Faydaları
Karaciğer Yağlanması Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir ? 

Karaciğer Yağlanması Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir ? 

Karaciğerin yapısında yağ birikmesi ile birlikte karaciğer yağlanması sorunu baş göstermektedir. Sağlıklı bir karaciğerde % 5 ve % 10 oranları arasında yağ bulunması normal görülmektedir. Ancak karaciğerde bulunan yağ miktarı bu oranın üzerine çıkıp artış gösterirse karaciğer yağlanması rahatsızlığı ortaya çıkmış demektir. Karaciğerin yağlanması sorunu düzeltilemeyecek bir sorun değildir ve hastanın karaciğer yapısında kalıcı bir zarara neden olmaz. Karaciğer insan vücudunda yer alan en büyük ikinci organdır. […]

Karaciğerin yapısında yağ birikmesi ile birlikte karaciğer yağlanması sorunu baş göstermektedir. Sağlıklı bir karaciğerde % 5 ve % 10 oranları arasında yağ bulunması normal görülmektedir. Ancak karaciğerde bulunan yağ miktarı bu oranın üzerine çıkıp artış gösterirse karaciğer yağlanması rahatsızlığı ortaya çıkmış demektir. Karaciğerin yağlanması sorunu düzeltilemeyecek bir sorun değildir ve hastanın karaciğer yapısında kalıcı bir zarara neden olmaz.

Karaciğer insan vücudunda yer alan en büyük ikinci organdır. Yenilen ve içilen her besinin zararlı olan bileşenleri karaciğer tarafından filtrelenir. Ancak karaciğerin yağlanması durumunda bu filtreleme işlemi kesintiye uğramaktadır. Diğer yandan karaciğer, kendi kendini yenileme özelliğine sahip bir organdır ve dokusunda yer alan hasara uğramış eski dokuları yeni üretmiş olduğu dokular ile imha eder. Bu nedenle karaciğer insan vücudun dezenfekte merkezidir.

Karaciğer yağlanması sorunu ile karşılaşan kişilerin yaşı genel olarak 40 – 60 arasında değişiklik göstermektedir. Eğer karaciğer yağlanması sorununun altında yatan sebep teşhis edilip uygun tedavi yolu ile tedavi edilmez ise tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Alkole bağlı karaciğer yağlanması ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması şeklinde karaciğer yağlanmalarının iki farklı türü bulunmaktadır. Alkole bağlı karaciğer yağlanmasının oluşmasının temel nedeni kısa zamanda aşırı miktarda alkol tüketimidir. Diğer yandan alkole bağlı karaciğer yağlanması genetik faktörler nedeniyle de oluşabilmektedir. Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması oluşumlarının nedeni tam olarak bilinememekle birlikte genetik faktörlerin bu konuda etkili olduğu düşünülmektedir. Bu tür karaciğer yağlanması büyük çoğunlukla orta yaşlı ve fazla kilolu kişilerde görülmektedir. Diğer yandan bu tür yağlanmanın nedeni diyabet ve yüksek kolesterol olabilmektedir.

Karaciğer yağlanması görülmesinin diğer nedenleri şu şekildedir; kanda normal olmayan düzeyde lipid birikmesi, obezite sorunu, genetik faktörler, diyabet hastalığı, çok hızlı kilo kaybı yaşamak ya da aspirin, tamoxifen, steroid ve tetracycline gibi bir takım ilaçların yan etkisi olarak meydana gelebilmektedir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir ? 

Karaciğer yağlanması rahatsızlığı yaşayan kişiler bu rahatsızlığın sonucunda sürekli şekilde halsizlik ve yorgunluk hissedebilmektedir. Bunun nedeni ise doku hücrelerinin yağ ile dolu olan karaciğer karşısında fonksiyonlarını tam ve doğru bir şekilde yerine getirememesidir. Vücuttan zararlı bileşenler atılamadığı ve temizlenemediği için yorgunluk meydana gelir.

Karaciğer yağlanmasının diğer bir belirtisi de iştahsızlık yaşanması ve kilo kaybıdır. Karaciğerin fazla yağ depolayıp sindirime etkin bir şekilde yardımcı olamaması mideyi etkiler. Bu nedenle de kişilerde iştahsızlık ve istem dışı kilo kaybı yaşanmaya başlanır.

Karaciğer yağlanması belirtileri arasında mide bulantısı da yer almaktadır. Karaciğerin fonksiyonlarını yerine getiremeyip kanı yeteri düzeyde dezenfekte edememesi sonucunda mide bulantısı baş göstermektedir.

Karaciğer yağlanması yaşayan kişilerin bazılarında karın ağrısı görülebilirken bazılarında görülmez. Ancak karın boşluğunun sağ üst tarafında meydana gelmekte olan bir ağrı varsa ve şiddetli bir şekilde sürekli devam ediyorsa karaciğer yağlanmasının belirtisi olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu Neden Olur ve Nasıl Geçer ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/