Faydaları
Karın Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Karın Germe Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Karın derisi sarkması daha çok kadınlarda meydana gelmektedir. Bununla beraber erkeklerde fazla kilolar nedeni ile karın ve göbek derisi kaslarında meydana gelen bozulmalardan dolayı sarkma ve gevşemeler meydana gelmektedir. Kadınlarda oluşmasının en önemli nedeni hamileliktir. Kalıtsal faktörlerden dolayı da hastalara sorgulamalar yapılmaktadır. Kaslar karın ön duvarında iç organları içerde tutup, karnın düz görünmesini sağlamaktadır.  Kasların arasında bulunan dokuların yırtılınca kaslar birbirinden ayrılır böylece içeriden organlar itme yağtığı için de karın dışarı doğru çıkmış […]

Karın derisi sarkması daha çok kadınlarda meydana gelmektedir. Bununla beraber erkeklerde fazla kilolar nedeni ile karın ve göbek derisi kaslarında meydana gelen bozulmalardan dolayı sarkma ve gevşemeler meydana gelmektedir. Kadınlarda oluşmasının en önemli nedeni hamileliktir. Kalıtsal faktörlerden dolayı da hastalara sorgulamalar yapılmaktadır. Kaslar karın ön duvarında iç organları içerde tutup, karnın düz görünmesini sağlamaktadır.  Kasların arasında bulunan dokuların yırtılınca kaslar birbirinden ayrılır böylece içeriden organlar itme yağtığı için de karın dışarı doğru çıkmış gibi ve sarkık görünüme gelir. Önemli oranda kilo vermek de karın derisinin gevşemesine ve sarkmasına neden olur. Karnınız hem yağlanmış, hem kasların araları açılmış hem de sarkmışsa karın germe  “abdominoplasti” ameliyatı yaptırarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Karın gerdirme ameliyatında hamilelikten sonra  karnın genişleyen ön duvarı daraltılabilmekte, gevşeyen karın kasları sıkılaştırılmakta ve sarkan karın derisinin fazlası da yağlar ile beraber alınmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Karın germe ameliyatı, işleme göre 2 ila 5 saat aralıklarında sürebilmektedir. Daha çok iç çamaşırı altında gizlenebilen ve göbeğin 10 cm altında, pubis kıllı bölgenin üzerinde kalan bir kesi hattı yapılmaktadır. Sezaryen izinin biraz daha uzunu gibi düşünün. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Ameliyat bittikten sonra kesi hattı deri altından gizli dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı dışarı almak amacıyla dren adı verilen bir ya da iki tüp yerleştirilir. Karın gerdirme ameliyat sırasında genellikle ilk gün kullanılmak üzere idrar sondası uygulanmaktadır. Ayağa kalkmanızı takiben idrar sondası çekilir. Karın germe ameliyatından çıkınca kişiye ameliyathanede bir korse giydirilmektedir.

Karın Gerdirme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu dönemde size dikkat etmeniz gereken bazı noktaları doktorunuz söyleyecektir. Eğer sigara içiyorsanız, buna karın germe ameliyatından 2 hafta öncesinden iki hafta sonrasına kadar ara vermelisiniz. Bu dönemde güneşte fazla kalmamalısınız. Eğer bu dönemde E vitamini veya aspirin kullanıyorsanız, ara vermelisiniz ve ameliyat öncesinde ağır diyet uygulamaları yapmamalısnız. Soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyon durumu ameliyatınızın ertelenmesine neden olabilir. Karın germe ameliyatı öncesi yapılacak işlemin detaylarının planlanması için bir çizim yapılacaktır. Bunu takiben ameliyat öncesi ve sonrasının kıyaslanmasında gerekli olan fotoğraf çekimleri tamamlanacaktır.

Karın Germe Sonrasında Ne Kadar Zamanda Nornmal Hayatıma Dönebilirim?

Karın germe ameliyatı olunduktan sonraki ilk birkaç gün boyunca karın bölgesi şişmiş olur. Ayrıca ilaç alımı ile giderilebilen ağrı ve rahatsızlık duyulması da normaldir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler genellikle 3.-5. günlerde çıkarılmaktadır. Uygulanan cerrahi girişime bağlı olarak hastanede bir, nadiren de birkaç gün kalınır.

İl başlarda dik durmada zorluk çekilse de kısa zamanda yürüme başlatılır. Dikişlerin alınması, pansumanlar, yıkanma ve korse kullanımı gibi durumlar ise, hastanın durumuna ve cerrahın ameliyattaki tercihleriyle alakalıdır. Ameliyat sonrasında da hepsi planlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Rahatsız Edici Göğüsler İçin Meme Küçültme Ameliyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/