Faydaları
Kas Erimesi Nasıl Olur Belirtileri, İlacı Ve Tedavisi

Kas Erimesi Nasıl Olur Belirtileri, İlacı Ve Tedavisi

Yaş faktörünün ilerlemesine bağlı olarak kaslarda meydana gelen kuvvet kaybı durumu olarak nitelendirilen kas erimesi rahatsızlığı bu bakımdan genellikle ileri yaş grubunda yer alan bireylerde görülmekle birlikte yapılan araştırmalar neticesinde 80 yaşına ulaşan her 5 bireyden en az 2’sinde görülebildiği gözlemlenmiştir. Bilinenin aksine bir hastalık türü olmayıp, bir septom veya belirti özelliği olan kas erimesi […]

Yaş faktörünün ilerlemesine bağlı olarak kaslarda meydana gelen kuvvet kaybı durumu olarak nitelendirilen kas erimesi rahatsızlığı bu bakımdan genellikle ileri yaş grubunda yer alan bireylerde görülmekle birlikte yapılan araştırmalar neticesinde 80 yaşına ulaşan her 5 bireyden en az 2’sinde görülebildiği gözlemlenmiştir. Bilinenin aksine bir hastalık türü olmayıp, bir septom veya belirti özelliği olan kas erimesi problemi birçok kas hastalıklarına bağlı olarak gelişim gösterebildiği gibi, ayrıca sinir sisteminde meydana gelen problemlere bağlı olarak da meydana gelebilmektedir.

Kas Erimesi Nedenleri İse Şunlardır;

Beslenme Bozukluğu

Kas erimesi probleminin meydana gelmesinde en temel sebepler arasında yer alan beslenme bozukluğunda ileriki dönemlerde meydana gelebilen normalden daha çabuk doyma durumunun, tat ve koku alma duyusunda meydana gelen zayıflamalar, iştahın azalması ve depresyon gibi birçok faktörlere bağlı olarak oluşabilmekte ve bu durum beraberinde kas erimesi problemine de zemin hazırlayabilmektedir.

Düzenli Bir Şekilde Egzersiz Yapılamaması

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere kas erimesi problemine neden olabilen etkenlerden biri de günlük olarak düzenli ve yeteri düzeyde egzersiz çalışmalarının gerçekleştirilememesidir. Bu bakımdan,bireyin günlük egzersizlerde hafif düzeyli ağırlık çalışmalarına katılması beraberinde kas dayanıklılığının yükseltilmesi açısından oldukça önem taşıdığını belirterek, ayrıca sağlıklı bir yaşam biçimine de sahip olunmasının kas sağlığı açısından hayati bir öneme sahip olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz.

Nöromüsküler Rahatsızlıklar

Kas erimesine neden olan etkenlerden biri de, nöromüsküler sağlık sorunlarıdır. Doğrudan omurilik bölgesinde yer alan motor hücrelerden etkili olan ve ana sinirlere, çevresel sinirlere ve kaslara kadar ulaşım sağlayan bu kısımdaki tüm sağlık problemleri doğrudan kas erimesine neden olabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz. Çevresel sinir sistemi rahatsızlıkları, fıtık rahatsızlığı ve ayrıca kas kaynaklı sağlık sorunlarının da kas erimesine neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.Bu faktörler haricinde ayrıca;

  • Metabolizma kökenli sağlık problemleri
  • Bağ dokusu kaynaklı sağlık problemleri
  • Toksinlere, kullanılan ilaçlara ve enfeksiyonlara bağlı olarak da kas erimesi problemi söz konusu olabilmektedir.

Kas Erimesi Belirtileri İse Şunlardır;

  • Kas hacminde küçülme meydana gelmesi
  • Özellikle bacak kaslarında kuvvet kaybı hissi
  • Kollarda kuvvet kaybı hissi
  • Kasların üzerine basılması sırasında ağrılar duyulması gibi belirtiler kas erimesinde söz konusu olmaktadır.

Kas Erimesi Nasıl Tedavi Edilmektedir ?

Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan kas erimesi probleminde genel olarak uzman eşliğinde ve kontrolünde bireye sunulan özel egzersiz çalışmaları doğrultusunda tedavi edilmekte ve ayrıca gerek duyulması durumunda da, kas erimesi önleyici ve tedavi edici etkili ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

Kas Erimesi Problemi Bireyde Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olabilmektedir?

Tehlikeli bir sağlık sorunu olmamakla birlikte erken süreçli olarak tedavi edilememesi durumunda bireyin günlük yaşamında birçok olumsuzluklara neden olan kas erimesi problemi, özellikle ileri düzeye ulaştığında bireyde hareket kısıtlılığına, yürümede güçlük çekmesine, günlük iş ve sosyal aktivitelerin yapılmasında ciddi anlamda güçlük çekilmesine, beslenme alışkanlığının bozulmasına, uyku düzeninde bozulmaya ve kas erimesine bağlı kaslarda oluşan ağrılar sebebiyle huzursuzluk duymasına gibi birçok olumsuzluklara neden olabilmektedir.

Bu bakımdan, kas erimesi problemi belirtilerinden bir veya birkaçı fark edildiğinde hemen doktora başvurularak gerekli tedavi yöntemlerinden faydalanılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan B6 Vitamini Nedir Nelerde Bulunur, Eksikliği Nasıl Giderilir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi