaylı olarak etkileşimin görüldüğü bu hastalıkta kaslardaki baskılar kan dolaşımını etkilediklerinden işlevlerinin azalmasına neden olur ve hali ile kaval kemiklerinde ağılara neden olur.

Kaval kemiği ağrısı tedavileri genel olarak evde yapılabilecek basit düzeydeki uygulamalar ile tedavi edilebilmektedir ancak ileri düzeylerde ağrı şikayetlerinde iltihap giderici ve ağrı kesici gruplarındaki ilaçlar kullanılarak tedavi ve rahatlama söz konusu olabilmektedir. Bu ağrı grubundaki ev tipi uygulamaların başında buz uygulamaları gelir, esasında buz hemen hemen her kemik ağrısı durumunda uygulanabilen ve rahatlama ile ağrıkesen bir metottur. Kaval kemiği ağrılarında 4 er saatlik periyotlar arasında 20 dakika gibi süre ile buz uygulanmaktadır, dikkat edilmesi gereken nokta ise buzu direk olarak cildinize uygulamak yerine havlu ya da bir bez yardımı ile sarılarak uygulanmasıdır. Ayrıca buz kullanarak ağrılı bölgeye masaj yapılması da ağrının azalmasına ve vücut genelinde rahatlamaya neden olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Şeker Koması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi