Faydaları
Kasık Biti Nedir Belirtileri Ve Tedavisi Nasıldır?

Kasık Biti Nedir Belirtileri Ve Tedavisi Nasıldır?

Kasık biti genellikle 1 ile 2 mm boyunda, yeşil veya mat kırmızı renkte olan, altı bacaklı parazitler olarak bilinir. Bu parazitler pek gözle görülmezler. Bu bitler insan kasığı ve genital bölgelerinde yaşarlar. Uçma ve zıplama özelliklerinden yoksun kasık bitleri nadiren kirpik, sakal gibi bölgelerde de yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca başta rastlanan bitler ile kasık bitleri birbirinden […]

Kasık biti genellikle 1 ile 2 mm boyunda, yeşil veya mat kırmızı renkte olan, altı bacaklı parazitler olarak bilinir. Bu parazitler pek gözle görülmezler. Bu bitler insan kasığı ve genital bölgelerinde yaşarlar. Uçma ve zıplama özelliklerinden yoksun kasık bitleri nadiren kirpik, sakal gibi bölgelerde de yaşamlarını sürdürebilirler. Ayrıca başta rastlanan bitler ile kasık bitleri birbirinden bağımsızdır.

Her rahatsızlığın bazı belirtilerinin bulunduğu gibi kasık bitinin de bazı belirtileri bulunmaktadır. Asık bitlerinin en belirgin belirtisi kıllarla kaplı olan genital bölgede kaşınmaya sebebiyet vermesidir. Bu kaşıntı kasık bitinin vücutta alerji yaratması sebebiyle oluşur. Yapılan araştırmalara göre kasık bitleri geceleri daha aktiftir ve bu sebeple kaşıntının dozajı geceleri olabildiğince artar. Kasık biti bireye bulaşır bulaşmaz ya da 2 ile 4 hafta içerisinde bireyde kaşıntıya sebebiyet verir. Ayrıca kasık bitinin bilinen bazı belirtileri daha bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır:

– Kasık bitinin oluştuğu yerdeki derinin renginin bir müddet sonra mavi-gri renge dönüşmesi

– Kasık bitinin ısırmasına bağlı ya da kaşınmaya bağlı oluşan yaralar

– Bölgede oluşan küçük kızarık yumrular

– Kişinin iç çamaşırında fark edilir şekilde koyu kahverengi leke oluşumu

– Kasık bitinin kirpiklere bulaşması ile oluşan kirpik dili iltihabı

Unutulmamalıdır ki kasık biti bazı bireylerde hiç belirtiye sebep olmayabilir ancak bu bireylerde kasık bitini başka bireylere bulaştırabilmektedir.

Günümüzde yapılan araştırmalara göre kasık biti iki yol ile bulaşmaktadır. Bunlardan ilki cinsel yol ve diğeri ise kirli yüzey ile temas da bulunmaktır. Bu sebeple bu iki şeye dikkat edilmeli ve özel gösterilmelidir. Peki, kasık biti tedavisi nasıl gerçekleştirilmektedir? Ne mutlu ki kasık biti tedavisi kolay olan bir rahatsızlıktır. Birkaç tedavi yöntemleri ile sizlerde kasık bitlerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu tedavi yöntemlerinden ilki ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi bireyden bireye kasık biti farklılık göstereceğinden farklılık gösterir. Yapılan muayeneye göre kişiye doktoru tarafından uygun ilaç önerilir ve kullanım periyotu bildirilir. Kişi de bu ilacı uygun periyotlarda kullanarak çok rahat bir şekilde kasık bitlerinden kurtulabilir.

İkinci tedavi yöntemi ise kişinin tarak kullanmasıdır. Eğer kişi kısa süre içinde bir rahatlama yaşamak istiyor ya da ilaç tedavisine hemen başlayamayacak durumda ise sık dişli bir tarak kullanarak kasık bitlerinden kurtulabilir. Yalnız tarak kullanım sonrasında kaynar suda yıkanmalı ve kasık bitlerinin öldüğüne emin olunmalıdır. Ancak bu kesin çözüm değildir. Çünkü tarak kasık biti yumurtalarını öldüremez.

Her ne kadar tedavi yöntemi olmasa da son bir ayda kullandığınız kıyafetleri yüksek ısıda yıkayın, genital bölgenizi traş edin, sıcak su ile sık sık banyo yapınız. Ayrıca lindan şampuanı adı verilen şampuan kasık biti yumurtalarını öldürebilmektedir fakat vücuda zararlı olduğundan pek tercih edilmez.

Bir önceki yazımız olan Böcek Alerjisi Nedir, Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/