Faydaları
Karabuğdayın (Greçka) Faydaları Nelerdir ?

Karabuğdayın (Greçka) Faydaları Nelerdir ?

Karabuğday tahılı kuzukulağı familyasından fagopyrum cinsine ait bir bitkidir. Etkisi buğdaya göre daha düşüktür %11 protein, %2 yağ oranına sahiptir. Kurak ve engebeli bitki ötürüşünde yetişen karabuğday aynı zamanda serin iklimlerde de yetişme özelliğine sahiptir ve topraktaki zararlı otların çıkmasını büyük ölçüde engeller. Tohumları üçgen şeklindedir ve Kuzey Avrupa, Doğu Avrupa, Rusya, Ukrayna, Japonya gibi […]

Karabuğday tahılı kuzukulağı familyasından fagopyrum cinsine ait bir bitkidir. Etkisi buğdaya göre daha düşüktür %11 protein, %2 yağ oranına sahiptir. Kurak ve engebeli bitki ötürüşünde yetişen karabuğday aynı zamanda serin iklimlerde de yetişme özelliğine sahiptir ve topraktaki zararlı otların çıkmasını büyük ölçüde engeller. Tohumları üçgen şeklindedir ve Kuzey Avrupa, Doğu Avrupa, Rusya, Ukrayna, Japonya gibi ülkelerde daha çok üretilir.

Karabuğdayda glüten yoktur. Glüten un öz değerini en fazla bulunduran protein grubundandır. Çölyak hastaları da bu protein grubuna karşı hassaslardır. Ülkemizde de glüten maddesini besinlerde kullanımı kontrol altında bulunmakta. Bu sebepten dolayı çölyak hastalarında kullanımı oldukça yaygındır. Kan şekerini kontrol altında tutmaya bire birdir. Kan şekeriyle ilgili yapılan testler sonucunda karabuğdayın, beyaz unla yapılmış ekmeğe oranla kandaki insülini ve şekeri önemli oranda azalttığı görülmüştür.

Açlık duygusunu bastırmada etkili olan karabuğday diyet listelerine de sıklıkla girmektedir. Eğer yemek yemeden duramıyorsanız ve sürekli eliniz yiyeceklere gidiyorsa karabuğday tüketimi size bu konuda yardım edecektir. Aynı zamanda etkili bir magnezyum kaynağıdır. İstenmeyen kolesterolü insan vücudunda oldukça düşürür. Kansere ve kalp hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Karabuğdayda ve onun gibi tam, iri tanelerde bulunan bitki lignanları bağırsaklarda bulunan flora sayesinde enterolaktona çevrilir. Bunun da kanser ve hormon sayesinde ortaya çıkan kanser türlerini ve kalp hastalıklarına karşı koruduğu tespit edilmiştir. Eğer kalbinizle ilgili sorun yaşıyorsanız veya erken yaştaysanız şimdiden karabuğdayı menülerinize dahil edin. Karaciğerin çalışmasını kolaylaştıran Choline maddesi de karabuğdayda bulunur. Yüksek tansiyona karşı sizleri korur ve eğer kansızlık problemi yaşıyorsanız buna karşı da vücudunuzu koruyacaktır. Bol miktarda fosfor, demir, potasyum barındırır. Uzmanlar bu bitkinin vücudu rahatlattığını bağırsak fonksiyonlarını daha iyi çalıştırdığını belirtmişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Şifalı Bitkilerin Faydaları başlıklı makalemizde şifalı bitkiler faydaları, şifalı bitkiler makale ve şifalı bitkiler nereden gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Etkili ve Kalıcı Öğrenme Teknikleri

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Japon Takvimi